رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

دکتر طاهره نصر؛ عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور
عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور؛

کمیسیون ترویج مقررات ملی ساختمان تشکیل شود

تشکیل کمیسیون ترویج مقررات ملی ساختمان به صورت کمیسیونی مستقل در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و دارای جایگاه ویژه (و نه زیرمجموعه از سایر بخش­های ارائه شده) در چارت سازمانی نظام­ های استان­ های کشور پیشنهاد می­ گردد.

تشکیل کمیسیون ترویج مقررات ملی ساختمان به صورت کمیسیونی مستقل در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و دارای جایگاه ویژه (و نه زیرمجموعه از سایر بخش­های ارائه شده) در چارت سازمانی نظام­ های استان­ های کشور پیشنهاد می­ گردد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، دکتر طاهره نصر عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور گفت: بر طبق بند ۳، ۴، ۵، ۷ و ۹ از ماده ۲ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه ­های فنی و مهندسی، تأمین موجبات رشد و اعتلای مهندسی در کشور، ترویج مقررات ملی ساختمان و افزایش بهره ­وری، بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای خدمات، وضع مقررات ملی ساختمان در جهت حمایت از مردم به عنوان بهره ­برداران از ساختمان­ ها و فضاهای شهری و الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان از سوی تمام دستگاه­ ها تأکید شده است.

وی گفت: بنابراین تشکیل کمیسیون ترویج مقررات ملی ساختمان به صورت کمیسیونی مستقل در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و دارای جایگاه ویژه (و نه زیرمجموعه از سایر بخش­های ارائه شده) در چارت سازمانی نظام­ های استان­ های کشور پیشنهاد می­ گردد. تشکیل این کمیسیون می­ تواند در تعامل وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز مؤثر باشد.

عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور گفت : همچنین بر طبق ماده ۳۳ فانون نظام مهندسی، سازمان­ های استان­ ها می­ توانند متناسب با شرایط ویژه هر استان پیشنهاد تغییرات خاصی را در مقررات ملی ساختمان و قابل اجرا در هر استان بدهند که پیشنهادات پس از تأیید شورای فنّی استان با تصویب وزارت راه و شهرسازی قابل اجراست.

بنابراین این کمیسیون می­تواند به عنوان مرجع مناسب در استان­ ها و همچنین در شورای مرکزی در راستای ترویج قانون در جامعه گام بردارد.

وی اشاره کرد، در ماده ۱۵ قانون نظام مهندسی نیز همکاری با مراجع مسئول در امر کنترل ساختمان و اجرای دقیق و صحیح کنترل ساختمان و همچنین کمک به ترویج اصول مهندسی و معماری و همکاری با وزارت راه و شهرسازی در زمینه تدوین و اجرا و کنترل مقررات ملی و استانداردها و معیارها تأکید شده است.

در ماده ۲۱ نیز از اهم وظایف شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، برنامه­ ریزی و فراهم آوردن زمینه اجرای اهداف و خط­مشی­های قانون با جلب مشارکت سازمان استان­ ها و هماهنگی وزارت راه و شهرسازی عنوان شده است.

بنابراین ضرورت تعامل وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان کاملا آشکار است و این کمیسیون می­تواند در این زمینه مؤثر واقع شود.

از طرفی در ماده ۳۶ قانون نیز تدریس مقررات ملی ساختمان در دروس دانشگاهی و تأکید بر فراهم ساختن تمهیدات توسط وزرات علوم و تحقیقات و فناوری مورد تأکید قرار گرفته است.

لذا جایگاه این کمیسیون در بحث آموزش نیز دارای جایگاه ارزشی خواهد بود و به نوعی به ایجاد زمینه­های فرهنگی در قانون کمک می­نماید. از طرفی این کمیسیون می­تواند در تعامل وزارت راه و شهرسازی و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان نقشی ویژه ایفا نماید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی