رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

تولید
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مهندس علیرضا محجوب؛

مدیر فروش تولیدی نگین: لزوم نگاه واقع گرایانه دولت به تولید

دولت به وضع موجود واقع گرایانه نگاه کند و مشکلات ما را باور داشته باشد

شرکت های صنعتی کشورمان حرف ها و دغدغه های بسیار دارند که برای شنیده شدن حرف هایشان پای صحبت هایشان نشستیم و مشکلات، دغدغه ها و نقطه نظراتشان را در حوزه های مختلف تولید شنیدیم. در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس علیرضا محجوب مدیر فروش تولیدی نگین، انجام داده ایم.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید:

بنده علیرضا محجوب مدیر فروش تولیدی نگین هستم. تولیدی نگین ۲۸ سال است که در صنعت تجهیزات حمام فعال است و اولین تولید کننده تجهیزات حمام در ایران است.

 

فعالیت ۲۸ ساله خود را مختصر تشریح می کنید؟

در این ۲۸ سال در تلاش بودیم خود را به عنوان یک برند معتبر معرفی کنیم و به همین دلیل تنوع و کیفیت محصول را سرلوحه کار خود قرار دادیم چرا که شرکت هایی که در تلاش برای برند سازی هستند، از کیفیت برای شناخته شدن محصولاتشان استفاده می کنند.

این شرکت در ابتدا و تا اواسط دهه ۸۰ مبنای کار خود را بر پایه صادرات گذاشته بود و با این هدف فعالیت می کرد ولی با توجه به عدم حمایت ها در ادامه با مشکلاتی مواجه شد.

 

با چه مشکلاتی مواجه شدید؟
اصلی ترین مشکلی که در آن سالها با آن مواجه شدیم نوسان قیمت ها بود.

اگر بازار حاضر را با دهه ۷۰ و ۸۰ مقایسه کنیم متوجه خواهیم شد که بازار فروش میتواند بهتر از اینها باشد، ما اصولا با شرکت های توزیع کننده در ارتباط هستیم و آسایش خاطر این شرکت ها از یکنواخت بودن قیمت محصول ، یکی از اصلی ترین دلایل همکاری آنها با ماست و تولید کننده هایی همچون ما بایستی این آسایش خاطر را ایجاد کنند.

نوسانات و شوک های که به بازار وارد می شود  هم بر تولید و هم بر دیگر فعالین صنعتی همچون تامین کنندگان مواد اولیه تاثیر گذار است.

همه فعالین صنعتی به دنبال آسایش خاطر در معاملات هستند .

تولید کننده ها عموما یک مبنای خاص برای قیمت گذاری یک ساله محصولات خود دارند. یعنی یک تولید کننده حداقل باید برای یک سال بتواند یک قیمت بدون نوسان ارائه دهد تا توزیع کننده بتواند با انبساط خاطر محصول را توزیع کند.

مسلما نوسان قیمت باعث متضرر شدن تولید کننده ، تامین کننده مواد،  توزیع کننده و مصرف کننده خواهد شد.

در آن سالها نوسانات قیمت در بازار به شدت زیاد شد که این امر بر بازار معاملات بسیار لطمه زد.

هزینه های تولید قابل برنامه ریزی است و می توان آنها را مدیریت کرد ولی شوک های لحظه ای در بازار برنامه ریزی ها را بر هم می زند.

به نظر من نوسانات لحظه ای قیمت مواد، بیشترین لطمه را بر صنعت تولید کشور زد.

ما از مواد پتروشیمی ساخت داخل استفاده می کنیم، شاید به نظر برسد که نوسانات ارز تغییری در قیمت محصولات داخل ایجاد نمی کند و ارز با قیمت ماده اولیه پتروشیمی ارتباطی ندارد ولی این طور نیست.

قیمت گذاری مواد پتروشیمی در نتیجه قیمت صادرات نفتی است و نوسانات ارز بر قیمت مواد اولیه تاثیر گذاشته و در نهایت بر بازار لطمه زده و آسیب آن متوجه مصرف کننده داخلی خواهد شد.

ثبات در بازار بسیار مهم است و سیاستگذاران کلان باید این ثبات را در بازار برقرار کنند و نباید اجازه دهند که همچین نگرانی هایی برای تولید کننده ها پیش بیاید.

 

وضعیت فعلی چگونه است؟

در حال حاضر وضعیت نسبت به گذشته بهتر شده است، قبلا نوسانات لحظه ای شدیدی در قیمت تجربه کرده ایم .

نوسانات قیمت باعث می شد که ما نتوانیم با آسایش خاطر مواد اولیه خود را تهیه کنیم و هیچ وقت نمی توانستیم با مدیریت قبلی انبارهایمان را پر کنیم ولی الان این مشکلات تا حدودی مرتفع شده اند.

 

غیر از نوسان ارز چه مسائلی می تواند به تولید ضربه بزند؟

به نظر من دولت واقع گرایانه به وضع موجود نگاه نمی کند.

پرداخت مالیات وظیفه تولید کننده است و دولت بر روی آن برنامه ریزی داشته و چرخ های کشور نیز با منابع تامین مالی آن می گردد .

و ما به عنوان تولید کننده وظیفه داریم که مالیات را پرداخت کنیم ولی انتظار داریم که دولت واقع گرایانه به وضع موجود نگاه کند. به تولید بایستی نگاه جهادی داشت چون شرایط تولید در حال حاضر سخت است.

انتظار داریم که در این برهه از تولید بیشتر حمایت کنند تا تولید کننده دغدغه اش تنها ایجاد شغل جدید باشد ، ولی در حال حاضر دغدغه های دیگر اجازه نمی دهد ، به ایجاد اشتغال فکر کنیم.

فکر می کنم تعامل بهتر و بیشتر می تواند به حل این مشکل کمک کند، تعامل دوطرفه باعث می شود دولت به وضع موجود واقع گرایانه نگاه کند و مشکلات ما را باور داشته باشد. آنها حقایق ما را واقعی نمی بینند.

ما و تولید کنندگان بیشماری همچون ما باعث می شویم که خام فروشی در کشور کاهش پیدا کند و باعث می شویم که مواد خام به یک محصول تجاری تبدیل شده و ارز آوری بیشتری به وجود می آورد . صادرات محصول خیلی کاراتر از صادرات مواد خام است، به همین دلیل نیاز است که دولت به نفع کشور از تولید حمایت کند.

 

به صورت موردی بفرمایید که، دولت چه کمکی می تواند بکند؟

یکی از اصلی ترین و موثر ترین اقدامات دولت در کمک به تولید، شناساندن توان شرکت های تولیدی به دیگران است. دولت می تواند توان شرکت هایی همچون مارا به کشور های دیگر بشناساند.

چندی قبل ما تیم بازدید کننده ای از ایتالیا داشتیم  بعد از دیدن محصولات،  از توان تولیدی ما متعجب شدند. آنها فکر نمی کردند در ایران بستر تولید چنین تجهیزاتی وجود داشته باشد.

ما می خواهیم کشور های هدف با توانمندی های ما آشنا باشند. ما می خواهیم توان تولیدمان شناخته شده باشد تا شرایط همکاری مهیا شود.

انتظاری که از دولت داریم این است که شرایطی ایجاد کند که ما بتوانیم خود و توان تولید ایرانی را بشناسانیم و این که ما را در عرصه بازار های خارجی تنها نگذارد.

 

تولید

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی