رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

نوع کالا ۶۳ درصد کل واردات کشور را تشکیل می‌دهد

بر اساس گزارش مرکز پژوهشهای مجلس، ۶۳ درصد از کل ارزش ۲۰۰ قلم کالای عمده وارداتی را تنها ۴ قسمت کالایی خودرو، کشاورزی، فلزی و دارویی و شیمیایی تشکیل داده است.

بر اساس گزارش مرکز پژوهشهای مجلس، ۶۳ درصد از کل ارزش ۲۰۰ قلم کالای عمده وارداتی را تنها ۴ قسمت کالایی خودرو، کشاورزی، فلزی و دارویی و شیمیایی تشکیل داده است.

به گزارش گروه تولید و تجارت  ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهشهای مجلس اعلام کرد در  گزارش آمار واردات ۲۰۰ قلم کالای عمده وارداتی در سال ۱۳۹۴ با چهار مولفه میزان تعرفه، نوع مصرف، اولویت ارزی و قسمت بندی کالایی که حدود ۶۰ درصد ارزش کل واردات را تشکیل می دهد، مورد تحلیل قرار گرفته تا ارتباط آن با حمایت از تولید داخلی و مدیریت واردات بررسی شود.

در ادامه گزارش نیز به برخی نکات مهم در قالب جمع بندی اشاره شده که عبارتند از:

الف)۶۳ درصد از کل ارزش ۲۰۰ قلم عمده وارداتی را تنها ۴ قسمت کالایی خودرو، کشاورزی، فلزی و دارویی و شیمیایی به خود اختصاص داده است.

ب)۲۷ قلم کالا در گروه‌های کالایی ۹ و ۱۰ ، پنج قلم کالای کاملا مصرفی به ارزش ۱٫۱۵۸ میلیون دلار و ۱۸ قلم کالا به ارزش ۳٫۳۲۷ میلیون دلار دارای تعرفه‌های بسیار بالای ۴۰،۳۲،۲۶ و ۵۵ درصدی در میان ۲۰۰ قلم کالای عمده وارداتی قرار گرفته‌اند.

آمارهای فوق گویای این است که امکان مدیریت واردات بخشی از این ۲۰۰ قلم کالا از طریق ابزارهایی مانند اعمال سیاست‌های تشویقی برای تولید در داخل، تغییر الگوی مصرف و اعمال محدودیت کوتاه مدت و هدفمند در واردات وجود دارد که می تواند موجب مدیریت واردات کشور در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در تقویت تولید داخلی شود.

به گزارش تسنیم، گمرک ایران اخیرا در گزارشی اعلام کرده بود ۱۵ درصد اقلام وارداتی کشور کاملا مصرفی و ۸۵ درصد مابقی سرمایه ای و واسطه ای هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی