رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

آب شیرین کن 250 روستای هرمزگان را از بی آب نجات داد
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان:

آب شیرین کن ۲۵۰ روستای هرمزگان را از بی آب نجات داد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان گفت: هم اکنون آب آشامیدنی ۲۵۰ روستای استان با استفاده از ۲۰ دستگاه آب شیرین کن تامین می شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان گفت: هم اکنون آب آشامیدنی ۲۵۰ روستای استان با استفاده از ۲۰ دستگاه آب شیرین کن تامین می شود.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از  ایرنا، عبدالحمید حمزه پور افزود: آب ۱۰۰ روستای هرمزگان هم به صورت سیار با تانکر تامین می شود.

وی بیان داشت: ۱۲ دستگاه آبشیرین کن در استان با ظرفیت تولید ۱۸ هزار مترمکعب در سال، با هزینه ۴۵ میلیارد تومان بخش خصوصی در حال ساخت است که می تواند مشکل کمبود آب آشامیدنی ۱۲۰ روستا را برطرف کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان اظهارکرد: تا پایان امسال هم ۶ دستگاه آب شیرین کن در شهرهای بندرلنگه (سه دستگاه)، قشم (۲ دستگاه) و جاسک با ظرفیت هفت هزار مترمکعب در سال راه اندازی می شود که با بهره برداری از این آب شیرین کن ها، کمبود آب ۶۰ روستای استان برطرف می شود.

حمزه پور گفت: علاوه بر راه اندازی و بهره برداری از ١٨ سایت آب شیرین کن یاد شده با ظرفیت تولید بیش از ١١ میلیون متر مکعب در سال، تعداد ١٠سایت با ظرفیت پنج میلیون مترمکعب در دست اجراست.

وی خاطرنشان کرد: ۱۰۰میلیارد تومان اعتبار در سال گذشته برای آبرسانی به روستاهای محروم هرمزگان توسط دولت تدبیر و امید هزینه شد که بیش از چهار برابر سال های گذشته بوده است.

۱۸ سال خشکسالی در هرمزگان موجب شده تا سطح آب ۹۰ درصد از دشت های استان با افت معادل نیم متر و حداکثر ۲۸ متر مواجه شوند.

استان هرمزگان دارای ۱۳ شهرستان، ۳۸ بخش و ۸۵ دهستان و جمعیتی افزون بر یک میلیون و ۵۷۸ هزار و ۱۸۳ نفر است که تقریبا بیش از نیمی از جمعیت این استان در روستاها زندگی می کنند .

تعداد کل روستاهای استان یکهزار و ۷۳۰ روستا، تعداد کل روستاهای دارای تاسیسات آبرسانی یکهزار و ۲۴۵ روستا، تعداد روستاهای تحت پوشش شرکت آبفار هرمزگان یکهزار و ۳۰ روستا است.

۳۷۵ حلقه چاه، ۵۴ دهنه چشمه، یک رشته قنات، ۲۰ سایت آب شیرین کن و سایر انشعابات آب مناطق روستایی هرمزگان را تامین می کنند.

نزدیک به ۲ دهه خشکسالی و کم آبی درهرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸ دهنه چشمه و قنات، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵ حلقه چاه بین ۳۰ تا ۷۰ درصد شده است.

بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های باران ‌سنجی شرکت مدیریت منابع آب ایران، در میان کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور، استان هرمزگان با ۴ میلی‌متر بارندگی در رتبه دوم قرار دارد.

از ۷۴ دشت موجود در هرمزگان تمامی آنها دارای بیلان منفی هستند و ۳۸ دشت ممنوعه و مابقی دشت ها نیز شور است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی