رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

هوشنگ فلاحتیان

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه از زمان آغاز کار دولت یازدهم افزون بر هشت هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شده است گفت: ظرفیت نیروگاه های کشور در ابتدای دولت یازدهم ۶۹ هزار مگاوات بوده است که این رقم به ۸۰ هزار مگاوات افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه از زمان آغاز کار دولت یازدهم افزون بر هشت هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شده است گفت: ظرفیت نیروگاه های کشور در ابتدای دولت یازدهم ۶۹ هزار مگاوات بوده است که این رقم به ۸۰ هزار مگاوات افزایش خواهد یافت.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «هوشنگ فلاحتیان» چهارشنبه در آئین آغاز عملیات اجرایی ساخت دومین نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک، هزینه تولید هر هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی را ۴۰ هزار میلیارد ریال بیان کرد و افزود: طبق برنامه ریزی صورت گرفته ظرفیت نیروگاه‌های خوزستان از ۱۲ هزار مگاوات به بیش از ۱۸ هزار مگاوات افزایش خواهد یافت و این افزایش از نیروگاه ماهشهر آغاز شده است.

وی تصریح کرد: برای اولین بار در جهان توربین‌های کلاس ای (E) را افزایش راندمان دادیم که کار علمی و بسیار سنگینی در صنعت برق کشور است.
معاون وزیر نیرو در ادامه خوزستان را دومین استان کشور در مصرف انرژی معرفی کرد و گفت: به جد پیگیر امور در خوزستان هستیم زیرا این استان ظرفیت‌های قابل توجهی برای توسعه اشتغال و پیشرفت دارد که باید نگرش‌ها در مورد این استان تغییر و از نعمت‌های استان برای ایجاد اشتغال و توسعه استفاده کرد.
وی افزود: در استان خوزستان بستر و زمینه برای سرمایه گذاری فراهم است و مسئولان باید زمینه را برای سرمایه گذری فراهم کنند زیرا این امکانات و زیرساخت‌ها در کمتر استانی وجود دارد.
فلاحتیان با تاکید بر اینکه باید به افراد سرمایه گذار انگیزه داد تا بتوانند براحتی تولید و اشتغالزایی کنند گفت:امروز برای اندیمشک با آغاز ساخت دومین نیروگاه سیکل ترکیبی گامی مهم برداشته شد چرا که مردم این شهرستان شایسته ارائه خدمات بیشتر هستند.
وی گفت:خوزستان نیازمند توجه بیشتر در همه عرصه هاست زیرا ریزگردها ،گرما و دیگر مشکلات گاهی خلق مردم را تنگ می کند و ما باید صادقانه برای این مردم خدمت کنیم.
معاون وزیر نیرو، خوزستان را شایسته خدمت بیشتر و توسعه دانست و گفت: وقتی انرژی برق اینجا تولید می‌شود، می تواند زمینه ایجاد صدها شغل را فراهم کند.
فلاحتیان در ادامه به تشریح ویژگی های دومین نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک پرداخت و گفت، تلاش می شود قبل از تابستان ۹۸ و انتهای سال ۹۷ این نیروگاه وارد مدار شود.
وی اظهار کرد، در حالیکه نیروگاه‌های کشور راندمان ۵۰ درصد دارند ،نیروگاه اندیمشک با راندمان ۵۸ درصد طراحی شده است.

 افزایش ۱۰ درصد مصرف برق در کشور
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در سه ماهه نخست امسال مصرف انرژی در کشور نسبت به زمان مشابه پارسال ۱۰ درصد افزایش داشته است.
فلاحتیان افزود:با توجه به اینکه پیک بار مصرف برق در کشور ۵۳ هزار مگاوات است این افزایش بسیار نامطلوب است و باید از این ظرفیت ملی به درستی استفاده کرد.
وی با بیان اینکه مصرف انرژی در کشور بالاست گفت: مصرف انرژی در کشور چندین برابر تولید است.
فلاحتیان اوج بار مصرف برق در کشور در سال ۹۵ را ۵۲ هزار و ۶۷۰ مگاوات دانست و گفت: امسال مصرف انرژی از مرز ۵۳ هزار مگاوات نیز گذشته است لذا در تلاش هستیم همه نیروگاه های برقابی را وارد مدار کرده و تولید ۹ هزار و ۵۰۰ مگاوات را تا ساعتی دیگر امتحان کنیم.
وی در پایان گفت: امکان استفاده از ظرفیت کامل نیروگاه ها را در کشور داریم.
به گزارش ایرنا استاندار خوزستان نیز در این آئین در سخنانی گفت:ساخت نیروگاه های کلاس اف در خوزستان اقدام خوش آیندی است که تحقق آن نقش مهمی در تولید انرژی در این استان دارد.
غلامرضا شریعتی افزود: پایداری شبکه برق در خوزستان با وجود گرمای طاقت فرسا بسیار مهم و الزام آور است چرا که مردم خوزستان انتظار دارند همانگونه که در تولید انرژی برق در کشور رتبه اول را دارند از برق پایداری بهره مند شوند.
وی با تقدیر از تلاش مجموعه وزارت نیرو برای پایداری شبکه برق در استان خوزستان گفت: برای پایداری برق در این استان نیاز به انجام کارهای بیشتری است.
شریعتی همچنین ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی در اندیمشک را موجب تحول و توسعه در این استان دانست و گفت: ساخت نیروگاه دوم سد دز نیز می تواند توسعه اقتصادی این استان را شتاب بخشد.
وی گفت: اندیمشک با قابلیت های بسیاری مثل آب شیرین ، زمین های حاصلخیز کشاورزی، جاده، خط آهن و ریل زمینه رشد و توسعه بیشتری را دارد که با بهره گیری شایسته از این ظرفیت‌ها می توان علاوه بر توسعه منطقه در ایجاد اشتغال به آبادانی کشور کمک کند.
استاندار خوزستان همچنین خواستار توجه بیشتر به صنایع دستی اندیمشک شد و گفت: اگر با همت جمعی از ظرفیت صنایع دستی اندیمشک به خوبی استفاده شود شاهد رشد و توسعه این شهرستان در زمینه صنایع دستی خواهیم بود.
استاندار خوزستان همچنین از وزارت نیرو خواست تا فاز توسعه نیروگاه رامین را اجرا و راه‌اندازی کند.
وی گفت: انتظار می رود با ایجاد امید و نشاط در مردم خوزستان با توجه با ایثارگری این مردم خدمت شایسته‌ای صورت گیرد.

با حضور رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و استاندار خوزستان عملیات ساخت دومین نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک آغاز شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی