رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

سیستم های هوشمند
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مهندس غلامرضا علیپور؛

مدیر فروش شرکت مرکز کنترل ایران: کاهش هزینه های ساختمان با سیستم های هوشمند

کنترل و نظارت دقیق سیستم های تاسیساتی با سیستم های یکپارچه هوشمند ساختمان میسر است.

صنعت تاسیسات کشور این روزها مسیر حرکت خود را به سختی طی می کند و رکود صنعت ساختمان باعث شده است که شرکت های تاسیساتی کشورمان بازار فروش ضعیفی داشته باشند.

این شرکت ها به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند در شرایط رکود، دوام خود را حفظ کنند، راهکارهایی که گاه با ابتکارهای بسیاری همراه است. شرایط سخت شرکت های‌مان را به انجام کارهای سخت واداشته است و بی‌انصافی است اگر بگوییم که شرکت های‌مان از عهده کارهای سخت برنیامده اند.

صنعت تاسیسات کشور این روزها پر است از ایده و نوآوری و ابتکار، پر است از کیفیت و مرغوبیت و تضمین، پر است از راهکارهای نو برای گذر از دوران سختی که به سراغش آمده است.

ولی کار خوب آن است که مردم اعتراف کنند.

نمایشگاه های کشور فرصت خوبی برای شرکت های صنعتی امان هستند  تا ایده ، نوآوری و ابتکار هایشان را نشان دهند . کیفیت و مرغوبیت و ضمانت های‌شان را ثابت کنند و توانمندی‌های شان را به رخ بکشند.

این بار در بیستمین نمایشگاه بین المللی ساختمان، صنایع سرمایشی و گرمایشی مشهد، فرصتی برای شرکت های صنعتی، تاسیساتی و ساختمانی کشورمان فراهم شده بود که خود را ثابت کنند و جدیدترین دستاوردها و توانمندی های‌شان را به همگان نشان دهند.

این توانمندی‌ها در دوران سخت بدست آمده اند، به همین دلیل است که تاسیساتی‌های‌مان بیشتر از توانمندی های قابل عرضه، حرف های برای گفتن داشتند. حرف‌های شنیدنی که پر از ناراحتی و حسرت بود.

برای شنیدن حرف‌های فعالان صنعت تاسیسات، به سراغشان رفتیم و پای حرف های‌شان نشستیم و مصاحبه ای با آقای مهندس غلامرضا علیپور مدیر فروش شرکت مرکز کنترل ایران انجام دادیم .

 

لطفا خودتان را معرفی کرده و توضیحاتی در مورد زمینه فعالیتی خود بفرمایید:

بنده غلامرضا علیپور مدیر فروش شرکت مرکز کنترل ایران هستم . مرکز کنترل ایران در زمینه سیستم های کنترلی و سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان فعالیت می کند و از حدود ۳۰ سال پیش و از زمانی که سیستم های هوشمند به شکل مرسوم فعلی نبودند در این زمینه فعالیت داشته و در طول دوران فعالیت خود پروژه های موفقی را در این زمینه اجرا کرده است.

چه لزومی دارد که ما از سیستم های هوشمند در ساختمان های خود استفاده کنیم؟

استفاده از این سیستم ها ضمن تامین شرایط آسایش و پایین آوردن هزینه ها در ساختمان ، باعث می شود که کنترل و نظارت سیستم های تاسیساتی به آسانی انجام پذیرد که این امر باعث کاهش هزینه های نگهداری این سیستم ها می شود.

سیستم های کنترلی شامل سیستم های گرمایش و سرمایش، اعلام حریق و دوربین های مدار بسته ، کنترل تردد و کلا سیستم های جریان ضعیف هستند که این سیستم ها می توانند به صورت یکپارچه از یک مرکز ، کنترل و نظارت شوند.

لازم به ذکر است که این سیستم ها در حالت یک پارچه سازی شده مقرون به صرفه تر اند و در این سیستم تمامی سیستم های جریان ضعیف از یک مکان واحد کنترل ومانيتورمی شوند. همچنین این سیستم به صورت اتوماتیک نیز می توانند کار کنند که این ویژگی ها استفاده از سیستم های هوشمند را درساختمان ها توجیه پذیر می کند.

این سیستم ها تا چه حد در ایران مقبولیت دارند؟

مقبولیت این سیستم ها به اجرا و بهره برداری درست از آن وابسته است، اگر راه اندازی این سیستم به بهترین نحو صورت بگیرد مسلما عملکرد سیستم به بهترین شکل خواهد بود که این امر باعث برآورده شدن انتظارات کارفرمایان می شود. البته لازم به ذکر است که کارایی سیستم های کنترلی منوط به عملکرد درست سیستم های تاسیساتی است.

اگر سیستم های سرمایش و گرمایش تاسیساتی به درستی طراحی و اجرا نشوند ، در آن صورت سیستم های کنترلی و سیستمهای هوشمند کارایی مورد انتظار را نخواهند داشت.

پیش نیاز کارکرد درست سیستم های کنترلی ، وجود یک سیستم تاسیساتی با طراحی و اجرای درست است، به نظر بنده یکی از عاملهایی که می تواند مقبولیت و کارایی سیستم های کنترلی را کاهش دهد همین مسئله است.

طراحی و اجرای درست یک سیستم تاسیسات است که باعث می شود یک سیستم هوشمند بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.

از این سیستم در اماکن مسکونی تحت عنوان ساختمان هوشمندHome Automation و در اماکن تجاری تحت عنوان BMS یاد می شود.

این سیستم ها توانسته اند تا حدودی کارایی اشان را در اماکن مسکونی و تجاری به همه ثابت کنند و استقبال مناسبی از این سیستم ها تا به حال شده است.

 

به نظر کشور های اروپایی بیشتر از ما ایرانی ها به مدیریت هوشمند در ساختمان اهمیت می دهند!؟ شما هم موافق اید؟

رویکرد کشور های دیگر به انرژی متفاوت است و آنها به انرژی بیشتر از ما بها می دهند با این حال مدیریت هوشمند در ساختمان های ایرانی نهادینه شده است.

در کشور ما استقبال مناسبی از این سیستم ها شده است ولی یک مسئله می تواند به مقبولیت آن ضربه برند و آن انتظارات بیش از حد است که برخی کارفرمایان از این سیستم ها دارند.

در صورتی این سیستم می تواند به طور کامل نظر کارفرما را جلب کند که تمامی انتظارات آن را مرتفع کند ولی بارها دیده شده کارفرمایان انتظارات خارق العاده از این سیستم ها داشته اند.

سیستمی که واقعا مورد نیاز است ، باید در ساختمان اجرا شود، در کشور های دیگر سیستمی که واقعا مورد نیاز است و واقعا در اولویت است اجرا می شود. ولی در کشور ما گاها انتظارات فوق العاده از سیستم های هوشمند دارند که به نظر بنده این نیاز ها ضروری نیستند.

باید هدف از استفاده این سیستم ها به طور کامل مشخص شود، این که ما به جهت لوکس بودن این سیستم ها از آنها استفاده می کنیم و یا این که نیاز مبرمی داریم که این سیستم نیاز ما را مرتفع می کند.
نیاز واقعی بایستی مشخص شود و سیستم مربوط به آن نیاز در ساختمانها پیاده شود که این امر مقبولیت این سیستم ها را افزایش خواهد داد.

 

یک فعال صنعتی و متخصص سیستم های هوشمند چه دغدغه هایی در ذهن دارد؟

دغدغه من مربوط به فیلد کاری خودم است.

وقتی سیستمی برای اولین بار ارایه می شود، نگاه مردم به این سیستم خیلی مهم است. درک این سیستم و این که چطور باید با این سیستم برخورد کرد خیلی مهم است.

 

اصولا کارفرما نگران این است که آیا از این سیستم نتیجه خواهد گرفت، و عرضه کننده این محصول نیز دغدغه این را دارد که آیا از این سیستم به نحو درست نگه داری خواهد شد!؟

مسئله ای که ذهن من را مشغول کرده و باعث نگرانی من می شود این است که بعضی شرکت ها این سیستم را به درستی اجرا نمی کنند ، که این مسئله به اعتبار سیستم های هوشمند ضربه می زند.

این که کارفرما از سیستم اجرا شده نگهداری درستی خواهد داشت یا نه، نیز من را نگران می کند.

برخی شرکت ها در توضیحات این سیستم اغراق می کنند و باعث می شوند که خریداران انتظارات بيش از حد از این سیستم ها داشته باشند.

همانطور که گفتم کارفرما قبل از خرید سیستم های هوشمند بایستی هدف و انتظار خود از این سیستم ها را مشخص کرده باشد.

 

آینده این سیستم ها را در ایران چگونه می بینید؟

این تکنولوژی روز به روز پیشرفت می کند و هر روز در حال تغییر و تحول است و پروتکل ها و برنامه ها به روز تر می شوند و برخی سیستم های محلی از دور خارج می شوند. در ایران هم این تکنولوژی همانند تمام نقاط، به سرعت به روز می شود و روز به روز مقبولیت بیشتری در بین مردم پیدا خواهند کرد.

 

 

سیستم های هوشمند

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی