رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

تبدیل ضایعات و پس ماندهای آبی به مواد با ارزش

چرخه نمک (SaltCycle) فناوری جدید شرکت اسکای(Sky) قابلیت این را دارد که ضایعات ناشی از آب­های صنعتی و آب­های شور کشاورزی را به اسیدها و باز­­ها و نمک­های مفید کربناته و سولفاته تبدیل کند.

چرخه نمک (SaltCycle) فناوری جدید شرکت اسکای(Sky) قابلیت این را دارد که ضایعات ناشی از آب­‌های صنعتی و آب­ های شور کشاورزی را به اسیدها و باز­­ها و نمک­ های مفید کربناته و سولفاته تبدیل کند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از اخبار تاسیسات، رایند چرخه نمک ، تکنولوژی‌های مرسوم و غیرمرسوم تصفیه آب که ضایعات مختلفی را از آب­‌های شور به جای می گذارد را به نوعی تکمیل می‌کند؛ فرایند­هایی از قبیل زهکشی زراعتی، نمک ­زدایی آب و عملیات صنعتی. این فناوری با هزینه بسیار پایین، جایگزین پرسودی برای عملیات‌های پرهزینه دفع ضایعات آبی است و باعث دوام و رشد فرایند­های تصفیه آب می‌شود.

چرخه نمک فرایند دو مرحل ه­ای است که شامل تصفیه آب و تولید مواد شیمیایی مناسب است.

در مرحله اول ضایعات پیچیده نمکی یا آبی تولید شده دچار تصفیه و خالص ­سازی شده و نمک‌های مفید و قابل استفاده نظیر نمک طعام و سدیم سولفات و … رسوب می‌­کند.

در مرحله دوم در رآکتور­های شیمیایی و الکتروشیمیایی مخصوص به نمک‌­ها به اسیدها، بازها و یا نمک‌های مفید تبدیل می‌شوند.

فرایند چرخه نمک بسیار مفیدتر و پربازده ­تر از فرایند­های تصفیه آب مرسوم و یا عملیات دفع ضایعت و نمک­زدایی است. جمع ­آوری ضایعات و تبدیل آن­ها به رسوب­ های نمکی که خوراک رآکتورهای چرخه نمک هستند، نه تنها باعث کاهش هزینه­ های دفع پس­آب ­ها می‌شود بلکه فروش اسیدها و بازها و نمک­ های مفید خروجی از این چرخه موجب درامدزایی قسمت بالادستی فرایندهای آبی می‌­شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی