رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

دورنمای کاهش نرخ جهانی سنگ‌آهن
فراز و نشیب های بازار سنگ آهن؛

دورنمای کاهش نرخ جهانی سنگ‌آهن

قیمت سنگ‌آهن در بازار این روزها افزایشی است، اما فعالان این حوزه چنین رشدی را پایدار ندانسته و معتقدند همچنان این بازار با فراز و نشیب همراه خواهد بود.

قیمت سنگ‌آهن در بازار این روزها افزایشی است، اما فعالان این حوزه چنین رشدی را پایدار ندانسته و معتقدند همچنان این بازار با فراز و نشیب همراه خواهد بود.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایسنا، البته با نگاهی به رشد جمعیت جهانی و افزایش سرانه مصرف فولاد می‌توان روزهای خوبی را پس از سال ۲۰۱۸ میلادی(۱۳۹۷) برای این حوزه تصور کرد، زیرا پیش‌بینی‌ها مبنی بر کاهش نرخ سنگ‌آهن در سال آینده میلادی است.

جهش نرخ سنگ‌آهن

در حالی که از ابتدای امسال، نرخ سنگ‌آهن روی دور سقوط افتاده بود، از هفته گذشته تا روز پنجشنبه گذشته روند قیمتی این محصول با شتاب صعودی شد.

بالاترین افت سنگ‌آهن در ۳ سال گذشته ابتدای امسال اتفاق افتاد و نرخ این محصول نزدیک به ۴۰ درصد افت را تجربه کرد. براساس نمودارها نرخ کنسانتره سنگ‌آهن با عیار ۶۷ درصد (فوب بندرعباس) در ابتدای امسال تا مرز ۹۰ دلار در هر تن بود که در پایین‌ترین حد خود در اوایل ماه گذشته به حدود ۴۵ دلار رسید. از هفته گذشته تا ۱۵تیرماه نیز نزدیک به ۸ دلار افزایش نرخ را تجربه کرد و اکنون ۵۶ دلار نرخ دارد.

همچنین در این دوره صعود، نرخ سنگ‌آهن مگنتیک با عیار ۶۱-۶۰ درصد با نزدیک به ۷ دلار افزایش به ۳۱ دلار رسیده است.

سنگ‌آهن هماتیت نیز با عیار ۶۱-۶۰ درصد تحویل به شکل یادشده ۳۰ دلار نرخ دارد که به همان میزان رشد را در کارنامه خود داشته است.

اما موضوعی که مطرح است تداوم این روند است، به گونه‌ای که به نظر نمی‌رسد با توجه به بازارهای جهانی و اینکه هنوز تغییر ویژه‌ای در تصمیمات اقتصادی بازارهای موثر مانند چین به وجود نیامده، این روند با همان شتاب سقوط قیمت‌ها در ماه‌های گذشته به شکل معکوس اتفاق بیفتد.
سنگ‌آهن به ۶۵ دلار رسید

با توجه به رونق بازار فولاد، سنگ‌آهن وارداتی در چین به روند صعودی نرخ ادامه داد.

به گزارش ماین نیوز، در هفته گذشته آخرین نرخ سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا به ۶۵ دلار هر تن سی اف آر رسیده است. درحال‌حاضر صنعت فولاد تاثیر مستقیمی بر روند بازار سنگ‌آهن دارد. از دوشنبه گذشته تاکنون نرخ سنگ‌آهن در چین ۸/۲۵ دلار هر تن بالا رفته است.

فعالان بازار معتقدند هنوز روند صعودی به اوج نرسیده و جا برای رشد نرخ وجود دارد زیرا حاشیه سود فولادسازان چینی بالاست. تقاضای بالای سنگ‌آهن از فشار مازاد عرضه آن کاسته است.

از اواسط ژوئن، نرخ بیلت در چین ۴۰ دلار رشد داشته است. برخی این رشد نرخ را به دلیل بهبود تقاضا و موجودی پایین بازار می‌دانند که سایرین معتقدند تنها نتیجه سفته‌بازی است.

همه از پایین بودن موجودی صحبت می‌کنند از این رو برخی روی آینده بازار حساب کرده و عرضه نمی‌کنند تا دیرتر از بازار سود ببرند.

از جمعه اخیر تاکنون نرخ میلگرد نیز در بورس شانگهای ۱۰ دلار بالا رفته و در بورس دالیان قرارداد سنگ‌آهن سپتامبر ۲ دلار رشد داشته است.
بازار سنگ‌آهن چه زمان آرام می‌شود؟

به گزارش صمت، شاید کاهش و افزایش‌های چند دلاری در بازار سنگ‌آهن، دیگر به خبرهای معمول بخش معدن تبدیل شده باشد. نرخ نرخ در بازار این ماده معدنی در ۳ سال گذشته بارها در بخش معدن خبرساز بوده، در نتیجه کاهش ناگهانی آن دیگر شوکی به تولیدکنندگان وارد نمی‌کند.

از سویی دیگر افزایش چند دلاری نرخ سنگ‌آهن نیز فعالان این بخش را چندان شاد نمی‌کند. در واقع اتفاقات رخ داده در دوره زمانی یاد شده، تولیدکنندگان را برای رویارویی با هر وضعیتی آماده کرده است و آنها دل به افزایش‌های موقتی نمی‌بندند

امروز نیز که بازار سنگ‌آهن رشد چند دلاری را تجربه می‌کند، همچنان نتوانسته وضعیت رخ داده در سال‌های گذشته را جبران کند. به همین دلیل تولیدکنندگان بزرگ دنیا در این حوزه به دنبال کاهش نرخ تمام شده خود هستند تا به نوعی عملکرد دفاعی در برابر بحران‌ها داشته باشند. اما این پرسش مطرح است که بازار سنگ‌آهن چه زمان به ثبات قیمتی دست پیدا می‌کند و تولیدکنندگان می‌توانند برنامه بلندمدت چند ساله برای فروش محصول خود داشته باشند.
کاهش نرخ سنگ‌آهن در ۲۰۱۸ میلادی

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، درباره افزایش نرخ در بازار سنگ‌ آهن در هفته گذشته،گفت: زمانی که کاهش قیمت‌ها در حال رخ دادن بود، تصور تمامی دوستان این بود که احیای قیمت‌ها اتفاق نمی‌افتد و پیش‌بینی‌ها مبنی بر ریزش قیمت‌ها بود.

زمانی که قیمت‌ها فرو ریخت معتقد بودم قیمت‌ها به کانال ۶۰ تا ۶۵ دلار برمی‌گردد.قدیر قیافه اظهار کرد: این اتفاق در ۲ هفته گذشته رخ داد و از کف نرخ ۵۴ دلاری با تاثیر حمایتی نرخ فولاد بر سنگ‌ آهن، نرخ شاخص پلاتس تا حدود ۶۵ دلار پیش رفت.

وی با اشاره به دلیل این افزایش نرخ افزود: یکی از دلایل اصلی این افزایش قیمت، رشد نرخ جهانی فولاد بود. از سویی دیگر عرضه از سوی برخی از عرضه‌کنندگان همچون هند (به دلیل شروع بارندگی‌های موسمی) با کاهش همراه شد.

همچنین تاجران و تولیدکنندگان، نیازمند افزایش موجودی انبارهای خود بودند. این اتفاق‌ها توانست بر افزایش قیمت‌ها تاثیر مستقیم بگذارد. قیافه با تاکید بر اینکه پیش‌بینی‌ها همیشه درست و دقیق رخ نمی‌دهند، تصریح کرد: پیش‌بینی‌ها بر این است که در نیمه دوم سال، نرخ سنگ‌آهن در محدوده ۶۰دلار باقی بماند.

البته پیش‌بینی‌های خوشبینانه نیز حاکی از آن است که نرخ سنگ‌آهن به ۷۰ دلار نیز خواهد رسید. اما به طور کلی روند قیمت‌ها در ۲۰۱۸ میلادی(۱۳۹۷) کاهشی پیش‌بینی می‌شود.به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، احتمال آنکه در چین تقاضای سنگ‌آهن به دلیل استفاده بیشتر از قراضه کاهش پیدا کند، دور از ذهن نیست.

در نتیجه پیش‌بینی می‌شود قیمت‌های سنگ‌ آهن در سال آینده کاهش پیدا کند. البته در این میان موضوع افزایش ظرفیت تولید غول‌های سنگ‌ آهنی نیز مطرح است که بر بازار تاثیر می‌گذارد. قیافه همچنین بیان کرد: نباید فراموش کرد روند مصرف فولاد در دنیا با توجه به افزایش میزان جمعیت جهان، افزایشی است.

به طور کلی سرانه مصرف فولاد رو به افزایش است در نتیجه این افزایش مصرف به بخش‌های بالادست افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: از نگاه من، سال ۲۰۱۸ میلادی از نظر نرخ سنگ‌ آهن وضعیت مناسبی نخواهد داشت، اما شاید اتفاق‌هایی که رخ می‌دهد با پیش‌بینی‌ها متفاوت باشد در حالی که برای سال‌های بعد افزایش نرخ پیش‌بینی می‌شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌ آهن ایران، اظهار کرد: پیش‌بینی من بر این است که سنگ‌آهن، دیگر آن دوره‌های طلایی را مشاهده نمی‌کند.قیافه در پاسخ به این پرسش که بازار سنگ‌آهن چه زمان در وضعیت قیمتی به ثبات می‌رسد، تصریح کرد: اگر نگاهی به رفتارهای ۱۰۰ سال گذشته تمام کامودیتی‌ها بیندازیم، رفتاری سینوسی را مشاهده خواهیم کرد در واقع همیشه دوران رونق و رکود وجود داشته است. در دوران رونق، دنیا همیشه در حال ساخت‌وساز بوده اما در دوران رکود قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

وی در پایان تاکید کرد: موضوعی که می‌توان به آن امیدوار بود، کاهش یا پایان درگیری‌ها و جنگ‌های خاورمیانه در سال آینده است. بدون‌شک پایان دوران جنگ و درگیری در کشورهایی مانند عراق، سوریه، یمن و افغانستان تقاضا در منطقه خاورمیانه را افزایش می‌دهد.
رشد موقت نرخ سنگ‌آهن

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌ آهن ایران نیز در گفت‌وگو با صمت درباره افزایش نرخ سنگ‌آهن در ۲ هفته گذشته، اظهار کرد: این رشد نرخ مقطعی است و نمی‌توان آن را پایدار دانست.

مهرداد اکبریان تصریح کرد: متاسفانه شرایط قیمت‌گذاری سنگ‌آهن و بازار عرضه و تقاضا در چین خیلی به سود سنگ‌آهن نیست. در نتیجه نمی‌توان انتظار رشد چندان بالایی را داشت. به همین دلیل این رشد موقتی بوده و احتمال دارد در هفته‌های آینده شاهد کاهش قیمت
باشیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی