رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

تولید، توزیع و مصرف مصالح و تجهیزات ساختمانی غیر استاندارد مشارکت در جرم است

استفاده از مصالح غیراستاندارد در فرآیند ساختمان‌سازی، دوام و کیفیت یک ساختمان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

دبیر هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس كه پیرو دغدغه حرفه‌ای این سازمان، در سمیناری در جمع اعضاي اتحادیه آهن‌آلات فارس که برای اولین‌بار در کشور با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و اداره‌کل استاندارد برگزار شده بود، سخن می‌گفت، با اشاره به آمار کشته‌ها و تلفات ناشی از زلزله‌های مختلف در کشور، مصالح ساختمان را بخشی از زنجیره ساخت‌و‌ساز دانست و ادامه داد: استفاده از مصالح غیراستاندارد در فرآیند ساختمان‌سازی، دوام و کیفیت یک ساختمان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

 

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از روابط عمومی شورای مرکزی ، وی با تاکید بر اینکه استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد موجب کاهش کیفیت و دوام ساختمان‌های ما می‌شود،  گفت: این موضوع با امنیت بهره‌برداران ارتباط مستقیم دارد.
دبیر هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با اشاره به نقش مهم توزیع‌کنندگان مصالح ساختمانی گفت: بدیهی است مهندسان ناظر در جلوگیری از استفاده از مصالح غیراستاندارد سهم دارند؛ اما ناظرین به صورت مقطعی از ساختمان‌های در حال ساخت بازدید می‌کنند.
خواجه‌پور خطاب به توزیع‌کنندگان مصالح ساختمانی گفت: شما در گلوگاه استفاده از مصالح قرار گرفته‌اید و باید با گوشزد‌کردن خطرات استفاده از مصالح غیراستاندارد به مالکین و مشتریان، به اتمام معضل استفاده از این مصالح کمک کنید. دبیر هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با  اشاره به فعالیت زیرزمینی تولیدکنندگان مصالح ساختمانی غیراستاندارد گفت: متأسفانه تا به امروز به دلیل تبعات سیاسی و اجتماعی برخورد جدی با این تولیدکنندگان صورت نگرفته است.
خواجه‌پور با اشاره به اینکه امروز تمام دستگاه‌های مرتبط از جمله سازمان نظام مهندسی، اداره‌کل استاندارد، راه و شهرسازی و استانداری فارس دغدغه‌مند استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد هستند، گفت: تا زمانی که کالای غیراستاندارد در بازار وجود داشته باشد، مشتریان سودجویی نیز برای خریداری این کالاها حاضر هستند؛ چراکه منفعت آنان در راستای استفاده از این کالاهای نامرغوب تامین می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه برای حل معضل استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد باید اقدام ریشه‌ای انجام دهیم، گفت: علاوه بر جمع‌آوری جدی واحدهای تولید‌کننده این مصالح و پایان‌دادن به فعالیت‌های زیرزمینی آنان، باید در زمینه آموزش فعالان صنفی در بخش توزیع مصالح نیز اقدام کنیم.
دبیر هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با تأکید بر اینکه تولید، توزیع و مصرف مصالح ساختمانی غیراستاندارد مشارکت در جرم محسوب می‌شود، گفت: مصرف مصالح استاندارد باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.
خواجه‌پور به پیشرو‌بودن فارس در زمینه جلوگیری از تولید و مصرف مصالح ساختمانی غیراستاندارد اشاره و عنوان کرد: تا به امروز اقدامات موثری در خصوص برخورد با مصرف مصالح فاقد کیفیت در فارس صورت گرفته است؛ تعامل سازمان نظام مهندسی و اداره‌کل استاندارد در این زمینه می‌تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.
به گفته وی برای رسیدن به نقطه مطلوب در این زمینه باید تولید و استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد برای مدیران ارشد استان و متولیان حوزه ساخت‌و‌ساز به یک دغدغه تبدیل شود.
خواجه‌پور همچنین به حلقه مفقوده  صنعت ساخت‌‌و‌ساز اشاره کرد و گفت: امروز سازنده ذی‌صلاح حلقه مفقود این صنعت است. هر چند امروز به دنبال احیای این حلقه هستیم؛ اما به دنبال برخی مصلحت‌ها، باز هم تمام ساخت‌و‌سازها با حضور سازنده صاحب صلاحیت حادث نمی‌شود؛ سازنده ذی‌صلاح مسئول کنترل استفاده از مصالح در ساختمان‌سازی است.
رشد قارچ‌گونه کارگاه‌های تولید‌کننده مصالح ساختمانی غیراستاندارد
رئیس اتحادیه صنف آهن‌فروشان فارس نیز در این سمينار از رشد قارچ‌گونه کارگاه‌های تولیدکننده مصالح ساختمانی غیراستاندارد انتقاد کرد.
جمشید حسامی با اشاره به اینکه تولید‌کنندگان زیرزمینی برای ایجاد رقابت مسموم و تولید مصالح با نازل‌ترین قیمت اقدام به تولید مصالح سبک و غیراستاندارد می‌کنند، گفت: امروز وقت آن رسیده است که با تعامل میان تولید، توزیع و مصرف‌کنندگان مصالح ساختمانی، شاهد تولید ساختمان‌هایی باشیم که از حیث رعایت اصول و جدایی مشکل‌ساز نباشد.

وی با تاکید بر اینکه زنجیره تولید و توزیع، حلقه‌هایی متصل هستند، گفت: ما به‌عنوان فروشنده، مسئول ارائه کالای درست و استاندارد به مصرف‌کننده هستیم. حسامی خاطرنشان کرد: مصرف کالای استاندارد باید به یک خواسته عمومی برای مردم فارس تبدیل شود و در این زمینه فرهنگ‌سازی جدی صورت بگیرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی