رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

صحبت های مپنا در خصوص یک قرارداد

گروه مپنا اعلام کرد:وزارت نیرو به قرارداد احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی رسمیت نمی‌بخشد.

گروه مپنا اعلام کرد:وزارت نیرو به قرارداد احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی رسمیت نمی‌بخشد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی  به نقل از اخبار تاسیسات، گروه مپنا اعلام کرد: علی‌رغم انعقاد تفاهم‌نامه بین گروه مپنا و وزارت نیرو مبنی بر احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی راندمان بالا تاکنون و با گذشت ۱۴ ماه، هیچ قراردادی برای رسمیت بخشیدن به این طرح از سوی وزارت نیرو با مپنا امضا نشده است.

گروه مپنا در پاسخ به اظهارات معاون برق وانرژی وزیر نیرو که روز دوشنبه مورخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۶ در اخبار «حوزه نفت و انرژی» گروه اقتصادی آن خبرگزاری با تیتر «وزارت نیرو به مپنا اعتماد کرد/ مپنا هنوز مدل تأمین مالی ارائه نکرده است» پاسخی ارسال کرد.

در این مطلب ارسالی آمده است: از آنجا که دراین خبر نسبت به عملکرد گروه مپنا در یکی از تفاهم‌نامه‌های مهم منعقده با وزارت نیرو اشاره شده، جوابیه زیر جهت تنویر افکارعمومی ارسال می‌شود. متمنی است دستور فرمائید وفق قانون مطبوعات، با فرمت یکسان و در همان بخش انتشار یابد.

جوابیه گروه مپنا به اظهارات معاون برق وانرژی وزیر نیرو:

مپنا بدون انعقاد قرارداد، تعهدات خود در تفاهم‌نامه با وزارت نیرو را اجرا کرده است

هوشنگ فلاحتیان معاون برق و انرژی وزیر نیرو به خبرگزاری فارس گفته بود: «وزارت نیرو به مپنا اعتماد کرد و قرارداد ساخت پنج هزار مگاوات نیروگاه را با این شرکت امضا کرد، اما هنوز عملیات اجرایی آن آغاز نشده است و مپنا مدل تأمین مالی را نیز آرائه نکرده است.»

در پاسخ به اظهارات ایشان، موارد زیر از سوی گروه مپنا قابل طرح است:

علی‌رغم انعقاد تفاهم‌نامه مورخ ۲۶ اردیبهشت ۹۵ بین گروه مپنا و وزارت نیرو مبنی بر احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی راندمان بالا (کلاس F)، اما تاکنون و با گذشت بیش از ۱۴ ماه، هیچ قراردادی برای رسمیت بخشیدن به این طرح از سوی وزارت نیرو با مپنا امضا نشده و هیچگونه اعتباری از سوی دولت دراختیار این شرکت برای اجرای طرح قرار نگرفته است. با این حال، گروه مپنا همچون گذشته و با کمک به توسعه به موقع ظرفیت‌های برق کشور، علی‌رغم مواجه بودن با موانع متعدد، امکانات خود را به شرح زیر در این طرح به کار بسته است:

۱ـ تجهیزات اصلی این نیروگاه‌ها نظیر توربین‌های گازی کلاس F، برای حداقل ۲ نیروگاه از مجموعه نیروگاه‌های این طرح خریداری شده است.

۲ـ زمین محل احداث برای ۴ پروژه تحویل گرفته شده است.

۳ـ در پروژه اول این طرح یعنی نیروگاه بندرعباس، عملیات ساختمانی آغاز شده و ۲۰ درصد پیشرفت داشته و امکان بازدید از آن برای اصحاب رسانه جهت تهیه گزارش وجود دارد.

۴ـ پروژه دوم این طرح در تبریز تجهیز کارگاه شده است.

۵ـ مراسم کلنگ‌زنی ساختگاه سوم از این طرح واقع در اندیمشک، روز ۱۴ تیرماه جاری با حضور شخص معاون محترم وزیر نیرو، جناب آقای فلاحتیان برگزار شد و اخبار آن در رسانه‌ها انعکاس یافت. اقدامات لازم به منظور شروع طراحی و مهندسی و انجام عملیات ژئوتکنیک صورت گرفته و همزمان، عملیات اجرائی تجهیز کارگاه نیز در دست برنامه‌ریزی است.

۶ـ در ساختگاه چهارم نیز زمین تحویل شده از سوی کارفرمای دولتی ملغی شده و شرکت برق حرارتی (وزارت نیرو) تصمیم بر تغییر محل ساخت دارد.

۷ـ مپنا در ادامه همکاری‌های خود با وزارت نیرو، استفاده از تجهیزات ساخته شده برای طرح‌های دیگر را در نیروگاه‌های این طرح پذیرفته است. این کار اگر چه کار مهندسی و اجرای پروژه را با دشوار مواجه می‌کند، اما با هدف همراهی با وزارت نیرو انجام شده است.

۸ـ مپنا براساس راهبردهای خود در جهت انتقال کامل دانش فنی ساخت توربین‌های کلاس F موضوع این تفاهمنامه، بخش مهمی از زیرساخت‌های لازم را در کارخانجات خود ایجاد کرده است. به این منظور سالن‌های تولید، سکوهای ساخت و ماشین‌آلات مورد نیاز فراهم شده و مدارک مهندسی مربوطه نیز تهیه شده است. همچنین بخشی از تجهیزات مورد نیاز نیروگاه‌های همین طرح نیز از سازنده‌های داخلی تأمین شده است. به عنوان نمونه، «مکانیزم انحراف جریان گاز اگزوز توربین گاز کلاس F»و (exhaust diverter damper) که در داخل کشور برای یکی از واحدهای همین طرح ساخته شده، به دلیل نیاز فوری یکی از نیروگاه‌های بخش خصوصی و حفظ ظرفیت شبکه برق کشور، به این نیروگاه تحویل شد.

۹ـ مزید اطلاع مخاطبان گروه مپنا به دلیل پایبندی به تعهدات خود ولو در سطح تفاهم‌نامه و بدون انعقاد هیچ‌گونه قراردادی برای اجرای این طرح، تمامی اقدامات برشمرده فوق را با اتکا به امکانات و منابع خود پیش برده و اجرای آن را مستمراً در دست اجرا دارد. هر چند مپنا با به کارگیری توان و تجربه خود، موضوع تأمین مالی این پروژه را از محل منابع خارجی پیگیری نموده، اما این نکته مهم را نیز نباید از نظر دور داشت که تحقق این امر تنها با پیگیری مپنا امکانپذیر نیست و طرف دیگر تأثیرگذار در این فرایند، وزارت نیرو است.

گروه مپنا با وجود همه مشکلاتی که به ویژه در چند سال اخیر از ناحیه تحریم‌های ناعادلانه بر صنعت و اقتصاد کشور حاکم بود، با احداث و راه‌اندازی نزدیک به ۳۵ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و تجدیدپذیر در داخل کشور، که نزدیک به ۵۰ درصد از کل ظرفیت برق کشور است، همراهی مجدانه و تأثیرگذاری در تأمین برق کشور و کمک به وزارت نیرو و دولت‌های پیشین و فعلی داشته و نه تنها چراغ‌های مشترکین را در پهنه ایران، بلکه در کشورهای دیگر نیز روشن نگاه داشته است.

مپنا در اجرای تفاهم‌نامه احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه با راندمان بالا نیز که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ با وزارت نیرو منعقد نموده، جدیت تام دارد و حتماً این طرح بزرگ ملی را با الگوی مناسب انتقال فناوری به انجام خواهد رساند. این در حالی است که پس از انعقاد تفاهم‌نامه، تاکنون هیچ قراردادی که به این پروژه رسمیت و وجاهت حقوقی ببخشد و تعهدات طرفین را روشن نماید، بین گروه مپنا و وزارت نیرو امضا و مبادله نشده است.

نباید از نظر دور داشت که به نتیجه رسیدن پروژه استراتژیک انتقال دانش فنی برای ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه مجهز به توربین‌های کلاس F، نیازمند تحقق پیش‌زمینه‌هایی است که علی‌رغم عدم انعقاد قراردادهای لازم بین مپنا و وزارت نیرو برای این پروژه، گام‌های مهمی برای آن برداشته شده است. به طور مثال در بهمن ماه گذشته، قرارداد «انتقال تکنولوژی و لیسانس بویلرهای کلاس H,F و بالاتر» میان گروه مپنا و یک شرکت معتبر اروپایی بسته شده است.

مپنا براساس مفاد این تفاهم‌نامه، به جای «خرید» تجهیزات کلیدی، به دنبال «انتقال دانش فنی» و «دستیابی به توان ساخت توربین کلاس F» در داخل بوده است، زیرا براساس تجارب موجود، خرید این تجهیزات بدون انتقال دانش فنی، زیرساخت‌های صنعت نیروگاهی کشور را دچار وابستگی به شرکت‌های خارجی خواهد کرد. به همین منظور، مذاکرات پیچیده‌ای با سازنده این نوع توربین در جریان بوده و هست تا تبعات منفی خرید توربین بر روی «نقشه تکنولوژی کشور» به حداقل برسد.

این مذاکرات همچنین در مورد تجهیزات جانبی این نوع توربین نیز به روش مشابه در جریان است تا حداکثر منافع بلندمدت دولت جمهوری اسلامی ایران در این پروژه بزرگ تأمین شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی