رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

پیشرفت 68درصدی آب شیرین کن 100هزار متر مکعبی بندرعباس

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: مرحله نخست پروژه آب شیرین کن ۱۰۰هزار متر مکعبی بندرعباس پیشرفت ۶۸درصدی دارد و به عنوان پروژه ای مهم و تاثیرگذاردر افزایش کمی و کیفی آب این شهر، برای تکمیل آن نیازمند حمایت های مسئولان ونمایندگان مجلس است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: مرحله نخست پروژه آب شیرین کن ۱۰۰هزار متر مکعبی بندرعباس پیشرفت ۶۸درصدی دارد و به عنوان پروژه ای مهم و تاثیرگذاردر افزایش کمی و کیفی آب این شهر، برای تکمیل آن نیازمند حمایت های مسئولان ونمایندگان مجلس است.

امین قصمی پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:در حال حاضر ۷۵ درصد تجهیزات این آب شیرین کن خریداری شده و مابقی نیز قبل از شروع عملیات نصب ، در محل سایت قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۶۰ درصد تجهیزات برقی و مکانیکی این پروژه ساخت داخلی بوده و از توان تولید کنندگان داخلی استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب شهری هرمزگان اظهارداشت: تا پایان سال ۹۶ نیز ، ۳۰ هزار متر مکعب دیگر (در مجموع ۵۰ )هزار مترمکعب در شبانه روز وارد مدار بهره برداری خواهد شد.
وی تصریح کرد: با وجود مشکلات اعتباری و اقتصادی این پروژه، تلاش می کنیم در چند ماه آینده مرحله نخست آن با ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب به بهره برداری برسد .

این مقام مسئول یاد آور شد: برای اجرای مرحله نخست این پروژه با وجود تخصیص نیافتن اعتبارات مورد نیاز آن از سوی بانک عامل صنعت و معدن، تاکنون یکصد میلیارد تومان از محل آورده سرمایه گذار برای محل احداث این پروژه هزینه شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیاز آبی شهر بندرعباس ، بندر خمیر و صنایع غرب بندرعباس ، حدود ۳ هزار لیتر بر ثانیه است که این میزان با اعمال مدیریت فشار، توزیع و مصرف ، کاهش سهم صنایع و محدود کردن آن به مجتمع های مسکونی صنایع به ۲ هزار و ۴۰۰ لیتر بر ثانیه کاهش یافته است.

قصمی اظهار کرد: این درحالیست که میزان تولید فعلی این شهر از منابع سد استقلال و چاه های حاشیه آن و چاه های سد شمیل و نیان در مجموع حدود دو هزار لیتر بر ثانیه است که ۴۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم و از همین در تلاش برای بهره برداری از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی این شهر هستیم.

مدیرعامل آبفا هرمزگان خاطرنشان کرد: در حال حاضر استان هرمزگان با احداث ۱۵ سایت آبشیرین کن فعال توسط بخش خصوصی در سطح شهرها و جزایر از استان های پیشرو در بهره مندی از سیستم شیرین سازی آب دریا از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

هرمزگان دارای جمعیتی افزون بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است که شرکت آب و فاضلاب این استان ۳۷ شهر با جمعیتی حدود یک میلیون و ۱۰۰هزار نفر را تحت پوشش خدمات خود دارد.

۱۸سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸دهنه چشمه و قنات ، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵حلقه چاه بین۳۰ تا ۷۰ درصد شده است.

از ۷۴ دشت موجود در هرمزگان تمامی آنها دارای بیلان منفی هستند و ۳۸ دشت ممنوعه بوده و مابقی دشت ها نیز شور است.

برای رفع مشکل کم آبی بندرعباس مرکز استان هرمزگان پروژه های مختلفی تعیین شده که از جمله مهمترین آنها پروژه آب شیرین کن ۱۰۰هزار مترمکعبی این شهر است که تیرماه سال ۹۱ کلنگ احداث آن به زمین خورد و قرار است که مرحله اول آن با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز ، هفته دولت امسال به بهره برداری برسد.

آب شیرین کن صد هزار مترمکعبی شهر بندرعباس در نزدیکی صنایع بزرگ در غرب بندرعباس در دست ساخت است .

در حال حاضر آب بیش از ۱۲۲ هزار نفر از مردم هرمزگان در بنادر و جزایر از آب شیرین کن ها تامین می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی