رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

تشکیل بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست

طرح “ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست” با هدف کاهش چشمگیر مصرف انرژی در کشور توسط شورای عالی انرژی کشور به تصویب رسید.

طرح “ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست” با هدف کاهش چشمگیر مصرف انرژی در کشور توسط شورای عالی انرژی کشور به تصویب رسید.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از زیست آنلاین، این طرح در جلسه شورای عالی انرژی کشور که ۱۹ تیر امسال به ریاست معاون اول ریاست‌جمهوری و با حضور معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، رییس حفاظت محیط زیست، رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر نفت، وزیر صنعت و معدن و بازرگانی، وزیر راه و شهرسازی، معاونین وزارت نیرو و نفت و سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد، به تصویب رسید.

 بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر سبوحی درخصوص مزایای اجرای این طرح گفت: اجرای طرح “ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست” سبب خواهد شد بخش عمده پتانسیل صرفه‌جویی انرژی دارای توجیه اقتصادی در سطح فعلی قیمت‌های انرژی (بدون افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی برای مصرف کننده نهایی) باشد و این امر زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی، به ویژه شرکت‌های خدمات انرژی هموار می‌کند.

وی یادآور شد: برآورد کارشناسی حاکی از آن است که گردش مالی بخش خصوصی در بازار بهینه‌سازی انرژی در حدود ۲۳۰ هزار میلیارد ریال در سال خواهد بود و توسعه فعالیت شرکت‌های خدمات انرژی سبب خواهد شد نیاز و تقاضا برای فناوری‌های نوین و کارآمد انرژی در کشور شکل گیرد و در پی آن فعالیت شرکتهای دانش‌بنیان برای توسعه فناوری‌های نوین و کارآمد گسترش یابد.

سبوحی اظهار کرد: رشد تقاضا برای فناوری‌های با بازده بالا، گسترش نیاز به دانش فنی جدید را می‌تواند در پی داشته باشد و این امر به فعال شدن دانشگاه‌ها برای تولید دانش فنی منجر خواهد شد.

 این استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: اجرای طرح “بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست” در چارچوب بازار بورس انرژی، فعال سازی شرکت‌های خدمات انرژی، جذب منابع بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی انرژی و توسعه همکاری‌های بین‌المللی برای فعال کردن بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست از جمله اموری است که در حال حاضر در دستور کار ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست قرار دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی