رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

رای نهایی درباره اتهام دامپینگ فولاد ایران ۱۴ مهر صادر می‌شود

کمیسیون اروپا صربستان را از میان پنج کشوری که تحت تحقیقات ضد دامپینگ فولاد قرار دارند، حذف کرد. ایران هنوز به همراه روسیه، اوکراین و برزیل تحت بررسی است و رای نهایی ۶ اکتبر اعلام می‌شود. به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از متال […]

کمیسیون اروپا صربستان را از میان پنج کشوری که تحت تحقیقات ضد دامپینگ فولاد قرار دارند، حذف کرد. ایران هنوز به همراه روسیه، اوکراین و برزیل تحت بررسی است و رای نهایی ۶ اکتبر اعلام می‌شود.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از متال بولتن، بر طبق سند مقدماتی ، کمیسیون اروپا صربستان را از پنج کشور تحت تحقیقات آنتی‌دامپینگ ورق فولاد گرم نورد شده (HRC) وارداتی حذف کرد. ۴ کشور دیگر که در این پرونده حضور دارند، ایران، روسیه، اوکراین و برزیل با تعرفه‌های قطعی برای واردات فولاد گرم نورد شده خود به اروپا مواجه خواهند شد.

هرچند کمیسیون اروپا در تحقیقات خود اعلام کرده بود که هر ۵ کشور ورق فولاد گرم نورد شده خود را با قیمت‌هایی با شرایط دامپینگ تجارت می‌کردند اما به علت این که حجم واردات این محصول از صربستان قابل چشم‌پوشی بوده است، تصمیم بر این گرفته شده که تحقیقات روی واردات این کشور کنسل شود.

واردات HRC  صربستان در طول دوره تحقیقات کاهش یافت و در حال حاضر حدود ۱ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

به علاوه کمیسیون اروپا متوجه شد که قیمت فولادی که توسط تنها تولیدکننده صربستان- زلزارا اسمدروو که مالک آن شرکت هستیل چین است- تولید می‌شود، با قیمت فولاد چهار کشور دیگر موجود در این پرونده بسیار متفاوت است. قیمت فولاد وارداتی صربستان بسیار بالاتر از متوسط قیمت فروش فولاد وارداتی از کشورهای ایران، روسیه، برزیل و اوکراین است.

کمیسیون اروپا در ۷ جولای سال گذشته تحقیقات انتی‌دامپینگ را بر روی واردات HRC این کشورها آغاز کزد.

این تحقیقات پس از این آغاز شد که انجمن فولاد اروپا، یوروفر، در ۲۳ می ۲۰۱۶ شکایتی را از طرف تولیدکنندگان اروپایی ثبت کرد مبنی بر این که واردات HRC از ۵ کشور با شرایط دامپینگ ارائه می‌شوند و باعث آسیب رساندن به صنعت‌فولاد اروپا شده است.

شروع این پرونده با مقاومت‌هایی از طرف توزیع‌کنندگان مستقل اروپایی روبرو شد. کنسرسیومی از شرکت‌های فولاد از ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی در اواسط جولای ۲۰۱۶ تاسیس شد تا رقابت را در فضای بازار اروپا حفظ کنند. این کنسرسیوم توسط اتحادیه تجارت فولاد ایتالیا، آسوفرمت تاسیس شد و شرکت وکالت ون‌بائل و بلیس هم نمایندگی قانونی آن را به عهده گرفت.

نتیجه این مخالفت‌ها کمیسیون اروپا در ماه آوریل تصمیم گرفت بر واردات کشورهای تحت بررسی تعرفه مقدماتی‌ وضع نکند.

هرچند کمیسیون اروپا طبق برنامه تصمیم قطعی خود در مورد پرونده آنتی‌دامپینگ را در ۶ اکتبر امسال(۱۴مهر ۱۳۹۶) اعلام خواهد کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی