رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

مصاحبه اخصاصی ویکی پی جی با مهندس علی علیان؛

مدیر عامل شرکت کیان مبتکر پارس: کارکرد صنعت زیر ۳۰ درصد ظرفیت خود

به طور متوسط صنعت کشور زیر ۳۰ درصد از ظرفیت خودش کار می کند و این وضعیت رضایت بخش نیست

کشور این روزها مسیر حرکت خود را به سختی طی می کند و رکود صنعت ساختمان باعث شده است که شرکت های تاسیساتی کشورمان بازار فروش ضعیفی داشته باشند.

این شرکت ها به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند در شرایط رکود، دوام خود را حفظ کنند، راهکارهایی که گاه با ابتکارهای بسیاری همراه است. شرایط سخت شرکت های‌مان را به انجام کارهای سخت واداشته است و بی‌انصافی است اگر بگوییم که شرکت های‌مان از عهده کارهای سخت برنیامده اند.

برای آشنایی بیشتر با وضعیت شرکت های تولید کننده کشور پای حرف هایشان نشستیم و مصاحبه ای با آقای مهندس علی علیان مدیر عامل شرکت کیان مبتکر پارس انجام دادیم.

 

آقای مهندس لطفا در ابتدا از سابقه های صنعتی خود سخن بگویید:

من ۱۳ سال در صنایع ویژه ای که در نهاد های انقلابی بود کار می کردم، بعد از آن به همراه چندی از دوستان وارد بخش خصوصی شدم.

در بدو ورود خود به بخش خصوصی با شرکت الکترو مبتکر همراه شدم. البته حضور من در الکترو مبتکر با آغاز کار این شرکت همراه نبود و در ادامه راه با این شرکت همراه شدم.

در ادامه شرکت هایی به نام ژالانه، توان پویا، شعله پا و شرکت صنایع کیان مبتکر را تاسیس کردیم که هر کدام از این شرکت ها ماموریت هایی داشتند و خدمات مهندسی انجام می دادند . شرکت شعله پا تولید کننده شیر کنترل های گاز ترموستات دار بود که ما در این شرکت از طرف وزارت تعاون و هم از طرف سازمان اداره استاندارد واحد نمونه کشوری شناخته شدیم .

شرکت صنایع کیان مبتکر تولید کننده انواع قطعات خودرو و لوازم خانگی در چهار  گروه بود و  لوازم گاز سوز، لباس شویی و آبگرم کن تولید می کرد همچنین این شرکت مجموعه سازی برای خودرو ساز های کشور و همچنین تولید پمپ گاز های جایگاهی برای شرکت تجهیزات نفت را انجام می داد.

در ادامه مسیر شرکت صنایع کیان مبتکر پارس به شرکت کیان مبتکر پارس تغییر نام داده و فعالیت خود را بر روی سیستم های تهویه مطبوع متمرکز کرد.

این مجموعه فعالیت هایی بود که بنده داشتم.

ما در حال حاضر در شرکت کیان مبتکر پارس تولید ۲۱ گروه محصولی را در عرصه سیستم های تهویه مطبوع داریم و انواع سیستم های سرمایشی، سیستم های گرمایشی و سیستم های سرمایشی گرمایشی (ترکیبی)  انواع سیستم های سرمایشی آب گرم، پکیج های موتورخانه ، هیتر یونیت، چیلر هواساز، ایر واشر، اگزوز فن، کوره هوای گرم و این گروه محصولات را تولید می کنیم.

 

شما در مجموعه خود محصول منحصر به فردی تولید می کنید؟

بله در حال حاضر شرکت ما دارای ۶ گواهی ثبت اختراع است که ۸ گروه از محصولات ما تحت پوشش ثبت اختراع هایی است که ما داشته ایم، و به پشتوانه همین محصولات به عنوان صنعتگر برتر استان قم و  کارآفرین برتر استان در سالیان متمادی انتخاب شده ایم.

طرح پکیج موتورخانه ما منتخب جشنواره علم تا عمل بوده است  و جزو ۱۰ طرح برتر انتخاب شد.

 

شما در ارتقا تکنولوژی محصولاتتان تنها متکی به خود هستید یا از دانشگاه هایمان کمک می گیرید؟

ما با نخبه های دانشگاه در ارتباط هستیم و آنها جزو تیم ما هستنتد ولی با خود دانشگاه کار نمی کنیم.

 


حتما محصولات شما نمونه مشابه خارجی دارند، می توانید محصولاتتان را با نمونه های خارجی از لحاظ کیفی مقایسه کنید.

در گروه محصولاتی که ما ثبت اختراع داریم، نه تنها در داخل کشور نمونه مشابه تولید نمی شود بلکه ما نمونه مشابه خارجی آن را نیز نتوانستیم شناسایی کنیم. ما توانسته ایم با این تکنولوژی در تامین هوای پاک و کاهش مصرف انرژی و به حداقل رساندن شاخص های آلودگی محیط زیست ، بالاترین سطح ارزش آفرینی را در محصولاتمان به انجام برسانیم.

 

به نظر شما بازار مصرف کشور تا چه حدی به محصولات خارجی نیاز دارد؟

ما هرچیزی را که بخواهیم می توانیم در این کشور تولید کنیم و هیچ شکی در آن نیست. ما دانش هایی  را درنوردیده ایم که دیگران به آن دست پیدا نکرده اند و وجود محصولات داخلی متفاوت و به روز در بازار گواه این ادعا است.

تنها تفاوت شرکت های داخلی با خارجی ، در شرایط کار کردن آنهاست.

در کشورهای خارجی ، دولت ها در حمایت از شرکت های تولیدی نقش بزرگی دارند و به شدت برای حمایت از تولید ملی کشور خودشان فرهنگ سازی کرده اند ولی متاسفانه دولت و مجلس ما، نه تنها این حمایت ها را نداشته اند بلکه ادای حمایت کردن را هم نتوانستند به خوبی نشان دهند.

متاسفانه دولت و مجلس اندازه کم کاری اشان خیلی بزرگ بود. شدت مصرف انرژی در کشور ما ۶ برابر متوسط جهانی است و کمترین تحرکی برای کنترل این حجم عظیم از ثروتهای این مملکت از طرف دولت و مجلس نبوده است و طبعات آن این است که در حال حاضر محیط زیست ما به خطر افتاده است که ضرر آن متوجه مردم است.

ثروت های ملی کشور از بین می رود و از آن طرف محیط زیست خراب می شود و در نتیجه سرمایه نداشته ای برای بخش صنعت و اقتصاد کشور به جای می ماند که نتیجه اش این است که ثروت های ملی را در اختیار خارجی ها قرار می دهیم و به دنبال آن کالای خارجی را وارد کشور کنیم .

 

چه پیشنهاداتی دارید برای رفع این مشکلات دارید؟

رفع مشکلات حاضر نیاز به تفکر و مغز های پیچیده ندارد، نظامات آن خیلی ساده است. ثروتهای ملی ما در ساخت و سازهایی مصرف شده که برای این مملکت ارزش افزوده ندارد بلکه خسارات ناشی از استهلاک هم دارد.

چرا دولت و مجلس از آن ساخت و سازها مالیات نمی گیرند، ویلاهایی در این مملکت ساخته شده است که کاملا بی مصرف اند. آمار و ارقام حاکی از این است که نزدیک به یک میلیون ویلا در کشور ساخته شده است و اینها به طور متوسط بیش از ده روز در سال مورد استفاده قرار نمی گیرند. دولت از این چنین هدر رفت هزینه ها مالیات نمی گیرد و تنها از تولید مالیات گرفته و تمام فشار ها را بر گردن تولید می اندازد.

به این ترتیب می شود که احساس می کنیم چقدر مدیریت ضعیف است.

 

پس از وضعیت فعلی راضی نیستید؟

وضعیت فعلی اگر رضایت بخش بود که این مقدار بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی و رکود را نداشتیم.

این همه آسیب اجتماعی را نداشتیم.

به طور متوسط صنعت کشور زیر ۳۰ درصد از ظرفیت خودش کار می کند و این وضعیت رضایت بخش نیست.

 

عامل اصلی این اتفاقات چیست؟

عامل اصلی این است که دولت سیاستگذاری های اقتصادی قدرتمندی نداشته است. سیستم اقتصادی حاکم بر تولید کشور مخرب اقتصاد کشور است.

بخش دیگر این است که دولت به جهت کسب درآمد ها به جای این که انرژی کشور را مهار و مدیریت کند که فرهنگ مصرف مردم اصلاح شود فشار خود را بر روی اقتصاد فعال گذاشته است که نمونه بارز آن بخش تولید کشور است.

تولید کننده برای این که یک محصول را بسازد، هزینه های گزافی می پردازد.

این موضوع برای مسئولین هنوز به یقین تبدیل نشده که به دلیل فشار آنهاست که تولید جانی نمی گیرد. و هزینه های آن روز به روز افزایش پیدا می کند و یک کالای وارداتی همیشه زیر قیمت تولید ملی پا به عرصه بازار می گذارد.

 

 

منظور شما از فشارها دقیقا چیست؟

فشار تامین اجتماعی

فشار مالیات

فشار بانک ها که مخرب ترین نهاد اجتماعی کشور هستند

 

 

چه آینده ای برای صنعت تاسیسات متصور اید؟

صنعت تاسیسات نسبت به سایر صنایع وضعیت بهتری دارد چرا که استهلاک در صنعت تاسیسات نرخ بالاتری نسبت به سایر صنایع دارد و به این ترتیب نوسازی تاسیسات صنایع ساختمانی کشور یکی از آیتم هایی است که این صنعت را فعال نگه داشته است.

ولی آینده این نوع سیاستگذاری در حوزه صنعت کشور، آینده ای بس تیره و تار است. مگر این که دولت جدید کاری بکند و بازنگری ها در تمامی لایه ها انجام شود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی