رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

تاسیسات لوله کشی گاز

یک کارشناس معماری و تاسیسات عضو سازمان نظام مهندسی عامل هدررفت بالای انرژی در ساختمان‌های ایران را کاربرد تجهیزات قدیمی ٣٠‌سال پیش می‌داند و می‌گوید: اقتصاد مهندسی در تأسیسات و ساخت‌وساز ما مغفول مانده است. به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، ، تأسیساتی که در ساختمان‌های ایرانی […]

یک کارشناس معماری و تاسیسات عضو سازمان نظام مهندسی عامل هدررفت بالای انرژی در ساختمان‌های ایران را کاربرد تجهیزات قدیمی ٣٠‌سال پیش می‌داند و می‌گوید: اقتصاد مهندسی در تأسیسات و ساخت‌وساز ما مغفول مانده است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، ، تأسیساتی که در ساختمان‌های ایرانی استفاده می‌شود مربوط به دهه شصت است. این موضوعی است که دیروز رامین کرمی، عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران اعلام کرد و گفت: قوانین کارشناسی نشده شهرداری باعث شده است ساختمان‌های ایران حجم قابل توجهی انرژی هدر بدهند.

براساس اعلام سازمان نظام مهندسی تهران ساختمان‌های کشور سهم ٤٠‌درصدی از مجموع مصرف انرژی دارند. این درحالی است که گزارش‌های آژانس جهانی انرژی نشان می‌دهد ایرانی‌ها رتبه یازدهم مصرف انرژی و رتبه چهارم مصرف نفت جهان را به خود اختصاص داده‌اند. جالب است بدانید که از این میان میانگین مصرف انرژی ساختمان‌های کشور، ٧,٢ برابر استاندارد جهانی است

 

کار را به دست کاردان نمی‌دهیم

یکی از مهمترین معضلات ساخت‌وساز در کشور که دامن تأسیسات ساختمان‌ها را هم گرفته است، استفاده نکردن از نیروی متخصص و مجری کاردان است.

کرمی، عضو سازمان نظام مهندسی که قوانین ناکارآمد شهرداری را عامل اتلاف گسترده انرژی در ساختمان‌های کشور می‌داند گفت: در کلانشهر تهران شهرداریبه ساخت‌وساز متراژهای زیر ‌هزار و ٥٠٠ متر امکان استفاده از مهندس برق و مکانیکرا تاکنون نداده است. از طرفی، هرچند که طبق قانون، باید یک مجری ذیصلاح (مهندس رشته مربوطه) در امر ساخت‌وساز به‌عنوان ناظر حضور داشته باشد اما شهرداری‌ها تمام مسئولیت را در حوزه نظارت، بر روی دوش مهندس عمران گذاشته‌اند.

کرمی، با بیان این‌که قانون تأکید کرده که در ساخت و سازها باید از مجری ذیصلاح استفاده شود، ‌ تأکید کرد: در مباحثی مانند شبکه آبرسانی ساختمان‌ها، با افت فشار مواجه هستیم، ‌ ضمن آن‌که در بحث فاضلاب، آب‌های سطحی به جای هدایت به آب‌های زیرزمینی به تصفیه‌خانههدایت می‌شود که یک معضل بسیار جدی است.

به گفته رامین کرمی، شهرداری، قانون و توصیه‌های رهبری در بخش ساخت‌وساز را نادیده گرفته است. او با اشاره به تخلف‌های شهرداری در حوزه ساخت‌وساز دیروز گفت: شهرداری‌ها به‌رغم وجود قانون و توصیه‌های مستقیم مقام معظم رهبری، نسبت به اجرای قوانین ساخت‌وساز ازجمله استفاده از مجریان ذیصلاح اقدام نمی‌کنند و این درحالی است که در کشور بیش از ٤٠٠‌هزار مهندس در سازمان‌های نظام مهندسی سراسر کشور عضو هستند.

عضو سازمان نظام مهندسی با اشاره به این‌که از ٦ ماه پیش با هماهنگی‌های انجام شده با آب و فاضلاب به ساخت و سازهایی که مهندس مکانیک نداشته باشند، انشعاب داده نمی‌شود، گفت: تجهیزاتی که در ساخت‌وساز ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد مربوط به دو تا سه دهه قبل است و هنوز این تجهیزات با استفاده از فناوری‌های نوین جایگزین نشده است

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی