رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

ثبت رکوردهای تاریخی در شرکت ملی مس

مشاور مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در نشست پرسش و پاسخی که به منظور بررسی وضعیت این مجتمع و عملکرد شرکت ملی مس ایران برگزار شد،در جریان بازدید سهامداران و اصحاب رسانه‌های دیداری و شنیداری از مجتمع مس سونگون، گفت: محصول میانی مجتمع مس سونگون، کنسانتره است که بخشی از آن برای تکمیل نهایی و تبدیل به محصول کاتد و بخش دیگر آن برای فروش صادراتی به منطقه کرمان ارسال می‌شود.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در نشست پرسش و پاسخی که به منظور بررسی وضعیت این مجتمع و عملکرد شرکت ملی مس ایران برگزار شد،در جریان بازدید سهامداران و اصحاب رسانه‌های دیداری و شنیداری از مجتمع مس سونگون، گفت: محصول میانی مجتمع مس سونگون، کنسانتره است که بخشی از آن برای تکمیل نهایی و تبدیل به محصول کاتد و بخش دیگر آن برای فروش صادراتی به منطقه کرمان ارسال می‌شود.

بهروز رحمتی با اشاره به اینکه در زمان تحریم ۷۰۰ میلیون دلار فروش صادراتی داشته ایم، افزود: اکثر محصولات شرکت طی ۱۰ سال گذشته به کشورهای چین، فیلیپین، هند، تایوان، اروپا، سوئیس، ایتالیا و ترکیه صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه کنسانتره، خام‌فروشی محسوب نمی‌شود؛ افزود: در صنعت معدن، خام‌فروشی، خاک استخراجی از معدن است که به‌هیچ‌وجه در مجتمع مس‌سونگون، خاک استخراجی به فروش نرسیده است. رحمتی بیان کرد: افتتاح فاز دو طرح تغلیظ سونگون در سال ۹۳ با راه‌اندازی کارخانه سولفور مولیبدن نیز همراه شد که ورود آن به چرخه تولید، در کنار فاز یک تغلیظ، ظرفیت تولید کنسانتره مس این مجتمع را به حدود ۳۰۰هزار تن کنسانتره در سال افزایش داد.

وی با اشاره به اینکه حجم کل استخراج ۵۱ میلیون تن (۱۴ میلیون تن ماده معدنی، ۳۷ میلیون تن باطله و کم عیار) خواهد بود که در پایان سال ۳۰۰ هزار تن کنسانتره مس تولید می‌شود گفت: به‌رغم کاهش قیمت جهانی، مس ۵۰۰ میلیون دلار سودآوری برای کشور و اشتغال‌زایی چند هزار نفری به همراه دارد.

مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری شرکت ملی مس گفت: مجتمع مس سونگون برای حفظ منافع کشور، منطقه و سهامداران در یک سال گذشته زمان زیادی را برای همکاری با شرکت‌های مختلف دنیا از جمله اروپا و آمریکای شمالی انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از این شرکت‌ها برای همکاری، توسعه فازهای مختلف این مجتمع و احداث کارخانه ذوب اعلام آمادگی کرده‌اند، افزود: برای کارخانه ذوب باید به لحاظ هزینه سرمایه‌گذاری و زیست محیطی بررسی دقیقی صورت بگیرد و بعد از اعلام نتیجه و تصمیم‌گیری، عملیات نهایی برای اجرا و بهره برداری آن صورت خواهد پذیرفت.رحمتی بیان کرد: فرآیند استخراج ماده معدنی و باطله، فرآیند تولید کنسانتره مس و مولیبدن و فرآیند تامین آب، برق و دفع پساب از فرآیندهای اصلی این مجتمع است.

وی گفت: توسعه پایدار در تولید کنسانتره مس و مولیبدن، انتقال دانش فنی، تکمیل زنجیره تولید مس خالص، اشتغال‌زایی و دستیابی به ارزش افزوده بالاتر از اهداف شرکت مجتمع مس سونگون است.

مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری شرکت ملی مس به برنامه‌های شرکت برای سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته در نظر داریم تولید مس در منطقه آذربجان شامل ۱۰۰ درصد کل استخراج، ۹۹ درصد اکسید و باطله، ۱۰۴ درصد سنگ سولفوری، ۱۰۲ درصد کنسانتره مس، ۱۰۳ درصد مس محتوای کنسانتره، ۱۰۷ درصد کنسانتره مولیبدن و ۱۰۴ درصد تولید مس محتوای معدنی را افزایش دهیم.

رحمتی به طرح‌های توسعه در مجتمع مس سونگون اشاره کرد و گفت: طرح تولید مس کاتدی سونگون با سرمایه ۳۰۰ میلیون یورو، کارخانه هیپ لیچینگ سونگون با سرمایه ۹۰۰ میلیارد دلار و کارخانه آهک سونگون با سرمایه ۱۵۰ میلیارد دلار در حال مطالعه، طراحی و اجراست.

وی کاهش ۸۰۰ دلاری قیمت تمام‌شده کاتد مسی پالایشگاه و لیچینگ در سال ۹۵ را نسبت به سال ۹۳ (به میزان ۲/ ۱۶ درصد) حاصل افزایش بهره‌وری و کنترل هزینه‌های شرکت برشمرد.

رحمتی گفت: سال گذشته تمام رکوردهای تاریخی تولید شرکت ملی صنایع مس ایران شکسته شد، به این ترتیب در حوزه کنسانتره مس به میزان یک میلیون و ۷۷ هزار تن تولید و در زمینه مس محتوا به میزان ۵/ ۲۸۳ هزار تن تولید صورت گرفته که در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت ملی صنایع مس موفق به ثبت یکی از رکوردهای تاریخی مس شد، افزود: در طول سال ۹۵ فروش محصولات از ۳۷ هزار میلیارد ریال در سال ۹۴ به ۷۰ هزار میلیارد ریال در سال ۹۵ رسید که بخشی از این افزایش فروش، ناشی از فروش محصولات انباشت‌شده از سال‌های قبل بود که به‌دلیل تحریم محصولات مس ایران خریداران بین‌المللی کمی داشت.

رحمتی اظهار کرد: ارزش صادرات شرکت مس از۳۷۱ میلیون دلار در سال ۹۴ به ۱۱۷۱ میلیون دلار در سال ۹۵ رسید که رشدی ۲۱۵ درصدی را تجربه کرده است. شرکت توانست با صادرات بیش از ۱۰۰ هزار تن کاتد مس، ۵۰۰ هزار تن کنسانتره مس و حدود ۱۳۰۰ تن اکسید مولیبدن به کشورهای مختلف دنیا بالاترین فروش صادراتی را کسب کند که به رکورد ۴۰ ساله دست پیدا کرد.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران بیان کرد: انعقاد قراردادهای فروش مستقیم به بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نهایی مس جهان (End user) از دیگر توفیق‌های این دوره بوده است. همچنین تکمیل و بهره‌برداری از ۱۰ پروژه جدید در مناطق مختلف کشور، فاز ۲ تغلیظ سونگون و فاز ۲ تغلیظ مس سرچشمه در سال ۹۵ از دیگر دستاوردهای شرکت در حوزه توسعه بوده است.

رحمتی به حاشیه سود شرکت ملی صنایع مس ایران اشاره کرد و افزود: میانگین حاشیه سود این شرکت طی ۹ سال گذشته از سال ۸۴ تا سال ۹۳ حدود ۴۲ درصد رشد داشته است که این رقم در سال ۹۴ به دلیل تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی با کاهش روبه‌رو‌ شد اما در سال ۹۵ به حاشیه سود بالا دست پیدا کرد.وی ادامه داد: میانگین فروش شرکت ملی صنایع مس ایران در ۱۱ سال گذشته حدود ۹/ ۱ میلیارد دلار در سال بوده است.

در مجموع جمع فروش ۱۱ سال اخیر حدود ۲۱ میلیارد دلار (۹۳۶۸ میلیارد دلار صادرات و ۱۱۲۷۳ میلیارد دلار فروش داخلی) است که در سودآوری و اشتغال‌زایی کشور بحث بسیار مهمی است.وی با بیان اینکه هزینه‌های مالی شرکت در سال ۹۵ به صفر رسیده است، افزود: شرکت ملی صنایع مس مجوز افزایش سرمایه ۲/ ۱۵ درصدی را از محل آورده نقدی و مطالبات حال سهامداران طی سال گذشته دریافت کرد.

رحمتی گفت: شرکت در آخرین رتبه‌بندی بورس در پایان سال ۹۵ در بین ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس رتبه پنجم را به خود اختصاص داد که کسب این توفیق با وجود رکود اقتصادی در کشور دستاورد بسیار ارزشمندی محسوب می‌شود. همچنین بازدهی مثبت ۳۵ درصدی سهام شرکت به‌رغم بازدهی ۹/ ۱ درصدی منفی شاخص بورس دلیلی بر کارآمدی و همدلی و همکاری کلیه ارکان شرکت است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی