رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

بحران بي‌برقی در شهرک‌های صنعتی

سهمیه شهرک‌های صنعتی از برق به‌اندازه تأمین نیاز تمام واحدها نیست.

سهمیه شهرک‌های صنعتی از برق به‌اندازه تأمین نیاز تمام واحدها نیست.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدرضا مرتضوی رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در مطلبی نوشت: درخواست واحدهای تولیدی که در شهرک‌های صنعتی اشتراک برق خریدند و تقاضای برق دارند، بیش از میزان برق شهرک‌هاست.

در شهرک‌های صنعتی پرند و عباس‌آباد گاه این مشکل به مرحله بحران می‌رسد و این در حالی است که مردم به این دلیل که زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی آماده است در این شهرک‌ها سرمایه‌گذاری کردند. کارخانه‌ها به برق نیاز دارند اما پست برق به‌اندازه کافی ایجاد نشده است و سهمیه شهرک‌های صنعتی از برق به‌اندازه تأمین نیاز تمام واحدها نیست.

در شهرک صنعتی عباس‌آباد و به‌طور تقریبی در بیشتر شهرک‌های صنعتی استان تهران تقاضای برق ۲۰ تا ۲۵ درصد بیشتر از میزان پست برقی است که در شهرک‌ها وجود دارد و البته کمبود آب هم باید به مشکلات بعضی دیگر از شهرک‌ها صنعتی اضافه کرد.

برای توسعه شهرک‌های صنعتی و بهره‌مندی اقتصاد کشور از فواید آن باید به نیازهای اصلی و اساسی واحدهای تولیدی پاسخ داد. اگر این واحدها که امروز به دلیل کمبود برق در شهرک‌های صنعتی با مشکل مواجه شدند خارج از این شهرک‌ها فعالیت می‌کردند، از روش‌های دیگر و با تعامل با دستگاه‌های مربوط مشکلشان را حل می‌کردند اما در شهرک‌های صنعتی از واحدها به‌طور انفرادی کاری برنمی‌آید و آن‌ها برای تأمین برق باید براساس قواعد و ضوابط شهرک‌ها عمل کنند.

نکته دیگر اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی که با مشکلاتی مثل کمبود برق دست به گریبان‌اند، بدهی بانکی دارند. آن‌ها سرمایه‌ای در تولید گذاشتند و باید هرچه زودتر واحدهایشان را راه‌اندازی کنند. اگر مشکل برق‌رسانی به این واحدها حل نشود، مشکلات دیگری مثل انباشت بدهی تولیدکنندگان ایجاد می‌شود.

از بزرگ‌ترین گرفتاری‌هایی که در ادامه این روند به آن دچار می‌شویم سوختن فرصت‌های ایجاد شغل در شهرک‌های صنعتی است. اگر مشکل آب‌و‌برق شهرک‌های صنعتی را حل کنیم ۲۰ تا ۲۵ درصد به اشتغال‌زایی این شهرک‌ها اضافه کردیم. توسعه شهرک‌های صنعتی راهکار مؤثری برای حل معضل بیکاری در شهرک‌های بزرگ کشور است.

این ضرورت ایجاب می‌کند که به‌طور ضربتی در گزارشی مسائل شهرک‌های صنعتی در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح شود.

خوب است که مطبوعات یکپارچه دیدن مسائل شهرک‌های صنعتی را در ستاد اقتصاد مقاومتی برای اثرگذاری بیشتر گوشزد کنند.

راه‌های مختلفی برای تأمین برق شهرک‌های صنعتی وجود دارد. ایجاد نیروگاه‌های کوچک و افزایش تعداد پست‌های‌برق از اقداماتی است که نباید انجام آن را به فردا و پس‌فردا موکول کرد.

این تأخیر سه اشکال بزرگ ایجاد می‌کند. اول اینکه نشان می دهد شهرک صنعتی به تعهداتش در قبال سرمایه‌گذاران عمل‌نکرده است. دوم، واحدهای صنعتی آماده راه‌اندازی است و اگر شروع به کار نکند، بحران سرمایه‌گذاری شکل می‌گیرد و سوم، سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده برای اشتغال بلاتکلیف می‌ماند.

قطعی‌برق در شهرک صنعتی عباس‌آباد مسئله‌ای است که نباید آن را ظرف یکی دو سال بلکه باید طی شش ماه آینده حل کرد و علاوه بر آن، به مسئله کمبود آب در شهرک‌های صنعتی هم رسید. مسئله دسترسی به‌برق یکی از شاخص‌های

موردنظر در تعیین رتبه کسب‌وکار کشورهاست و این هم ضرورت دیگری است که نشان می‌دهد باید هرچه زودتر به نیاز شهرک‌های صنعتی به برق بیشتر پاسخ داد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی