رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

بهره‌برداری از بزرگترین نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت صنعتی کشور در یزد

بزرگترین نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت صنعتی کشور روز چهارشنبه در سفر قائم ‌مقام وزیر نیرو به یزد به بهره‌برداری ‌رسید.

بزرگترین نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت صنعتی کشور روز چهارشنبه در سفر قائم ‌مقام وزیر نیرو به یزد به بهره‌برداری ‌رسید.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد در حاشیه بهره برداری از این طرح به خبرنگار ایرنا گفت: امروز ۲ طرح صنعت برق استان یزد شامل نیروگاه CHP الیاف گستر و نیروگاه خورشیدی گسترش انرژی نو آتیه با حضور قائم ‌مقام وزیر نیرو بهره‌برداری شد.

 
وی اظهار کرد: نیروگاه شرکت الیاف گستر یزد به ظرفیت ۱۴٫۴ مگاوات مشتمل بر ١٢ دستگاه ۱٫۲ مگاواتی با سرمایه‌ای بالغ ‌بر هفت میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی و هشت میلیارد تومان سرمایه گجذاری ریالی توسط بخش خصوصی اجرا شده است.

 
محمدحسین صباغ زادگان با بیان اینکه این نیروگاه از نخستین نیروگاه های تولید همزمان برق و حرارت در کشور است، تصریح کرد: این نیروگاه دارای بازده الکتریکی ٤٠ درصد و بازده حرارتی ۲۸ درصد است که بیش از ٧٥ درصد از حرارت بازیافتی نیروگاه به شیوه‌ای موثر در بخش صنعتی (خطوط تولید الیاف مصنوعی) مورداستفاده قرار می گیرد.

 
وی همچنین از آغاز عملیات نصب تجهیزات نیروگاه خورشیدی گسترش انرژی نو آتیه با مشارکت سرمایه‌گذار آلمانی خبرداد و گفت: این قرارداد به‌صورت خرید تضمینی ۲۰ ساله به میزان ۱۰ مگاوات با سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) بسته شده است.

 
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد افزود: این نیروگاه با هزینه ۵۰۰ میلیارد ریال به‌صورت پایه‌ (استراکچر) ثابت، اجرا و به پست فوق توزیع برق شهرک فولاد متصل است و پیش بینی می شود این طرح به عنوان نخستین نیروگاه خورشیدی در استان یزد تا شهریورماه بهره‌برداری شود.

 
استان یزد در زمینه جلب مشارکت سرمایه گذاران و انجام زیرساخت های لازم برای جذب سرمایه گذاری بویژه در حوزه انرژی خورشیدی و تولید برق از استان های پیشرو در کشور است.

 

در این خصوص هم اکنون قدرت نصب نیروگاهی این استان حدود ۵۵۰ مگاوات بیش از مصرف استان دارد و مابقی را به شبکه سراسری منتقل می کند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی