رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

کالای صنعتی ایران و اتحادیه اوراسیا

۵۳۰ کالای صنعتی تولید ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل تعرفه ترجیحی یا سود بازرگانی صفر برای واردات در ایروان پایتخت ارمنستان به توافق اولیه مقام های دو طرف رسید.

 ۵۳۰ کالای صنعتی تولید ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل تعرفه ترجیحی یا سود بازرگانی صفر برای واردات در ایروان پایتخت ارمنستان به توافق اولیه مقام های دو طرف رسید.

به گزارش گروه تولید و تجارت  ویکی پی جی به نقل از ایرنا، این پیش نویس پس از دو روز مذاکره بین هیات های ایرانی و اتحادیه اوراسیا توسط مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت این اتحادیه امضا شد تا مراحل بعدی تائید دو طرف سپری شود.

 
فهرست پیش نویس شامل ۳۵۰ ردیف تعرفه ای از تولیدات صنعتی ایران و ۱۸۰ بند مشابه از اوراسیا است که شامگاه چهارشنبه امضا شد.

 
با توجه به برنامه های مذاکرات آتی، این فهرست نیز قابل افزایش است و همچنین منجر به توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اورآسیا می شود.

 
همچنین در چارچوب مذاکرات دو روزه در پایتخت ارمنستان بین نمایندگان وزارت خانه های صنعت و جهاد کشاورزی و اتحادیه اوراسیا زمینه های همکاری بیشتر در حوزه های مختلف نیز بررسی و بر تداوم پیگیری ها و مذاکرات تاکید شد.

 
دیروز هم نشست اقتصادی ایران-اوراسیا و ارمنستان با حضور واچه گابریلیان معاون نخست وزیر این کشور، هیات ایرانی به سرپرستی خسروتاج و هیات معاونان وزارت خانه های صنعت و تجارت کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا به ریاست نیکیشینا برگزار شد.

 
تهران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از حدود سه سال پیش مذاکرات گسترده مربوط به تشکیل محدوده آزاد تجاری را آغاز کردند.

 
اتحادیه اقتصادی اوراسیا با جمعیتی بیش از ۱۸۰ میلیون نفر دربرگیرنده پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است که بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارند.

 

اتحادیه اقتصادی اوراسیا که ژانویه سال ۲۰۱۵ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد با عضویت روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان ۲/۲ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و ۳/۱ تریلیون دلار تولیدات صنعتی دارد و همچنین تجارت خارجی کشورهای عضو به خارج از اتحادیه بالغ بر ۸۷۷ میلیارد دلار یعنی برابر ۷/۳% صادرات و ۳/۲% واردات کل جهان است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی