رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 20 June

کولر آبی کم‌ مصرف بدون موتور و تسمه
مخترع شیرازی کولر هوشمند ساخت؛

کولر آبی کم‌ مصرف بدون موتور و تسمه

بهادر خیراندیش کولر آبی ساخته که بدون موتور و تسمه و با حذف بسیاری از قطعات دیگر کارمی کند و ۸۰ درصد در مصرف برق و ۲۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی دارد.

بهادر خیراندیش کولر آبی ساخته که بدون موتور و تسمه و با حذف بسیاری از قطعات دیگر کارمی کند و ۸۰ درصد در مصرف برق و ۲۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی دارد.

 

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از خبرنگار ایرنا ، این کولر آبی که راندمان بالایی در خنک کردن هوا دارد با استفاده از یک مدار القایی الکترومغناطیسی که درون کولر قرار داده شده کار می کند و حتی می تواند با انرژی خورشیدی شارژ شود و جاهایی که برق نیست هم کاربرد دارد.
بهادرخیر اندیش مخترع این دستگاه کولر آبی گفت: کولر آبی کم مصرف مزایای زیادی دارد از جمله آنکه احتمال خطر برق گرفتگی در کولر به صفر رسیده است ، این دستگاه با ولتاژ ۱۲ تا ۲۴ ولت کار می کند و خطر برق گرفتگی که تاکنون صدها قربانی از همین محل بر جای گذاشته است را به صفر می رساند .
این مخترع شیرازی همچنین با بیان اینکه یک سیستم ساده الکترو مغناطیسی برای این کولر طراحی شده است گفت: این سیستم نقش تحریک کننده دارد و با ولتاژ پایین عمل تحریک را انجام می دهد و با توان کم برق به کار خود ادامه می دهد .
وی ادامه داد:یک سیستم کنترل برنامه ریزی شده توسط میکرو کنترلر دراین کولر قرار داده شده تا عمل تحریک بموقع انجام شود و می تواند با صرفه جویی ۸۰ درصدی در مصرف برق و صرفه ۲۵ درصدی در مصرف آب حتی بیشتر از کولرهای معمولی باد تولید کند .
وی در باره مصرف برق این کولر آبی کم مصرف گفت: از سرعت کم تا بالا دراین کولر بین ۲۵ وات تا ۱۲۰ وات انرژی مصرف می شود و می توان آن را در سرعت گردش متفاوت تنظیم کرد، در حالی که کولرهای معمولی فقط دو نوع گردش تند و کند دارند.
خیراندیش با بیان اینکه مصرف برق در کولرهای معمولی در دور بالا گاه تا ۱۲۰۰ وات می رسد گفت : به این ترتیب این کولر کم مصرف می تواند حتی با یک باتری معمولی شارژ شود و به کار خود ادامه دهد .
این مخترع شیرازی درادامه با برشمردن مزایای کولر کم مصرف آبی گفت : چون پمپ این کولر ۱۲ ولت است درصورت غوطه ورشدن در آب نمی سوزد، این کولر شناور ندارد و با سنسورهای هوشمند جریان ورودی آب را کنترل می کند بنابر این هیچگاه با خراب بودن شناور چکه نمی کند و آب از کولر سرریز نمی شود و آب هدر نمی رود بنا بر این صرفه جویی کم نظیری در مصرف آب دارد .
خیراندیش همچنین گفت : یکی از خصوصیات دیگر این دستگاه این است که در فصل زمستان اگر گاز منو اکسید کربن در محل سکونت پخش شود، هوشمندانه روشن می شود و هوای پاک تزریق می کند و می تواند جان افراد را در این مواقع نجات دهد.
به گفته این مخترع شیرازی از خصوصیات دیگر این کولر هوشمند این است که اگر در خانه و محل سکونت به هر علتی گاز نشت کند و مواد قابل اشتعال پخش شود، فوری روشن می شود و هوا تزریق می کند و نمی گذارد غلظت مواد قابل انفجار و قابل اشتعال بالا برود و آتش سوزی و انفجار رخ بدهد، این خصوصیات می تواند علاوه بر جلوگیری از خسارات جانی و مالی کمک بزرگی به سازمان ایمنی و آتش نشانی و واحدهای بیمه گذار باشد .
وی اضافه کرد: روی همه کولر های آبی موجود که در حال کار است می توان سامانه هوشمند طراحی شده را نصب کرد و بدون نیاز به هزینه اضافی و با نصف قیمت کولرهای آبی موجود در بازار می توان از این کولر استفاده کرد.
خیراندیش خواستار حمایت دستگاه های مسئول برای سرمایه گذاری و رساندن این دستگاه به تولید انبوه شد و گفت: با توجه به گرمای کم سابقه امسال در کشور و بالا رفتن پیک مصرف در صورت همکاری دستگاه های مسئول این اختراع می تواند تا حدود زیادی در مصرف برق صرفه جویی ایجاد کند .

 

وی ادامه داد: قیمت آن تقریبا یک سوم کولرهای معمولی است .

ساخت کولر آبی کم‌ مصرف بدون موتور و تسمه

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی