رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

ظرفیت نیروگاه های برق کشور

ظرفیت نیروگاه های برق کشور از آغاز دولت یازدهم تا پایان سال ۱۳۹۵، هفت هزار و ۹۰۰ مگاوات افزایش یافت. با ادامه روندهای توسعه ای، کل ظرفیت نیروگاهی با رشدی ۳٫۵ درصدی، تا پایان اردیبهشت امسال به ۷۶ هزار و ۶۴۷ مگاوات رسید.

ظرفیت نیروگاه های برق کشور از آغاز دولت یازدهم تا پایان سال ۱۳۹۵، هفت هزار و ۹۰۰ مگاوات افزایش یافت. با ادامه روندهای توسعه ای، کل ظرفیت نیروگاهی با رشدی ۳٫۵ درصدی، تا پایان اردیبهشت امسال به ۷۶ هزار و ۶۴۷ مگاوات رسید.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، صنعت برق ایران از نظر ظرفیت نصب شده نیروگاهی در خاورمیانه مقام نخست، در آسیا رتبه سوم و در جهان رتبه چهاردهم را دارد.
ایران از نظر مقدار مصرف نیز جایگاه هجدهم جهان را به دست آورده است.

 
اکنون ظرفیت اسمی نیروگاه های کشور ۷۶ هزار و ۶۴۷ مگاوات است که پنج هزار و ۷۵۰ مگاوات از آن در ۳۵ واحد برق حرارتی تولید می شود. ۲۰ واحد از این نیروگاه ها به ظرفیت سه هزار و ۲۶۰ مگاوات (معادل ۵۷ درصد) را بخش خصوصی ساخته شده است.

 
سهم بخش دولتی از مجموع ظرفیت تولید برق حرارتی کشور ۳۶ درصد و سهم بخش خصوصی ۶۴ درصد است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی این شاخص ها پس از واگذاری ها، به ترتیب به ۱۸ و ۸۲ درصد تغییر می کند.

 
همچنین برنامه ریزی و شروع عملیات اجرایی ساخت نیروگاه های حرارتی با بازده بالا (کلاس F) با استفاده از توانمندی های پیمانکاران داخلی و انتقال فناوری به داخل کشور از دیگر دستاوردهای این دوره است؛ به این ترتیب ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی در بخش های خصوصی و دولتی در حال ساخت است.

 
همچنین با ساخت به روش بیع متقابل، هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات دیگر نیز به ظرفیت بخش بخار نیروگاه های گازی بخش خصوصی افزوده می شود.

 

افزایش بازده نیروگاه ها
با وجود تنگناهای مالی، با ساخت نیروگاه های پر بازده، تکمیل بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی، بهبود شرایط بهره برداری از نیروگاه های موجود و نیز افزایش سهم گاز مصرفی نیروگاه های حرارتی، بازده نیروگاه ها با یک درصد افزایش به ۳۸ درصد افزایش یافت.

 
افزایش بازده نیروگاه ها به معنای کاهش مصرف سوخت به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی است که به بهبود شرایط زیست محیطی منجر می شود؛ با برنامه ریزی های انجام شده این روند اصلاحی در برنامه ششم تا بازده ۴۲ درصد ادامه می یابد.

 

 افزایش ۵۳۶ مگاواتی ظرفیت تولید برق در مولدهای مقیاس کوچک
تا پیش از دولت یازدهم، کل ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک بهره برداری شده برابر با ۱۹۳ مگاوات و به ارزش ۱۱۶ میلیون دلار در کشور بود که این ظرفیت در دولت یازدهم به میزان ۵۳۶ مگاوات و ارزش ۳۲۱ میلیون دلار افزایش یافت و به رقم ۶۲۵ مگاوات رسید.
همچنین بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، ۱۰۰ مگاوات ظرفیت دیگر مولدهای مقیاس کوچک تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری می رسد و بهره گیری از ۱۱۱ مگاوات دیگر نیز تا پایان سال ۱۳۹۶ نهایی می شود.

بهره برداری از ۳۰ نیروگاه تجدیدپذیر جدید
پیش از آغاز به کار دولت یازدهم، کل ظرفیت نیروگاه های نصب شده کشور در بخش انرژی های تجدیدپذیر و پاک اعم از دولتی و خصوصی، ۱۶۵ مگاوات بود؛ این ظرفیت با تغییر رویکرد از سرمایه گذاری توسط دولت به سرمایه گذاری توسط بخش غیردولتی و فقط در مدت کمتر از چهار سال به میزان ۱۷۶٫۱۹ مگاوات افزایش یافت و به ۳۴۱ مگاوات رسید که رشد بیش از ۲۰۶ درصدی را ثبت کرد.

 
بیش از ۷۲ درصد از این افزایش ظرفیت توسط بخش خصوصی به بهره برداری رسیده است.

 
همچنین در این مدت شمار شرکت های خصوصی و مشترکان از چهار شرکت به بیش از ۳۵۰ شرکت رسید.

 افزایش ۴٫۵ میلیون مشترک جدید
از آغاز دولت یازدهم تا پایان سال ۱۳۹۵، بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک جدید از نعمت برق برخوردار شدند و به این ترتیب شمار مشترکان برق در سراسر کشور به ۳۴ میلیون مشترک رسید.

 
در این دوره زمانی، مشترکان در بخش های مختلف خانگی، عمومی، صنعتی و کشاورزی به مشترکان پیشین برق اضافه شدند؛ بیشترین اشتراک های جدید مربوط به بخش عمومی و کشاورزی و صنعتی و کمترین اشتراک برای بخش خانگی بود.

 
به گزارش ایرنا، افزایش هفت هزار و ۹۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه های کشور در شرایطی ایجاد شد که با گرمتر شدن دما، مصرف برق به اوج خود رسیده و حتی در ۲هفته گذشته ۲ بار رکورد زده است.

 
مصرف برق در ساعت ۱۴ و ۱۴ دقیقه دوشنبه گذشته (نوزدهم تیرماه) به ۵۳ هزار و ۸۴۷ مگاوات رسید و به فاصله کمتر از یک هفته یک بار دیگر رکورد مصرف برق که در چهارشنبه هفته پیش از آن با عدد ۵۳ هزار و ۴۰۰ به ثبت رسیده بود، شکست.

 
بر اساس اعلام شرکت توانیر، این میزان مصرف برق با اوج مصرف برق پارسال که ۵۳هزار و ۴۱ مگاوات بود، تفاوت هایی به لحاظ زمان، میزان اوج و تداوم مصرف دارد؛ زیرا این میزان مصرف در اواخر تیرماه ۱۳۹۵ به ثبت رسیده بود.

 
بررسی ها نشانگر آن است که اکنون اوج مصرف برق در برخی استان ها مانند خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، ایلام، کرمان و گیلان نسبت به پارسال سرعت بیشتری به خود گرفته است.

 
در برخی از این استان ها میانگین رشد مصرف به دلیل گرمای بیش از اندازه هوا و نیاز به استفاده از سیستم های سرمایشی، از ۱۰ درصد هم فراتر رفته است.

 
به گزارش ایرنا، «حمید چیت چیان» وزیر نیرو یکشنبه هفته جاری با اشاره به افزایش دما در مناطق شمال و جنوب کشور گفت: میزان مصرف برق در کشور به رکورد بی‌سابقه ۵۵ هزار و ۳۴۳ مگاوات رسیده است؛ این در حالی است که پیک پارسال حدود ۵۲ هزار و ۶۴۰ مگاوات بود.

 
وی اضافه کرد: در همان روزی که مصرف برق از مرز ۵۵ هزار مگاوات عبور کرد، ۷۰۰ مگاوات صادرات برق داشتیم که این موفقیتی بی‌سابقه برای وزارت نیرو بود.

 
هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی نیز با اشاره به رکورد مصرف ۵۵ هزار و ۳۴۳ مگاواتی هفته گذشته گفت: این حجم از تولید، انتقال و توزیع برق، حداکثر توان صنعت برق برای تامین برق کشور است و اگر مردم پنج تا ۱۰ درصد صرفه‌جویی را در برنامه خود نداشته باشند، شبکه‌های برق در شرایط ریسک کامل قرار گرفته و ممکن است دچار آسیب شود.

 
این در حالی است که شنبه و یکشنبه هفته جاری به دلیل افزایش مصرف برق شهر تهران و اطراف آن در ساعت اوج بار، محدودیت هایی در تامین شبکه به وجود آمد که این امر به خاموشی هایی کوتاه مدت، مقطعی و پراکنده در برخی مناطق پایتخت منجر شد.

 

«کامبیز ناظریان» معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در مورد قطعی برق در این مناطق به ایرنا گفت: محدودیت ها ناشی از کمبود تولید نیست؛ بلکه به سبب پرباری خطوط تامین کننده شبکه برق شهر تهران بوده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی