رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

واردات

برای شنیدن حرف های فعالان صنعت تاسیسات، به سراغشان رفتیم و پای حرف هایشان نشستیم و مصاحبه ای با آقای مهندس تهرانی رئیس هیئت مدیره شرکت سامان تهویه ایرانیان انجام دادیم.

صنعت تاسیسات کشور این روزها مسیر حرکت خود را به سختی طی می کند و رکود صنعت ساختمان باعث شده است که شرکت های تاسیساتی کشورمان بازار فروش ضعیفی داشته باشند.

این شرکت ها به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند در شرایط رکود، دوام خود را حفظ کنند، راهکارهایی که گاه با ابتکارهای بسیاری همراه است. شرایط سخت شرکت هایمان را به انجام کارهای سخت واداشته است و بی انصافی است اگر بگوییم که شرکت هایمان از عهده کارهای سخت برنیامده اند.

صنعت تاسیسات کشور این روزها پر است از ایده و نوآوری و ابتکار، پر است از کیفیت و مرغوبیت و تضمین، پر است از راهکارهای نو برای گذر از دوران سختی که به سراغش آمده.

ولی کار خوب آن است که مردم اعتراف کنند.

نمایشگاه های کشور فرصت خوبی برای شرکت های صنعتی امان هستند  تا ایده ، نوآوری و ابتکار هایشان را نشان دهند . کیفیت و مرغوبیت و ضمانت هایشان را ثابت کنند و توانمندی هایشان را به رخ بکشند.

این بار در بیستمین نمایشگاه بین المللی ساختمان ، صنایع سرمایشی و گرمایشی مشهد، فرصتی برای شرکت های صنعتی، تاسیساتی و ساختمانی کشورمان فراهم شده بود که خود را ثابت کنند و جدیدترین دستاوردها و توانمندی هایشان را به همگان نشان دهند.

این توانمندی ها در دوران سخت بدست آمده اند ، به همین دلیل است که تاسیساتی هایمان بیشتر از توانمندی های قابل عرضه، حرف های برای گفتن داشتند. حرف های شنیدنی ای که پر از ناراحتی و حسرت بود.

برای شنیدن حرف های فعالان صنعت تاسیسات، به سراغشان رفتیم و پای حرف هایشان نشستیم و مصاحبه ای با آقای مهندس تهرانی رئیس هیئت مدیره شرکت سامان تهویه ایرانیان انجام دادیم.

 

لطفا خود و زمینه های فعالیتی اتان را معرفی کنید:

بنده سامان تهرانی هستم رئیس هیئت مدیره شرکت سامان تهویه ایرانیان که ما را بیشتر با نام تجاری STI می شناسند.  ما ۳ محصول اساسی پر کاربرد در صنعت تاسیسات را تامین می کنیم

یکی از زمینه های فعالیتی شرکت ما عایق الاستومریک است که این عایق جایگزینی مناسب برای عایق های قدیمی مثل عایق پشم شیشه و پشم سنگ است و برای عایق کاری لوله های تاسیساتی ، کانال انتقال هوا و موتورخانه و هر کجا که بحث ذخیره انرژی مطرح باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

محصول دیگر این شرکت کانال های از پیش عایق شده پلی اورتان است که این محصول جایگزینی برای سیستم سنتی کانال کشی است و در کانال های انتقال هوا مثل هواساز و ایر واشر و فن کویل و  … مورد استفاده قرار می گیرد. این کانال ها خود عایق بوده و نیازی به عایق کاری ندارند . این کانال هاچون از جنس پلی اورتان هستند ضریب انتقال حرارت پایینی دارند سرعت نصب این کانال ها هم بالاست. همچنین کلاس حریق B1 در این کانال ها رعایت شده و در واقع کند سوز هستند.

یکی دیگر از محصولات که از سالهای گذشته موفق به تولید آن شده ایم کانالهای خرطومی انتقال هوا است که به شکل دایره ای در سایزهای مختلف تولید می شوند و انعطاف بالایی داشته کاربردهای متفاوتی در  سیستم های متفاوت و در بخش تهویه دارند.

 

بازار فروش محصولاتتان چگونه است؟

شکر خدا بازار کار ما در این سال ها بد نبوده و ما راضی هستیم . ولی به هر حال کمبود نقدینگی کار را برای ما دشوار کرده است و با توجه به این که بیشتر مشتری های ما شرکت های خصوصی و سازندگان خصوصی هستند کمبود نقدینگی ها ، به مشکلات دامن زده است.

بیشتر پروژه های دولتی به دلیل کمبود نقدینگی تهاتر شده است که این باعث شده است شرکت های درگیر با پروژه های دولتی هم ، اوضاع مناسبی نداشته باشند.

 

رکود چند ساله صنعت ساختمان چه تاثیراتی بر شما داشته؟

ما در شهرک صنعتی شمس آباد تهران فعالیم که بالغ بر ۳۰۰۰ واحد صنعتی در آنجا حضور دارند، که بیشتر این شرکت های صنعتی در بخش تولید کننده،  زمین گیر شده اند.

البته در دولت آقای روحانی اتفاقات مثبتی رخ داده است و مباحث حمایت از تولیدی که مطرح شده وضعیت را قدری بهبود داده است.

البته ما حدود ۸ سال است که در این صنعت فعالیم و دوران اوج این صنعت که همکارانمان بارها و بارها از آن یاد می کنند را ندیده ایم ، به همین دلیل در این دوران راضی هستیم ولی تولید کننده های قدیمی که شرایط بهتری را دیده اند شرایط فعلی برایشان سخت است

ما چون فقط همین شرایط را دیده ایم  می توان گفت عادت کرده ایم و شرایط بازار برای ما عادی به نظر می آید و راضی هستیم.

 

تقلیل نیرو داشته اید؟

نه ما از ۵ ، ۶ نفر شروع کرده و حال به ۴۵، ۴۴ نفر رسیده ایم.

اشتغالی که ایجاد شده است برای ما لذت بخش است و امیدواریم که هیچ وقت مجبور نباشیم تقلیل نیرو داشته باشیم.

 

واردات اجناس مشابه چه تاثیری بر شما داشته است؟

واردات و صادرات یک امر ضروری در صنعت و اقتصاد است گاهی در برخی کشورها لزومی ندارد که یک محصول تولید شود و تولید آن به صرف نیست و همیشه بایستی بالانسی بین واردات و تولید وجود داشته باشد، ولی این دلیل نمی شود واردات به صورت بی رویه صورت گیرد.

ولی متاسفانه در ایران در روزهای گذشته واردات مدیریت درستی نداشت و نمی شد در مورد کیفیت اجناس وارداتی و پاسخگویی آنها به نیاز مشتریان قضاوت کرد . از طرفی عدم نظارت در واردات نیز باعث شده بود که کمیت در واردات جایگزین کیفیت بشود و جنس های بی کیفیت در بازار روز به روز زیادتر می شدند .از طرفی قاچاق در آن روزها زیاد شده بود .

این مسائل باعث شده بود که نظم بازار در آن روزها از بین برود.  ولی خوشبختانه این روزها گمرک ایران ساماندهی مناسبی پیدا کرده است و اجناس وارد شده بایستی گواهی استاندارد را  بگیرند .

این روزها نظارت بیشتر است و هر شخصی مجبور است با کارت بازرگانی خودش وارد کند و با توجه به لینکی که بین دارایی و کمرگ وجود دارد، هر شخصی نمی تواند وارد کننده جنس باشد. در سالهای اخیر واردات نظام قانونمندی به خود گرفته است و فقط امید داریم که این نظام مندی و قانون برای همه باشد .

وضعیت تولید در کشور چکونه است؟

تولید سخت است مخصوصا در کشور ما!  اگر تولید کننده نتواند محصول خود را بفروشد زمین گیر خواهد شد. تولید کننده نمی تواند در زمان دلخواه دستگاه های تولیدی خود را فعال و در زمان دلخواه خاموش کند و هر وقت که صلاح دید کارگر هایش را به کار گیرد و هر وقت مناسب ندید کارگرهایش را به طور موقت اخراج کند. ولی وارد کننده کارش آسان است و هر موقع که صلاح دید می تواند بخرد و بفروشد، رو همین حساب کار تولید کننده خیلی سخت است.

به عنوان مدیر جوان تاسیساتی، چه دغدغه هایی دارید از وضعیت حال حاضر تاسیسات؟

خب دغدغه که خیلی زیاد است ولی به نظر بنده برای رفع این دغدغه ها، حلقه گم شده ای وجود دارد بین نظام مهندسی ما و بقیه دوستان.

در پروژه های ما آن ارزش و توجهی که بایستی به شرکت های مشاور و طراح بگذارند را قائل نمی شوند و به طور مثال بارها دیده ایم که پروژه ای طی ۲ ماه طراحی می شود و اجرای آن ۱۰ سال به طول می انجامد. در مبحث ساخت و ساز هیچ چیزی جای خود نیست ، بار ها اتفاق افتاده است که وقتی در وسط پروژه ای مراجع می کنید خواهید دید بسیاری از نقشه ها عوض شده است.

متاسفانه بر خلاف نظام پزشکی که قدرت زیادی در ایران دارد، نظام مهندسی ما آن قدرت را ندارد و در زمینه ساخت و ساز چه در پروژه های مسکونی و چه در پروژه های کلان تر و پروژه های ملی با مشکل مواجهیم.

معمولا شرکت های مشاور آن قدرت را ندارند که پروژه را درست تعریف کنند و پروژه در زمانبندی مناسب انجام نمی شود و وقفه ها و تغییرات باعث هدر رفت هزینه ها و سرمایه ها می شود.

به نظر بنده یک حلقه گم شده ای بین نظام مهندسی ما و پروژه هایی که انجام می شود وجود دارد.

امیدواریم که وضعیت بهتر بشود  و به بحث نظارت بیشتر توجه شود.

ما در اجرا مشکل داریم ، بارها دیده شده که پروژه ای یک ساله تعریف می شود و چندین سال اجرای آن به طول می انجامد.

خواهشمان این است که در بررسی ابتدایی یک پروژه همه جوانب را ببینند و همه جوانب را بسنجند، که این کار کمتر انجام می شود و اصولا اسکلت و بنا مورد توجه قرار می گیرد و به بقیه جزئیات توجهی نمی شود. و سازنده ها بدون برنامه ریزی دقیق کار را پیش می برند و به اصطلاح ” میرن جلو ببینن چی می شه ”  و به همین دلیل بارها در پروژه ها دیده شده که پروژه ای تا اواسط پیش می رود و به دلیل عوض شدن نقشه ها ، یا متفاوت شدن تجهیزات و … تعطیل می شود.

اگر وقت بیشتری برای مطالعات اولیه و توجه به جزئیات صورت پذیرد ، شرایط بهتر خواهد شد.

اگر روی بررسی پروژه ای واقعا چند سال وقت بگذارند آن پروژه با سرعت و بدون مشکل به اتمام خواهد رسید ولی اگر مدت زمان بررسی کمی برای آن قائل شوند اتمام آن پروژه به درازا خواهد کشید و هزینه ها و سرمایه ها به هدر خواهد رفت چون همه جوانب را نمی بینند. این درحالی است که ما مهندسان و هم شرکت های توانمندی داریم ولی از آنها به درستی استفاده نمی کنیم.

 

حرف آخرتان !

دیدگاهی که در کشور به تولید کننده وجود دارد، دیدگاه خوبی نیست و بیشتر تولید کننده ها به خاطر عشق و علاقه ای که به تولید و تعصبی که نسبت به نیروی کار خود دارند شرایط سخت تولید را تحمل می کنند.

ان شاء الله که شرایط بهتر شود.

 

سامان تهرانی رئیس هیئت مدیره شرکت سامان تهویه ایرانیان

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی