رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
  • السبت ۹ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 19 June

امسال 500 شرکت برتر کشور را رتبه بندی می کنیم
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی:

امسال ۵۰۰ شرکت برتر کشور را رتبه بندی می کنیم

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت:امسال در بیستمین همایش رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران ، ۵۰۰ شرکت برتر کشور را معرفی می کنیم .

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت:امسال در بیستمین همایش رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران ، ۵۰۰ شرکت برتر کشور را معرفی می کنیم .

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «محمدعلی محمدی » امروز (دوشنبه) در نشست خبری در محل سازمان مدیریت صنعتی، از برگزاری همایش بیستمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-100) در بهمن ماه سال جاری خبر داد و افزود: رتبه بندی شرکت ها را ابتدا با ۱۰۰ شرکت شروع کردیم و در حال حاضر به ۵۰۰ شرکت رسیده است.

وی ادامه داد: ملاک ما در آغاز، یک شاخص بود اما با گذشت سال ها، این ملاک به ۳۳ شاخص ارتقا یافته و۳۱ گروه صنعتی کار را ادامه می دهیم.

محمدی با اشاره به اینکه سال ۹۵، شرکت ها در ۳۱ گروه صنعتی (رشته کسب و کار) قرار گرفتند، افزود: سالانه ۵۰۰ شرکت بر اساس بالاترین میزان فروش (درآمد) به عنوان شرکت های برتر معرفی می شوند سپس بر اساس ۳۲ شاخص دیگر باهم مقایسه و رتبه بندی می شوند.

وی شرکتها را بر اساس ۳۲ شاخص ارزیابی در هفت گروه طبقه کرد و افزود: این هفت طبقه شامل؛ شاخص اندازه و رشد شرکت، شاخص های سودآوری، بهره وری، صادرات، نقدینگی ، بدهی و شاخص های بازار دسته بندی شده اند .

مدیرعامل سازمان مدیریت صنععتی افزود: آنچه مهم است اینکه در دنیا هم کشورهایی که مطابق رتبه های جهانی از نظر تولید ناخالص داخلی رتبه بالاتری دارند، تعداد شرکت های برتر بیشتری دارند؛ به این معنا که اگر بخواهیم سهم کشور را از نظر تولید ناخالص داخلی افزایش دهیم، باید شمار بنگاههای اقتصادی را افزایش دهیم تا این بنگاهها بتوانند سهم بیشتری از بازار جهانی را به ایران اختصاص دهند.

وی ادامه داد: رتبه بندیIMI-100 علاوه بر انتشار فهرست ۵۰۰ شرکت برتر ایران، فهرست شرکت ها در گروه های صنعتی را نیز منتشر می کند از این رو در این رتبه بندی، علاوه بر اینکه جایگاه هر شرکت در فهرست های عمومی نشان داده می شود، جایگاه شرکت در گروه صنعتی مربوط نیز مشخص می شود.
محمدی، معیار اصلی در انتخاب این شرکت‌ها را، تغییر رتبه فروش در چهار سال اخیر عنوان کرد و افزود: بر این اساس، شرکت‌هایی که بیشترین ارتقای رتبه را از نظر شاخص «میزان فروش» داشته اند، انتخاب می شوند.

وی تاکید کرد: در سالهای گذشته توانستیم سهم شرکت های برتر را از منافع اقتصادی کشور نظیر صادرات و GDP تعیین کنیم و در سال ۹۴ از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، سهم شرکت های برتر ۲۸ میلیارد دلار بود و این شرکت ها از نظر اشتغالزایی نیز مقام اول را به خود اختصاص دادند.
وی ،میزان اثرگذاری در اقتصاد ملی، شفاف سازی فضای کسب و کار، تولید اطلاعات درباره بنگاههای اقتصادی و گسترش فضای رقابتی بین بنگاه های اقتصادی را از اهداف مهم رتبه بندی شرکتهای برتر عنوان کرد.

مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی شناسایی جایگاه شرکت ها بین ۵۰۰ شرکت برتر، وضعیت رقابتی، کمک به شرکتها در توسعه برند ملی و بین المللی و نیز تدوین برنامه های استراتژیک شرکت را از موارد مهم رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-100 عنوان کرد.

وی تشویق رقابت در بخش دولتی و خصوصی و تحلیل روند اقتصادی کشور را از نکات با اهمیت رتبه بندی برای سازمان های حاکمیتی و سیاست گذاران اقتصادی دانست و افزود: تحلیل بازار سرمایه و شناسایی فرصتهای همکاری اقتصادی نیز شرکت های داخلی و خارجی در یافتن فرصت های همکاری و مشارکت اقتصادی با بنگاههای مستعد یاری می دهد.
در ادامه این نشست، «مجید درویش» مدیرمرکز رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی نیز یکی از اهداف انتخاب ۵۰۰ شرکت برتر را تولید اطلاعات بنگاه های اقتصادی عنوان کرد و افزود: وظیفه مهم ما رصد کردن وضعیت بنگاه های تولیدی در کشور است.

وی افزود: نتایج بررسی های ۵۰۰ شرکت برتر در سال ۹۵ نشان داد که بانکها با کسب ۳۴ درصد از درآمدهای کل کشور رتبه نخست را در این شاخص به خود اختصاص داده اند و بعد از آن شرکت های پتروشیمی، فرآورده های نفتی، شرکت های چند رشته ای صنعتی، خودروسازان و در نهایت سایر گروه ها مقام های بعدی را از جهت کسب درآمد به خود اختصاص داده اند.

درویش یادآور شد: نتایج، تحقیقات و تحلیل ها برای انتخاب ۵۰۰ شرکت برتر کشور جمع بندی شده و در اختیار مسئولان تصمیم گیری اقتصادی کشور، اتاق های بازرگانی، شرکت های خارجی و خبرگان صنعتی و اقتصادی کشور قرار می گیرد.

همایش بیستمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-100) نهم بهمن ماه سال جاری با حضور مقامهای اقتصادی و صنعتی کشور، مدیران شرکت‌های بزرگ و برتر ایران، صاحب نظران اقتصادی و خبرگان صنعتی کشور برگزار می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی