رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 20 April

  • یکشنبه 25 تیر 1396 - 15:42
  • کد خبر : 28796
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : مدیر عامل شرکت پلیمر یاس گلپایگان: می دانستیم مشکلات را نمی شنوند
تولید
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مهندس محمود زین العابدینی؛

مدیر عامل شرکت پلیمر یاس گلپایگان: می دانستیم مشکلات را نمی شنوند

می دانستیم مشکلات را نمی شنوند، خود روی پای خود ایستادیم

صنعت تاسیسات کشور این روزها مسیر حرکت خود را به سختی طی می کند و رکود صنعت ساختمان باعث شده است که شرکت های تاسیساتی کشورمان بازار فروش ضعیفی داشته باشند.

این شرکت ها به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند در شرایط رکود، دوام خود را حفظ کنند، راهکارهایی که گاه با ابتکارهای بسیاری همراه است. شرایط سخت شرکت های‌مان را به انجام کارهای سخت واداشته است و بی‌انصافی است اگر بگوییم که شرکت های‌مان از عهده کارهای سخت برنیامده اند.

صنعت تاسیسات کشور این روزها پر است از ایده و نوآوری و ابتکار، پر است از کیفیت و مرغوبیت و تضمین، پر است از راهکارهای نو برای گذر از دوران سختی که به سراغش آمده است.

ولی کار خوب آن است که مردم اعتراف کنند.

نمایشگاه های کشور فرصت خوبی برای شرکت های صنعتی امان هستند  تا ایده ، نوآوری و ابتکار هایشان را نشان دهند . کیفیت و مرغوبیت و ضمانت های‌شان را ثابت کنند و توانمندی‌های شان را به رخ بکشند.

این بار در بیستمین نمایشگاه بین المللی ساختمان، صنایع سرمایشی و گرمایشی مشهد، فرصتی برای شرکت های صنعتی، تاسیساتی و ساختمانی کشورمان فراهم شده بود که خود را ثابت کنند و جدیدترین دستاوردها و توانمندی های‌شان را به همگان نشان دهند.

این توانمندی‌ها در دوران سخت بدست آمده اند، به همین دلیل است که تاسیساتی‌های‌مان بیشتر از توانمندی های قابل عرضه، حرف های برای گفتن داشتند. حرف‌های شنیدنی که پر از ناراحتی و حسرت بود.

برای شنیدن حرف‌های فعالان صنعت تاسیسات، به سراغشان رفتیم و پای حرف های‌شان نشستیم.

مصاحبه ای انجام دادیم با آقای مهندس محمود زین العابدینی که مدیر عامل شرکت پلیمر یاس گلپایگان تولید کننده لوله و اتصالات یو پی وی سی با کیفیت بالا است. این شرکت از سال ۱۳۸۸ در صنعت تاسیسات کشور فعالیت می کند.

آقای مهندس به عنوان اولین سوال بفرمایید که بازار کارتان چگونه است؟

خدا راشکر بازار کار خوب است.

در وضعیت رکود بازار شرکت هایی که چابک‌تر اند و قابلیت انعطاف بیشتری در محصولاتشان دارند، می توانند کالای با کیفیت تری تولید کنند و این شرکت‌ها، شرکت‌هایی نیستند که از بین بروند .

پس از وضعیت فعلی راضی هستید؟

ما سالیان پیش دوران رونق را تجربه کرده ایم که در آن زمان وضعیت تولید کننده ها خیلی بهتر از الان بود و تولید کننده ها در حال حاضر خود را با آن دوران مقایسه می کنند. در صورتی که آن دوران تمام شده است و در حال حاضر روال طبیعی بازار همین است و تولید کننده ها و فروشنده ها بایستی با شرایط این بازار کنار بیایند.

در کل می توان گفت بازار تاسیسات ایران در حال حاضر همین است و شرکت ها باید خود را با این بازار وفق دهند. فکر نمی کنم در حال حاضر بتوان توقع بهتر از این داشت.

با توجه به قرار گرفتن در سال تولید و اشتغال ، به عنوان یک شرکت تاسیساتی رسالت خود را نسبت به این شعار انجام داده اید؟

بله

ما همواره به فکر اشتغال جوانانمان بوده و هستیم.

در مجموعه ما حدود ۸۰ نفر به صورت مستقیم فعال هستند و چندین چند نفر هم به صورت غیر مستقیم با ما در ارتباط اند، که این مسئله باعث خرسندی ما است.

تولید کننده های کشورمان این روزها در صف اول آبادانی کشور هستند و برای پویایی صنعت و اقتصاد کشور می کوشند، تلاش این تولید کننده ها همانند تلاش مجاهدین اول صف دوران جنگ است که در شرایط سخت برای آبادانی تلاش می کنند.

اگر امروز کسی بتواند این سنگر را حفظ کند، در حقیقت به آبادانی کشور کمک کرده است.

با تولید کالای مرغوب می توان این سنگر را حفظ کرد، تولید کالای مرغوب باعث دوام کار تولید کننده می شود.  اگر تولید کننده ای مرغوبیت کالایی نداشته باشد نمی تواند با شرکت هایی خارجی که فردا روز در ایران سرمایه گذاری خواهند کرد رقابت کند و در آن صورت محکوم به فناست.

شما در دوران رکود مسکن تقلیل نیرو داشته اید؟

خدا را شکر می کنیم که در دوران رکود تقلیل نیرو نداشتیم و مسیر خود را همچنان با همان قدرت قبلی ادامه می دهیم.

شرکت هایی که با مدیریت هوشمندانه راه را طی می کنند و به اصطلاح شرکت های چابکی هستند ، می توانند این بحران ها را پشت سر بگذارند.

ما در این دوران نه تنها تقلیل نیرو نداشته ایم بلکه به لطف خدا فاز جدید کارخانه امان را نیز در اواسط مرداد ماه افتتاح خواهیم کرد و با این کار حداقل ۳۰ الی ۴۰ نفر به تعداد کارکنان اضافه خواهد شد.

با گسترش کارخانه حجم تولیدات نیز افزایش خواهد یافت و محصولات جدید به به محصولات ما اضافه خواهند شد.

تمایل دارید در مورد مشکلاتتان هم، حرف بزنید؟

این روزها آنقدر از مشکلات صحبت شده است که مشکلات عادی شده و واکنش خاصی به دنبال ندارد. در حال حاضر از هر تولید کننده ای که در مورد مشکلاتش سوال کنید حرف برای گفتن بسیار دارد، حرف هایی که مسئولین بارها شنیده اند و این حرف ها برایشان صحبت های عادی است.

آنقدر این مشکلات تکرار شده که واقعا عادی شده است.

این مسائل باعث شده است که درس ارزشمندی یاد بگیریم، ما الان یاد گرفته ایم مشکلاتمان را خودمان حل کنیم یعنی اصلا علاقه ای به عنوان کردن مشکلاتمان هم نداریم چرا که کسی از شنیدن این مشکلات منقلب نمی شود.

ما هیچ وقت از دیگران توقع نداشته ایم که مشکلات ما را حل کنند و توقعی هم نداریم، نه از بانک توقع داریم نه از ..

می دانستیم که هیچ کس مشکلات را حل نخواهد کرد به همین دلیل عنوان هم نکردیم و همواره روی پای خود ایستادیم.

همه تولید کننده ها و فعالین  آنقدر مشکلات را عنوان کرده اند که به نظر من دیگر بس است.

بهتر است نقاط قوت را ببینیم

آنها را عنوان کنیم.

شما شخصی را فرض کنید که می گوید من اصلا مشکلی ندارم و تنها مشکل من تنها و تنها یک ماشین است. در این صورت می توان یک ماشین تهیه کرد و در اختیار این شخص گذاشت ولی وقتی شخصی در بیان مشکلات می گوید که من نه ماشین دارم، نه خانه دارم، نه کار دارم و ….  در آن صورت حل مشکل این شخص سخت است و شنونده می گوید که مسلما نمی توان هیچ کمکی به این شخص کرد.

این مثال را به این دلیل عنوان کردم که بهتر است نقاط قوتمان را بیشتر بینیم تا مثل شخص دوم نباشیم که تماما به کمک نیاز دارد. بلکه مثل شخص اول باشیم که بیشتر راه را پیموده است و مشکل مشخص را با انتظارات معین بیان می کند.

آقای مهندس نظرتان در مورد کیفیت محصولات موجود در این نمایشگاه، چه داخلی و خارجی چیست؟

ما همواره جنس با کیفیت تولید کردیم  که این رمز موفقیت ما است.

ما در تولید صنایع پلاستیکی و مواد پتروشیمی یک نقطه قوت داریم و آن پتانسیل ایران در تولید مواد پتروشیمی است و به همین دلیل باید با تکیه بر این پتانسیل محصولاتی تولید کنیم که توان رقابت با محصولات خارجی را هم داشته باشد.

در حال حاضر چندین سرمایه گذار چینی آمده اند و در شهرک صنعتی ما در بخش لوله و اتصالات سرمایه گذاری کرده اند که این سرمایه گذاری نشان از پتانسیل ایران در مواد پتروشیمی است.

وقتی در های کشور های خارجی به روی کشور بسته است فقط شمایید و مشتری هایتان و این بازار یک بازار بسته است ولی وقتی تعاملات زیاد می شود و کشور های تکنولوژیک تر و با کیفیت محصولات بیشتر در بازار شما راه پیدا می کنند شما دو راه بیشتر ندارید، یا این که خود را به روز کنید و توان رقابت داشته باشید و یا این که عرصه را خالی کنید و کنار بروید.

امروز تولید کالای با کیفیت رمز موفقیت در بازار است.

آقای مهندس به عنوان یک کارشناس فعال در زمینه آب و فاضلاب ، نظرتان در باره کمک ها و خدماتی که صنعت می تواند به آب بکند، چیست؟

مثالهای بیشماری وجود دارد که نشان می دهد که صنعت می تواند نقش بسزایی در حفظ منابع آبی ایفا کند.

به عنوان مثال صنعت می تواند با ارتقاء تکنولوژی تصفیه آب، منابع آب بی مصرف را به منابع آب مفید تبدیل کند.

صنعت می تواند با گسترش تکنولوژی شیرهای برقی فرهنگ مصرف آب را در خانه ها به وجود آورد، که در صورت استفاده مردم در خانه هایشان از این شیرها مصرف آب بهینه تر خواهد شد، البته نقش دولت در این چنین راهکارهایی پر رنگ است. صنعت می تواند کمک های بسیاری به آب بکند ولی در کنار دولت این کمک ها معنی دار خواهد بود.

 

در سیستم تاسیسات و سیستم های گرمایشی تامین کننده آب مصرفی، مقدار آب زیادی به هدر می رود تا این آب به دست مصرف کننده برسد، شما در انتظار گرم شدن آب حمام مقدار زیادی از آب را هدر می دهید تا آب به درجه مطلوب برسد.  این صنعت است که با ارتقاء تکنولوژی می تواند مشکلاتی از این قبیل را حل کند چرا که طراحی درست می تواند از هدر رفت جلوگیری کند.

بیشترین بخش هدر رفت آب در بخش کشاورزی است که صنعت می تواند به این بخش هم کمک کند تا از اتلاف آب در این بخش جلوگیری شود.

صنعتی کردن آبیاری ها یکی از مهم ترین راهکار های حفظ آب در حجم عظیم است که مسلما جای کار بسیاری دارد که به دست صنعت حل می شود.

دولت نیز در این بخش می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

در حال حاضر ایده های بسیاری در زمینه حفظ آب ، توسط دانشجویان و محققین جوان کشورمان مطرح می شود که به نظر بنده بها دادن به این ایده ها هم  به ارتقاء تکنولوژی های مربوط به صنعت آب کمک خواهد کرد. من بار ها فعالیت های این مبتکران جوان را دیده و تحسین کرده ام ولی حیف که حمایت نمی شوند.

متاسفانه کسانی که پول دارند، این دانش را ندارند و کسانی که این دانش را دارند پولی ندارند.

در همین نمایشگاه آبسرد کن هایی ساخته اند که با نی کار می کند، اینها همه و همه ایده هایی است که عملی شده اند پس بهتر است که به آنها بیشتر بها دهیم و دولت به ارتباط و اتصال این ایده ها به صنعت بیشتر کمک کند.

 

تولید

 

آشنایی با شرکت پلیمر یاس گلپایگان در پرتال جامع صنعت تاسیسات ویکی پی جی

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی