رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

اسحاق جهانگیری
معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد؛

اقتصاد ، اولویت اول کشور است

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به صادرات ۵۰ میلیارد دلاری کالا گفت: بخش عمده‌ای از این صادرات، کالاهای نفتی است و ردپای ارزش افزوده در آن محدود است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به صادرات ۵۰ میلیارد دلاری کالا گفت: بخش عمده‌ای از این صادرات، کالاهای نفتی است و ردپای ارزش افزوده در آن محدود است.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در مراسم افتتاح موزه بانک ملی گفت: اولویت اول کشور امروز بدون تردید اقتصاد است که به صورت مکرر گفته شده که مسئله ای همچون بیکاری و معیشت مردم، باید مورد توجه قرار گیرد. البته اقتصاد ایران باید بزرگ شود و قادر باشد که سالانه حداقل یک میلیون شغل برای جوانان خود ایجاد کند.

 

معاون اول رئیس جمهور افزود: باید رشد دو رقمی مستمر را برای چند سال تجربه کنیم. این درحالی است که ایران می تواند یک کشور بزرگ باشد. اما اینکه چرا نمی شود باید مدام از سوی اقتصاددانان مورد سوال واقع شود.

جهانگیری گفت: باید از این رنج برد که مردم ایران از زندگی اقتصادی خود ناراضی هستند. افتخار به کسی نیست که به ماده قانونی سد راه کسی شود که می تواند شغل ایجاد کند. این روزها وقتی قرارداد توتال به امضا رسیده، باید به این فکر کرد که همه مردم ایران باید خوشحال باشند، اما متحیر می مانیم که چرا عده ای به هم ریخته اند.

وی افزود: عده ای با دولت یا فردی در آن مخالفت دارند، اما نباید با مردم ایران مخالفت داشت، چراکه این طور کارها از قبیل توتال در جهت حمایت از مردم ایران است، در حالیکه مقام معظم رهبری اعلام کرده اند که باید ۲۰۰ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه گذاری شود، در حالیکه قرارداد توتال شکست امریکایی ها و تحریم هایی است که می گفت پول نباید به سمت ایران برود.

جهانگیری ادامه داد: هنوز هم ۱۹۵ میلیارد دلار باید در بخش نفت و گاز سرمایه گذاری شود، این در حالی است که ۵ میلیارد دلار سرمایه توتال در این پروژه است، درحالیکه عایدی مردم ایران در این پروژه بسیار بیش از این است، اگرچه توتال در مدت ۲۰ سال ده میلیارد دلار عایدی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: باید از مدیران کشور حفاظت کرد؛ البته راه بزرگی پیش ما است که ما مطمئنیم با سیاستهای اقتصاد مقاومتی با اجماع و وحدت، کشور را از مشکلات عبور دهیم، ضمن اینکه ما کشور بزرگی داریم که ثروتمند است، ضمن اینکه نیروی انسانی و افراد تحصیلکرده زبده داریم که باید به آن اتکا کرد. این در حالی است که ایران ذخایر اول نفت و گاز دنیا را دارد؛ پس موقعیت ما مهم و استراتژیک است که می توان خود را از مشکلات عبور دارد، ولی به شرط اینکه توسعه و پیشرفت ایران برای ما اصلی ترین مساله باشد.

جهانگیری با اشاره به صادرات ۵۰ میلیارد دلاری کالا گفت: بخش عمده‌ای از این صادرات، کالاهای نفتی است و ردپای ارزش افزوده در آن محدود است.

وی افزود: ایران کشور بزرگ و متمدنی است که آثار طبیعی و تاریخی زیادی دارد که هر یک از بناها باعث افتخار است، از همین آثار است که می شود به تمدن یک کشور دست یافت.

جهانگیری گفت: اکنون ششصد موزه در کشور داریم که تعدادی از آن متعلق به بخش خصوصی است.

وی اظهار داشت: ما در دولت اختلاف نظر پیدا می کنیم، فکر می کنیم که باید از هم انتقام بگیریم، در حالیکه نمی توانیم انتقام بگیریم به سمت مسیرهایی می رویم که مانع ایجاد کنیم.

به اعتقاد جهانگیری، بانکها در توسعه اقتصادی ایران نقش اول را دارند، البته دفاع ما از بانکها به معنای این نیست که در جریان مشکلات بانکها نیستیم، ما این مشکلات را می دانیم ولی گاهی اوقات جفا است که حجم خدمات و زحمات این مجموعه ها را در سراسر کشور نادیده گرفت و تنها نقطه ضعف ها را بزرگ کرد و دل مدیران را لرزاند.

وی اظهار داشت: همواره به بانکها توصیه کرده ایم که اگر مسئولیت قبول کرده اند، باید جرات تصمیم گیری داشته باشند و گره از کار بگشایند، کسی که نمی تواند این کار را انجام دهد، نباید مسئولیت قبول کند. نظام بانکی باید مدیران و کارکنان تصمیم گیر داشته باشد و مشکلات را حل کند.

جهانگیری گفت: ما نیاز داریم ده ها میلیارد دلار پول از خارج به صورت سالانه جذب کنیم، این کار فقط از طریق بانکها عملیاتی است و بنابر این بانکها باید از تولید داخلی برای سرمایه گذاری حمایت کنند. نیاز داریم نرخ سود بانکی حتما کاهش یابد تا انگیزه سرمایه گذاری افزایش یابد.

وی تصریح کرد: باید متناسب با نیازها تامین مالی کرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی از دل بانک ملی بیرون آمده که این حائز اهمیت است. حتما یکی از سیاستهای اصلی دولت توجه به گردشگری است؛ بر این اساس موزه بانک ملی می‌تواند یکی از اقداماتی باشد که منجر به جذب گردشگر شود.

وی افزود: در شورای اقتصاد برای اولین بار تصویب شد که شرکتهای بزرگ دولتی باید هزینه‌های اجتماعی مرتبط با کارهای خود را پرداخت کنند که بر این اساس، وقتی که یک کار میلیاردی در یک منطقه اجرایی می شود، باید نسبت به مسائل اجتماعی آن هم توجه داشت. در این میان، یکی از کارهای اجتماعی مهمی که مراکزی مثل بانکها می توانند انجام دهند، حمایت از جامعه هنرمندان کشور است که با زحمت یک اثری را خلق می کنند و منتظر می مانند اثر را در مزایده ای در داخل و خارج شرکت دهند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی