رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

بحران آب

با بدتر شدن وضعیت کمبود آب در ایران، بنیاد آب ایرانیان نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رییس جمهور نوشته است.

با بدتر شدن وضعیت کمبود آب در ایران، بنیاد آب ایرانیان نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رییس جمهور نوشته است.

 

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین؛ یک هفته پیش رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که بحران آب عملا وارد مقوله امنیتی شده است و ناگزیر شده‌اند در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیته امنیت آب را تشکیل دهند.

او در این رابطه عنوان کرده بود: «در بسیاری از رودخانه‌های کشور فاضلاب وارد آب می‌شود و آب سالم را از بین می‌برد. در بسیاری از استان‌های کشور نیز وضعیت مشابهی در رودخانه‌ها وجود دارد و عملا سیستم تصفیه فاضلاب بسیار ضعیف است، همانطور که پسماندها تصفیه نمی‌شود و همه این‌ها به طرف جایی که با سلامت مردم ارتباط مستقیمی دارد سرازیر می‌شوند.»

حالا بنیاد آب ایرانیان درباره “وضع فوق العاده آب در کشور” نامه‌ای برای حسن روحانی فرستاده است، در بخشی این نامه آمده است:

«پیشینه هشدارهای مرتبط با بحران آب و آثار و تبعات تخریب کننده آن به شهادت کتاب‌ها، مقالات و پژوهش‌های علمی از سوی کارشناسان و صاحبنظران، حداقل به دو دهه پیش بر می‌گردد.

متاسفانه با بروز عینی آثار این هشدارها نظیر خشک شدن دریاچه‌ها، تالاب‌ها، رودخانه‌ها، تخلیه آب‌خوان‌های زیرزمینی آلودگی گسترده منابع آب و فروافتادن در کم آبی مزمن، مهاجرت لجام گسیخته، پیدایش ریزگردها، جامعه را در بسیاری مناطق کشور غافلگیر کرده است.

اینک در این برهه زمانی بسیار حساس و خطیر بیش از یکصد نفر از خبرگان کشور متشکل از کارشناسان و دانشگاهیان در عرصه‌های مختلف علوم اجتماعی، اقتصادی، ارتباطات، آب، کشاورزی و محیط زیست به منظور جلب نهادهای حکومتی، دستگاه‌های غیردولتی و به طور کلی اقشار مختلف جامع، برای کمک به برون رفت از وضعیت موجود، بیانیه را امضا کرده‌ایم.»

همچنین بنیاد آب ایرانیان در بیانیه خود دو پیشنهاد داده است:
 

همچنین بنیاد آب ایرانیان در بیانیه خود دو پیشنهاد داده است:

۱- برای شروع همکار و انجام اقدامات عملی در محورها و راهکارهای حل مسئله آب، دهه ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۶ به عنوان دهه ملی اعلام شود و با پیش‌بینی همایش‌ها، مناسبت‌ها و سایر ابزارهای مناسب از خبرگان جامعه برای همکاری گسترده دعوت به عمل آید.

۲- زمینه‌های تشکیل تدریجی کمیسیون‌های همکاری ملی آب با حضور نخبگان مستقل و مورد وثوق برای رسیدگی به هر یک از موارد ( حل بحران آب ) در جایگاه نهادی مناسب فراهم شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی