رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

انرژی پاک

معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا گفت: در ۴ سال گذشته ما شاهد بیشترین رشد نیروگاه‌های خورشیدی در کشور بودیم و توانستیم حدود ۷۰ درصد تجهیزات موردنیاز نصب این نوع نیروگاه‌ها و ۱۰۰ درصد دانش نصب آن‌ها را بومی کنیم.

معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا گفت: در ۴ سال گذشته ما شاهد بیشترین رشد نیروگاه‌های خورشیدی در کشور بودیم و توانستیم حدود ۷۰ درصد تجهیزات موردنیاز نصب این نوع نیروگاه‌ها و ۱۰۰ درصد دانش نصب آن‌ها را بومی کنیم.

 

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ساتبا ،  “سیدمحمد صادق ‌زاده” رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) در مورد دستاوردها و کارنامه وزارت نیرو در حوزه انرژی‌ های نو، اظهار کرد: مهم ‌ترین دستاورد دولت در بخش انرژی‌های نو در ۴ سال گذشته جلب مشارکت بخش خصوصی بوده است. وی افزود: خوشبختانه موفق‌ ترین بخش در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بخش تجدیدپذیرها بوده است، چرا که بنیان آن براساس سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی است. وی تصریح کرد: همچنین دستورالعمل منطقی که وزارت نیرو در این زمینه تدوین کرده آنقدر جذاب بوده که بخش خصوصی نیز از آن استقبال کرده است.

 

رییس سازمان ساتبا گفت: تاکنون بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در حوزه انرژی ‌های نو در وزارت اقتصاد ثبت شده است. وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت منصوبه انرژی‌ های نو در کشور به ۴۰۰ مگاوات رسیده که امیدواریم تا پایان سال جاری، این ظرفیت به ۱۰۰۰ مگاوات برسد. وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد چنین عددی با توجه به اینکه در سال اول برنامه ششم توسعه قرار داریم، مناسب باشد، چرا که مطابق این قانون می‌بایست سالانه ۱۰۰۰ مگاوات تا پایان برنامه ششم به ظرفیت انرژی ‌های تجدیدپذیر کشور اضافه کرد.

 

صادق زاده اضافه کرد: نکته ای که خیلی مهم است این است که مشارکت در قراردادهای جدید ۱۰۰ درصد خصوصی است و هیچ قرارداد نیروگاهی جدیدی به صورت دولتی در این بخش وجود ندارد.رییس ساتبا با اشاره به بومی سازی تجهیزات نیروگاه‌ های خورشیدی تصریح کرد: با تولید این پنل ها در داخل کشور و با احتساب ۳۰ درصد تجهیزاتی مانند ترانسفورماتور، کابل DC و … که از قبل در داخل تولید می‌شد، می‌توان گفت: ما در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد از تجهیزات نیروگاه‌ های خورشیدی را در داخل تولید می‌کنیم. وی ادامه داد: امیدواریم تا سال آینده بتوانیم با تولید اینورترها در داخل، این روند خودکفایی در تولید نیروگاه‌های خورشیدی را به ۱۰۰ درصد برسانیم. صادق زاده در پایان گفت: در بخش نیروگاه‌های بادی نیز توان تکنولوژی بومی بسیار بالا رفته است و امیدواریم تا سال آینده ظرفیت این نیروگاه ‌ها را در کشور بسیار بالاتر ببریم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی