رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

آب معدنی قلابی

این روزها بازار فروش برندهای مختلف آب معدنی داغ شده اما در این شرایط برخی از بی‌اطلاعی مردم سوء استفاده کرده و برندهای قلابی خود را با نصب برچسب‌هایی جذاب به فروش می رسانند.

این روزها بازار فروش برندهای مختلف آب معدنی داغ شده اما در این شرایط برخی از بی‌اطلاعی مردم سوء استفاده کرده و برندهای قلابی خود را با نصب برچسب‌هایی جذاب به فروش می رسانند.

 

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، با آغاز فصل گرما مصرف انواع نوشیدنی‌های خنک افزایش پیدا کرده است. در این میان بازار فروش برندهای مختلف آب معدنی هم داغ است. ولی مشکل اینجاست که برخی آبهای معدنی فاقد استاندارد بوده و  مردم با بی‌اطلاعی از کیفیت آنها اقدام به خرید می‌کنند. برخی دیگر هم به نام آب معدنی با املاح معدنی سعی در فروش محصول خود آنهم با رقم های بیشتر دارند.

 

مسلم بیات مدیرکل استاندارد استان تهران در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم، گفته بود: تمام آب‌های معدنی عرضه شده در بازار باید علامت و کد استاندارد را داشته باشند در غیر این صورت تقلبی بوده و مردم باید از خرید آنها امتناع کنند.

وی در خصوص نحوه تشخیص استاندارد بودن آبهای معدنی هم افزود: خریداران این محصولات باید نخست به علامت و کد استاندارد این کالا توجه کرده و سپس کد ۱۰رقمی استاندارد کالا را به‌شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال کنند تا از اصالت این محصولات مطمئن شوند.

در حال حاضر اگر نگاهی به برندهای مختلف آب معدنی موجود در بازار بیندازید بسته بندی آبی که تولیدکننده آن را” آب آشامیدنی غنی شده با املاح معدنی” معرفی کرده و با قیمت ۲۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رساند بسیار جلب توجه می‌کند.

پیمان فروهر دبیر انجمن آبهای معدنی و آشامیدنی در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم، گفت: این برند آب معدنی زیر نظر انجمن نیست به همین منظور نمی توانیم در مورد عملکرد آن اظهار نظر کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این برند مجوزهای لازم را برای فعالیت اخذ کرده یا نه، و اینکه در بسته بندی این آب معدنی ” آب آشامیدنی غنی شده با املاح معدنی” ذکر شده آیا ما چنین آب آشامیدنی داریم یا خیر ؟

 

افزود: آب های معدنی اصولاً از چاه یا چشمه تهیه می شوند و تولیدکننده با حذف تمام مواد معدنی آن را تبدیل به آب مقطر کرده و بعد املاحی را به ان اضافه می کند که در نهایت به این آب عنوان آب معدنی را نمی‌توان گفت.

 

غلامرضا امینی مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی ، آرایشی ، بهداشتی و حلال نیز پیش از این درباره تفاوت آب معدنی بسته بندی و آب آشامیدنی بسته بندی گفته بود: آب معدنی طبیعی بسته بندی شده، آبی است قابل شرب و حاوی املاح معدنی خاص، که برای جمع آوری و بسته بندی آن از چشمه­‌های آب معدنی تائید شده یا از حفر چاه­های عمیق استفاده می شود. اما آب آشامیدنی بسته بندی شده (که به طور طبیعی می تواند حاوی املاح باشد یا به آن اضافه شود)، با اعمال انواع فرایندهای تصفیه و گندزدایی مجاز حاصل می شود و می­تواند به طور طبیعی شامل گاز کربنیک باشد یا به آن اضافه شود که در ظروف مجاز بسته بندی می شود و افزودن هر گونه مواد دیگر مانند شیرین کننده و طعم دهنده در این نوع آب مجاز نیست.

وی درخصوص انواع آب آشامیدنی اظهار داشت: آب آشامیدنی ( آب شرب و آب آشامیدنی بسته بندی شده ) و آب معدنی طبیعی بسته بندی شده، دارای میزانی از املاح معدنی مفید بویژه کلسیم و منیزیم (عمدتاً بصورت املاح کربناته و سولفاته) املاح سدیم، پتاسیم و روی و دیگر املاح معدنی است.

 

آب معدنی قلابی

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی