رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

امضای قرارداد با توتال ، فصلی جدید در دیپلماسی انرژی ایران است

معاون پیشین امور مهندسی وزیر نفت امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱پارس جنوبی با توتال را «آغازگر فصل جدیدی در دیپلماسی انرژی ایران» و منتقل کننده این پیام که« کشورهای اروپایی بدون توجه به جوسازی و فشارها، به همکاری و سرمایه گذاری در ایران علاقه مندند»، عنوان کرد.

معاون پیشین امور مهندسی وزیر نفت امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱پارس جنوبی با توتال را «آغازگر فصل جدیدی در دیپلماسی انرژی ایران » و منتقل کننده این پیام که« کشورهای اروپایی بدون توجه به جوسازی و فشارها، به همکاری و سرمایه گذاری در ایران علاقه مندند»، عنوان کرد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا ، «سید عماد حسینی» امروز(یکشنبه) درباره دستاوردهای امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال، بیان داشت: این قرارداد با ایجاد یک اجماع کلی در کشور تحقق یافت و نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم به شمار می رود، بنابراین از اهمیت زیادی برخوردار است.

رئیس شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) افزود: توتال از شرکت های معتبر بین المللی در بخش مهندسی و فناوری به شمار می رود که همکاری با آن می تواند زمینه انتقال فناوری های جدید را به صنعت نفت کشور فراهم کند.
«توتال پیش از این تجربه توسعه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی را داشت که باعث ارتقای دانش شرکت های ایرانی شد».
معاون پیشین امور مهندسی وزیر نفت با بیان اینکه امضای قرارداد با توتال، باعث تحکیم تقویت دیپلماسی انرژی کشور می شود، افزود: کشورهای منطقه میدان های نفت و گاز خود را از طریق همکاری با شرکت های بین المللی توسعه داده اند، اما ایران تجربه بومی این میدان ها را دارد و مشارکت با توتال باعث جذب فناوری های جدید و ارتقای بیشتر صنعت نفت ایران می شود.
رئیس پیشین کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای قراردادهای جدید نفتی باعث افزایش ظرفیت های صنعتی کشور و رشد درآمد و سرمایه گذاری و رونق می شود.
دوازدهم تیرماه جاری نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا شد.
ارزش قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب (معادل ۲ میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.
این قرارداد، نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قرادادهای نفتی است که پس از لغو تحریم ها امضا شد.
بر اساس این قرارداد، یک کنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شده است که شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشکیل می دهند.
سهم توتال به عنوان رهبر این کنسرسیوم در این قرارداد ۵۰٫۱ درصد است. شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران نیز به ترتیب ۳۰ و ۱۹٫۹ درصد سهم دارند.
این طرح با هدف تولید حداکثری و پایدار روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب (برابر با حدود ۵۶ میلیون مترمکعب) گاز غنی ترش از منابع بخش فراساحل فاز ۱۱ میدان گازی مشترک پارس جنوبی و انتقال آن به خشکی اجرا می شود.

با اجرای این طرح برآورد می شود در ۲۰ سال دوره قرارداد ۳۳۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی غنی و ترش از این میدان مشترک تولید شود که از این گاز غنی ترش می توان حدود ۲۹۰ میلیون بشکه میعانات گازی، ۱۴ میلیون تن گاز مایع، ۱۲ میلیون تن اتان و ۲ میلیون تن گوگرد به همراه ۳۱۵ میلیارد مترمکعب گاز سبک شیرین تولید کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی