رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

انتقال آب کارون برای مصارف کشاورزی و صنعتی توجیه ندارد

استاندار خوزستان گفت: با انتقال آب به مناطق مرکزی ایران برای مصارف شرب مخالفتی نیست اما انتقال آب کارون برای مصارف کشاورزی و صنعتی توجیه اقتصادی ندارد.

استاندار خوزستان گفت: با انتقال آب به مناطق مرکزی ایران برای مصارف شرب مخالفتی نیست اما انتقال آب کارون برای مصارف کشاورزی و صنعتی توجیه اقتصادی ندارد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری موج از خوزستان، استاندار خوزستان از کاهش آورد آب رودخانه کارون در سال آبی جاری تا ۱۴میلیارد متر مکعب به عنوان یکی از عوامل تشدید کننده مشکلات زیست محیطی در پهنه آبی کشور خبر داد.

غلامرضا شریعتی گفت: آورد رودخانه کارون با سه میلیارد متر مکعب کاهش از ۱۷ میلیارد به ۱۴ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است .

وی بهره برداری متناسب ازرودخانه کارون با توجه به شرایط آبی این رودخانه را مورد تاکید قرار داد و افزود: استان خوزستان به دلیل تغییرشرایط اقلیمی، کاهش نزولات جوی و کاهش آورد رودخانه های استان بویژه کارون به سمت خشکی و خشکسالی بیشتر درحرکت است و تشدید مسایل زیست محیطی و گرد و خاک می تواند پیامدهای چنین شرایطی باشد .

نماینده عالی دولت در خوزستان، شوری آب و افزایش عوامل آلاینده رودخانه کارون در سال های گذشته را از دیگر چالش های کارون بیان کرد.

شریعتی با بیان اینکه انتقال آب کارون به فلات مرکزی ایران مجوز زیست محیطی ندارد، خواستار توقف این طرح با هدف حفظ حیات این رودخانه و خشک شدن تدریجی آن شد .

وی تاکید کرد: با انتقال آب به مناطق مرکزی ایران برای مصارف شرب مخالفتی نیست اما انتقال آب کارون برای مصارف کشاورزی و صنعتی توجیه اقتصادی ندارد.

رودخانه کارون که به منزله شاهرگ حیاتی خوزستان محسوب می شود پس از عبور از مناطق مرکزی استان و سیراب کردن شهرهای مختلف و اراضی کشاورزی و باغی، در خرمشهر به اروندرود می پیوندند و از آنجا راهی خلیج فارس می شود. شوری، عدم لایروبی، کاهش دبی، ورود انواع آلاینده های صنعتی، کشاورزی و خانگی به رودخانه، کاهش عمق و ساخت و ساز در حریم، از چالش های اساسی رودخانه کارون است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی