رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

تولید

تعرفه وارداتی، بزرگترین خدمت دولت به تولید کننده

کشور این روزها مسیر حرکت خود را به سختی طی می کند و رکود صنعت ساختمان باعث شده است که شرکت های تاسیساتی کشورمان بازار فروش ضعیفی داشته باشند.

این شرکت ها به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند در شرایط رکود، دوام خود را حفظ کنند، راهکارهایی که گاه با ابتکارهای بسیاری همراه است. شرایط سخت شرکت های‌مان را به انجام کارهای سخت واداشته است و بی‌انصافی است اگر بگوییم که شرکت های‌مان از عهده کارهای سخت برنیامده اند.

برای آشنایی بیشتر با وضعیت شرکت های تولید کننده کشور پای حرف هایشان نشستیم و مصاحبه ای با آقای مهندس علی فلاح زاده کارشناس فروش صنایع سرما آفرین انجام دادیم.

 

 

لطفا در ابتدا خود را معرفی کرده و در مورد شرکت خود توضیح دهید:

بنده علی فلاح زاده یکی از کارشناسان فروش صنایع سرما آفرین هستم. صنایع سرما آفرین تولید کننده تجهیزات تهویه مطبوع است که  ۴۵ سال سابقه تولید در ایران را دارد و قبل از انقلاب تحت عنوان کریر آمریکا فعالیت می کرد و بعد از انقلاب به سهامی عام تبدیل شد. کارخانه اصلی در قزوین است. تولیدات این شرکت شامل، چیلر ، فن کوئل، هواساز و دیگر تجهیزات تهویه مطبوع است.

 

آقای مهندس بازار کار چگونه است؟

بازار کار مثل گذشته نیست چرا که تجهیزات تهویه مطبوع ارتباط مستقیمی با صنعت ساختمان دارند، مسلما رکود صنعت ساختمان به شرکت هایی همچون ما منتقل می شود . رکود باعث شده است ، تعداد تولید و فروش تجهیزات ، کاهش یابد،

در گذشته بخشی از مشتری های ما، شرکت های خصوصی و انبوه سازان بودند که با ایجاد رکود، قسمتی از این مشتری ها را از دست داده ایم ولی پروژه های دولتی خود را همچنان داریم.

در چند سال گذشته بیشتر پروژه های بزرگ صنعتی و پروژه های نصب و راه اندازی چیلر را شرکت ما در سطح کشور انجام داده است ،  ما یکی از بزرگترین پروژه های ایران که مربوط به بیمارستان نفت اهواز بود را انجام دادیم، همچنین پروژه مجلس را انجام می دهیم. به طور کل پروژه های دولتی رنگ و بوی بهتری نسبت به پروژه های خصوصی دارند، ولی پروژه های دولتی نیز با مشکل پرداخت مواجه اند و مشکلات خاص خودشان را دارند.

 

چه اقدامات دیگری برای گذر از رکود انجام داده اید؟

مسلما شرایط سخت نیازمند تصمیم گیری های سخت است و در دوران رکود بخش مدیریت با تصمیمات مدیریتی در کاهش لطمه های رکود کوشید

یکی از تصمیماتی که گرفته شد ثابت نگه داشتن قیمت ها علیرغم بالا رفتن هزینه های اولیه بود . تلاش کردیم به مشتری ها در بازار کمک کنیم و با کاهش نرخ سود سعی کردیم که تعداد کارگران خود حفظ کنیم.

سعی کردیم با به روز کردن اطلاعات و حفظ و ارتقاء کیفیت محصولات، مقبولیت خود را در بازار افزایش دهیم.

و در نتیجه عملکرد داخلی منجر به عملکرد بهتر بیرونی شد.

 

امسال سال تولید و اشتغال است، آیا شما رسالت خود نسبت به این شهار را انجام داده اید؟

ما سعی کردیم که در این دوران، تقلیل نیرو نداشته باشیم .

تقلیل نیرو در شرایط رکود فعلی توسط تمام شرکت های تولیدی گریز ناپذیر است ولی با این حال ما سعی کردیم حداقل تقلیل نیرو را داشته باشیم.

همه تولیدکننده ها رسالت خود که ایجاد شغل و چرخاندن چرخ های صنعت، است را ایفا می کنند و تمام دغدغه اشان این است که این روال ادامه دار باشد .

و این سیستم های جانبی تولید هستند که باید خود را با بحث اقتصاد مقاومتی و بخش تولید سازگار کنند.

سیاست هایی که در کشور اتخاذ می شود سیاست های خوبی است اما مشکلات و موانع ای که بروز می دهد دست و بال تولید کننده را می بندد.

معمولا تولید کننده ها در تمام کشور ها مورد حمایت اند ولی اینجا ما ابزار های حمایتی به آن صورت نداریم

اگر قرار باشد که تسهیلاتی را بابت تولید بگیریم موانع زیادی برای اخذ این تسهیلات هست و این درحالی است که نرخ سود تولیدی با سود دیگر تسهیلات فرق زیادی ندارد.

ایجاد شغل آسان است و کار سخت حفظ شغل ایجاد شده است،  هنر این است که در شرایط سخت شما بتوانید شغل ایجاد شده را حفظ کنید.

شرکت های تولیدی رسالت خود را برای ایجاد و حفظ شغل به طور کامل انجام داده اند و حال حمایت کنندگان هستند که باید رسالتشان را انجام دهند.

 

حفظ نیروی کار این روزها سخت شده است؟

بله و روز به روز هم حفظ نیروی کار سخت تر می شود، این مسئله کاملا طبیعی است

همیشه نیرو کار این لطف را به تولید کننده داشته که حاضر بوده چندین ماه بدون گرفتن حقوق کار کند . آیا تولید کننده توانسته شرایط زندگی و رفاه آن کارگر را در حد متعادلی نگه دارد؟  آیا تولید کننده می تواند همیشه شرایط آسایش را برای کارگر خود فراهم کند؟

مسلما نه!

و روزی فرا می رسد که شرمندگی برای تولید کننده به وجود می آید و جیب خالی برای کارگر

و این اتفاق برای تولید کننده هم ناراحت کننده است.

 

 

به نظر شما چه راهکارهای عملی وجود دارد.؟

بزرگترین خدمتی که دولت می تواند به تولید کننده صنف تهویه مطبوع بکند، افزایش تعرفه تجهیزات وارداتی است.

در حال حاضر متاسفانه هر شخصی که پول داشته باشد با هزینه های خیلی کم شروع به کار واردات می کند. در حال حاضر شما در این نمایشگاه شاهد هستید که تعداد شرکت های تولید کننده چقدر نسبت به شرکت های وارد کننده کمتر است.

 

الان شما ببینید چند وارد کننده و چند تولید کننده داریم!

بازار واردات در ایران در حال حاضر خیلی گرم تر از بازار تولید است. مسلما بزرگترین خدمت دولت به تولید کننده های تاسیساتی، مدیریت و افزایش تعرفه تجهیزات تاسیساتی وارداتی است.

در در مرحله دوم بایستی دولت بر استاندارد ها توجه بیشتری بکند.

انواع و اقسام جنس های درجه چندم چینی را شما می توانید در بازار ایران بیابید. این جنس ها چگونه وارد می شوند، چرا وارد می شوند؟ مثلما مدیریت نکردن واردات باعث می شود !

اگر دولت بر استاندارد کالاهای وارداتی حساسیت بیشتری نشان دهد می تواند با این کار استاندارد های تولید را هم افزایش دهد،

در چنین حالتی دولت می تواند خاستار کیفیت و استاندارد بالا از من باشد .

و بگوید من جلوی واردات را می گیرم و تو در مقابل باید به سمت استاندارد بروی، به سمت این باید حرکت کنی که محصولاتت انرژی کمتری مصرف کنند، خدمات پس از فروش ات را افزایش بدهی و …

من که در کشور خودم نمی توانم با یک کمپانی درجه چندم چینی رقابت کنم چگونه می توانم همچین خدماتی را به مشتری بدهم.

من همین که بتوانم سر پا بمانم هنر است.

 

ما در کشور خود سازمان استاندارد داریم، به نظر شما نیاز است که بخش دیگری تخصصی تر این بحث را مطالعه کند؟

نظارت تخصصی در استاندارد قطعا وجود ندارد. موسسه استاندارد ملی ما جایی برای ایجاد سیستم تست تجهیزات این چنینی ندارد ، دلیل آن هم این است که تجهیزات تست سیستم های حرارتی برودتی بسار هزینه بر است.

 

پس چه می توان کرد؟

راهکاری به ذهن بنده می رسد و آن هم این است که ، دولت می تواند با ایجاد تعرفه برای تجهیزات وارداتی ، هزینه تامین تجهیزات تست را فراهم کند.

این کاری است که تا به حال انجام نشده و یک نیاز مبرم برای شرکت های تولیدی است. ما نیاز به محک داریم که بدانیم چه شرکتی کار خود را به درستی انجام می دهد و چه شرکتی کار خود را درست انجام نمی دهد و شرکت ما مسلما از همچنین طرحی استقبال خواد کرد.

ولی به شرط این که اجازه ندهیم محصولات غیر استاندارد وارد شود و از طرفی استاندارهای خود را افزایش دهیم که مسلما با افزایش استاندارد ها ، قدرت رقابت با محصولات خارجی افزایش خواهد یافت و می توان بازار جدید بین المللی ایجاد کرد.

من تولید کننده در حال حاضر نمی توانم با آنها رقابت کنم، شاید از لحاظ کیفیت در حد قابل قبول باشم ولی چون نشان استاندارد بین المللی را نگرفته ام نمی توانم در بازار آنها حضور داشته باشم.

 

برخی شرکت ها مطرح کرده اند که ما تواناییم تولید استاندارد داشته باشیم ولی به دلیل نبود بازار قیمت کم را فدای کیفیت می کنیم! این اتفاق می افتد؟

دقیقا همینطور است، تولید کننده برای تولید استاندارد باید شرایطی را فراهم کرده و در ادامه شرایط انجام تست را ایجاد کند، آماده کردن ساختار و تجهیزات تست هزینه بر است و ببر هزینه ها می افزاید.

اگر قرار باشد بر اساس استاندارد تولید کنیم، می توانیم تعرفه های صادراتی را کاهش بدهیم و هزینه های تست را از طریق صادرات تامین کرد.

 

آیا مطلبی هست که بخواهید در انتها در باره آن توضیح دهید؟

یک موضوع خیلی مهم این است که باید دیدگاه سطح کلان کشور به تولید کننده تغییر کند، تولید کننده پشتوانه دولت است، تولید کننده برطرف کننده نیاز های دولت است، این دولت است که باید در شرایط بحرانی تولید کننده، دست آن را بگیرد.

دولت می تواند به تولید کننده بگوید از الان تا دوسال آینده با درصد تخفیفی مالیات خود را پرداخت کن، دولت می تواند به وزارت تامین اجتماعی بگوید که تا دو سال آینده درصد تخفیفی برای شرکتهای تولید کننده فعال در وضع رکود در نظر بگیرد،  بانک صنعت و معدن به جای ایجاد گرفتاری برای تولید کننده، حق تنفس باز پرداخت تسهیلات برای تولید کننده در نظر بگیر.
این مثالها توقعات و انتظاراتی است که تولید کننده ها دارند.

ما ۳۵۰ نفر نیرو داریم ولی هستند مجموعه های بزرگ که با سرمایه های شخصی کار می کنند و با ۱۰۰ یا چندین هزار نیرو کار می کنند و آنها به این چنین حمایت هایی نیاز دارند.

دولت حمایت کرده است ولی لازم است که بیشتر خود را به صحنه بکشد چون ضربه ای که ماقبلا خورده ایم هنوز جبران نشده است.

ما امیدواریم و چشم انداز مثبتی به بهبود شرایط داریم

 

تولید

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی