رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

رکود بازار تهدید بزرگی است و صادرات فرصتی است برای گریز از این تهدید

کشور این روزها مسیر حرکت خود را به سختی طی می کند و رکود صنعت ساختمان باعث شده است که شرکت های تاسیساتی کشورمان بازار فروش ضعیفی داشته باشند.

این شرکت ها به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند در شرایط رکود، دوام خود را حفظ کنند، راهکارهایی که گاه با ابتکارهای بسیاری همراه است. شرایط سخت شرکت های‌مان را به انجام کارهای سخت واداشته است و بی‌انصافی است اگر بگوییم که شرکت های‌مان از عهده کارهای سخت برنیامده اند.

برای آشنایی بیشتر با وضعیت شرکت های تولید کننده کشور پای حرف هایشان نشستیم و مصاحبه ای با آقای مهندس بابک سادات گوشه مدیر روابط بین الملل شیرآلات بهداشتی آویسا انجام دادیم.

 

لطفا خود وشرکت اتان را معرفی کنید:

بنده بابک سادات گوشه مدیر روابط بین الملل شیرآلات بهداشتی آویسا هستم.

شرکت ما حدود ۳۰ سال است که در صنعت شیرآلات بهداشتی فعال است، ما حدود ۸ سال است که در تولید فعال هستیم و برند آویستا را خلق کرده ایم.

دید ما همواره فراتر از بازار های داخلی است ، ما به کشور عراق و افغانستان صادرات داشته ایم و افتخار می کنیم که در حال حاضر یک نماینده فعال در روسیه داریم که تمامی کشور های منشعب شده از جماهییر شوروی سابق را پوشش می دهد.

 

بازار کارتون چطور است؟

سخت! یک کلمه سخت!

واقعا سخته، با واردات برند های مختلف مخصوصا برند های چینی و وجود مشکلات تولید اعم از تهیه جنس ، عدم پرداخت ها ، عدم پشتیبانی دولت از تولید و همه و همه …..

مشکلاتی که همه تولید کننده ها دارند و بارها و بارها مطرح شده، ما هم به شدت با آن مشکلات درگیریم. مشکلاتی که از چند سال پیش شروع شده اند

 

شروع مشکلات از کی بوده است؟

در دولت قبلی یعنی دولت دهم وقتی نوسان دلار به شدت بالا رفت و دلار ساعتی محاسبه می شد، تولید کننده هایی همچون ما که برخی از تجهیزات اساسی امان وارداتی است، لطمه بسیاری دیدند.

شیرآلات دارای چندین بخش اساسی هستند از قبیل کاتریج ( همان قلب شیر است که وظیفه باز و بسته کردن ومخلوط کردن آب را در شیرآلات اهرمی بر عهده دارد) . پرلاتور یا همان آبفشان که در محل خروج آب قرار می گیرد و شلنگ هایی که از یک طرف به دیوار و از طرف دیگر به شیر وصل می شود.،

درست است که این تجهیزات هم دارای نمونه داخلی و هم نمونه خارجی اند. ولی تمامی این قسمت ها را ما از برند های خارجی خریداری می کنیم، بنابر این مستقیما با نرخ دلار درگیریم.

علاوه بر تجهیزاد گفته شده مواد اولیه شیرآلات هم اغلی وارداتی است، کل شیرالات بایستی استاندارد برنج را داشته باشند ،  بخشی از فلز برنج وارداتی است ،  همه این تجهیزات وارد می شوند و به قیمت دلار وابسته اند.

نوسان قیمت علاوه بر بالا رفتن قیمت های اولیه باعث به وجود آمدن عدم اطمینان ها می شود. عدم اطمینان تولید کننده به فروش جنس، در آن سالها بسیار اتفاق می افتاد که باعث می شد هزینه ی تولید متغیر شود و قیمت اولیه محصول از نرخ فروش ما بالاتر می رفت.

 

وضعیت در حال حاضر چگونه است؟

به شکر خدا در دولت آقای روحانی وضعیت قدری بهتر شده است، درست است که در حال حاضر آرامش نسبی در خرید برای ما مهیا شده است اما متاسفانه در حال حاضر رکود بازار ما را اذیت می کند و تا زمانی که صنعت ساختمان رونقی نداشته باشد ما نیز رونقی نخواهیم داشت.

 

روندی که در حال حاضر طی می شود به نظر شما به کجا می انجامد؟

رکود بازار تهدید بزرگی است و صادرات فرصتی است برای گریز از این تهدید.

ما سعی کردیم در آن حوزه فعال باشیم ، عدم حمایت دولت در حوزه صادرات هم فشار هایی به ما وارد می کند و ما مجبوریم با تکیه بر خود به بازار های خارجی راه پیدا کنیم، که تنها راهکار برای حضور در بازار جهانی  هم کیفیت است.

ما که به دلیل رکود بازار کشور  رویکرد صادرات را اتخاذ کرده ایم، این مسیر ناگذیر را طی می کنیم که برای ما سودمند است ولی واکنش دیگر تولید کننده ها به رکود متفاوت است.

 

کیفیت مواد و تجهیزات داخلی را با مواد خارجی مقایسه کنید؟

ما ناچاریم برخی از تجهیزات را از خارج کشور تامین کنیم مثل کاتریج که عرض کردم ، ما در ایران صنعت تولید کاتریج را نداریم و تولیدی های داخل کشور کیفیت مناسب را نیز ندارند و ما آنها را از شرکت های دیگر همچون شرکت سدال اسپانیا تهیه می کنیم، شلنگ های مورد استفاده ما از برند متئو اسپانیا تهیه می شود و آبفشان مورد استفاده ما از شرکت نئوپرل سوئیس است .

ما سه جزء اصلی شیرآلات خود را از برند های اروپایی تامین کردیم که خیلی از شرکت های معتبر مثل هانزا هم از این برند ها استفاده می کنند.

ما افق صادرات را می بینیم و برای قابل رقابت بودن مجبوریم از این محصولات استفاده کنیم.

برخی از محصولات بی کیفیت چینی بازار را اشبا می کنند و مسلما به دلیل تفاوت کیفیت ها قیمت های عرضه شده توسط ما و وارد کننده ها متفاوت تر است و قیمت ما بیشتر است

خیلی از مردم شناخت کافی از کیفیت محصول و تجهیزات اولیه مصرفی ندارند، مردم شکل ظاهری را پسندیده و با قیمت آن می سنجند و خرید می کنند ولی در ادامه با مشکلاتی مواجه می شوند.

حق هم دارند نشناسند

بحث مهم این است که در واردات  سرمایه از کشور خارج می شود.

خیلی خوبه که جنس خارجی در کشور باشد، خیلی خوبه که جنس چینی و آلمانی و هر کشور دیگر در بازار داخل باشد ما استقبال می کنیم چون می خواهیم رقابت کنیم. ولی جنسی باشد که قابل رقابت باشد.

گاها در برخی تجهیزات قیمت های ارائه شده به مراتب پایین است و صد البته کیفیتشان هم چندین برابر تفاوت دارد ولی در ظاهر کیفیت مشخص نمی شود.

 

 

چرا از برند مشابه ایرانی استفاده نمی کنید؟

عرض کردم، چون تجهیزات اوئلیه مورد نیاز ما یا در ایران تولید نمی شوند و یا در صورت تولید کیفیت مناسب را ندارند و ما که با رویکرد صادراتی فعالیت می کنیم نمی توانیم از آنها استفاده کنیم.

به دلیل وجود تحریم ها، ابزار و دستگاه هایی که بتوانند این محصولات را تولید کنند در ایران وجود ندارد.

 

 

دغدغه های یک فعال صنعتی در حوزه شیرآلات چیست؟

مسلما بزرگترین دغدغه حمایت دولت است. انتظار داریم که وقتی تصمییم می گیریم کار درست را انجام دهیم، به ما در انجام کار درست کمک کند

ما شرکتی هستیم که اشتغال زایی می کنیم، مالیات می دهیم ، داریم تمام کارهایمان را قانونی انجام می دهیم و در مقابل انتظار داریم که دولت واقعا دست ما را بگیرد و کمکمان کند.

ما باید سرپا باشیم ، سعی می کنیم که به صورت درست سرپا باشیم به شرطی که دولت ابزار ها را در اختیارمان قرار دهد ، ما دوست داریم از کیفیتمان کم نکنیم و روندمان هم این نیست ولی ما نسبت به معیشت کارگرانی که برای ما کار می کنند مسئولیم ، که این کار نیاز به حمایت دولت دارد.

دولت معیشت ما را تامین کند ما هم معیشت کارگران را تامین می کنیم.

اگر این اتفاق بیافتد خیلی سریع و سریع تر از آن که پیش بینی می کنیم صادراتمان را افزایش خواهیم داد و با ارز آوری ای که برای کشور داریم هم ارز های خارج شده را جبران می کنیم و هم به اقتصاد کشور و اشتغال کمک می کنیم.

 

شما یک شرکت فعال در صنعت آب هستید، به نظر شما صنعت چه کمکی می تواند به آب بکند؟

ما به منظور جلوگیری از هدر رفت آب ، از آبفشان های استفاده کردیم که ۳۰ درصد کاهش مصرف آب دارد. این آبفشان هوا را با آب مخلوط کرده و  هدر رفت آب جلوگیری می کند. این خدمتی است که صنعت و تکنولوژی می توانند به آب بکنند.
متاسفانه تکنولوژی ساخت همچنین آبفشانی در کشور وجود ندارد و اگر ما بدانیم که یک شرکت داخلی با همچنین کیفیتی توان تولید این آبفشان را دارد، مسلما خرید خود از شرکت های خارجی را قطع خواهیم کرد.

در حال حاضر در صنعت شیرآلات بر روی کاتریج هایی کار می شود که قادر هستند در فشار آب تغییر ایجاد کنند، در این کاتریج ها فشار آب را از زیاد به کم همزمان با شست و شوی اب تغییر می دهد. این یک راهکار صنعتی است که در ایران نداریم و ما در این حوزه فقط می توانیم وارد کننده و مصرف کننده باشیم.

صنعت راهکارهای مشابه بسیاری می تواند ارائه کند.

شرکت های خارجی نوآوری های زیادی در صنعت آب دارند. اروپایی ها با کمبود آب مواجح نیستند ولی با حمایت از صنعتشان تجهیزاتی ساخته اند که چنین رویکردی به آب دارد.

ایده های نو در کنار صنعت کشور با کمک سرمایه گذاری های بزرگان و حمایت دولت خدمات بیشماری به آب می تواند بکند.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

  • “در دولت قبلی یعنی دولت دهم وقتی نوسان دلار به شدت بالا رفت و دلار ساعتی محاسبه می شد، تولید کننده هایی همچون ما که برخی از تجهیزات اساسی امان وارداتی است، لطمه بسیاری دیدند”
    .
    این مصاحبه مال تیر ۹۶ هست. دلم می خواد الان حال این آقا رو بپرسم که با دلار ۱۹ هزار تومنی چه می کنه! ببینم بازم سنگ روحانی رو به سینه می زنه یا نه!

ارسال دیدگاه

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی