رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

مصرف برق
سیستم های سرمایشی باعث شده اند؛

ثبت رکورد تاریخی در مصرف برق

گرمای کم سابقه ای در سراسر ایران در تابستان سال جاری پیش رو داریم که این مسئله مدیریت بیشتر مصرف برق را در کشور ضروری کرده است. به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، بعد از ظهر روز گذشته  مصرف برق کشور با ثبت رکورد بی سابقه مصرف لحظه […]

گرمای کم سابقه ای در سراسر ایران در تابستان سال جاری پیش رو داریم که این مسئله مدیریت بیشتر مصرف برق را در کشور ضروری کرده است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، بعد از ظهر روز گذشته  مصرف برق کشور با ثبت رکورد بی سابقه مصرف لحظه ای ۵۳ هزار و ۶۸۱ مگاوات شکست. این میزان مصرف برق که در مرز برابری تولید عملی برق و مصرف آن در کشور قرار دارد، هشدار جدی کارشناسان در صنعت برق کشور را به همراه داشت.

بررسی ها نشانگر آن است که مشترکان خانگی بیش از ۴۲ درصد از مجموع سهم برق مصرفی خود را در طول ماه های خرداد تا شهریور به مصرف می رسانند که در این میان نقش وسایل سرمایشی بسیار پررنگ است.

«آرش کردی» مدیرعامل شرکت توانیر در این خصوص گفت: “مشترکان در ساعت های پیک برق در فاصله ساعت های ۱۲ تا ۱۶ و ۱۹ تا ۲۳، با رعایت نکات ساده ای چون استفاده از دورکند کولرهای آبی و یا تنظیم درجه کولرهای گازی بین ۲۳ تا ۲۵ درجه و عدم مصرف همزمان وسایل پرمصرف برقی در ساعت های پیک برق، ضمن کمک به کاهش هزینه های خود، مجموعه صنعت برق را نیز در خدمت رسانی بهتر یاری دهند.”

بعد از ظهر روز گذشته  مصرف برق کشور با ثبت رکورد بی سابقه مصرف لحظه ای ۵۳ هزار و ۶۸۱ مگاوات شکست. این میزان مصرف برق که در مرز برابری تولید عملی برق و مصرف آن در کشور قرار دارد، هشدار جدی کارشناسان در صنعت برق کشور را به همراه داشت.

عدم اعمال خاموشی به شرط صرفه جویی

«حسین صبوری» مدیرعامل شرکت توزی برق تهران بزرگ با بیان اینکه “کمتر از ده درصد مشترکان تهران را مشترکان پرمصرف خانگی تشکیل می دهند”، در این خصوص گفت: “از مشترکان تهرانی می خواهیم در ساعات اوج مصرف از وسایل پرمصرف مانند جارو برقی، لباسشویی، ظرفشویی و اتو استفاده نکنند و آن را به زمان غیرپیک منتقل کنند.”

وی ادامه داد: “ساعت های کم باری ساعت ۲۳ تا ۷ صبح است که در صورتی که مشترکان از وسایل پرمصرف خود در این ساعت استفاده کنند حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بهای برق مصرفی آنها کاهش می یابد. در هر شبانه روز دو پیک بار مصرف برق داریم که قیمت برق در این ساعت ها دو و نیم برابر محاسبه می شود.”

صبوری ضمن اشاره به اینکه “تا امروز خاموشی برق برنامه ریزی شده به دلیل کمبود برق در تهران نداشته ایم” از مشترکان تهرانی درخواست کرد “طبق سنوات سال های گذشته، امسال نیز با مدیریت در مصرف برق،‌ این شرکت را همراهی کنند تا بتوان بدون اعمال خاموشی از پیک برق تابستان گذر کرد.”

 

 ۳۰۰۰ مگاوات کم داریم

پیش بینی شده در مجموع در تهران در لحظه پیک مصرف سال جاری حدود ۳۰۰ مگاوات بیش از تولید برق، مصرف داشته باشیم که به همین اندازه مدیریت مصرف از طرق مختلف همچون پیک سایی در برنامه قرار دارد. همچنین در مجموع در سراسر کشور کمبود ۳ هزار مگاواتی در زمان پیک مصرف تابستانه امسال در تولید برق نسبت به میزان مصرف پیش بینی شده که روش های متعددی از جمله تشویق صنایع و بخش کشاورزی به عدم مصرف برق در ساعات پیک و انتقال مصرف به زمان های کم باری شبکه در دستور کار قرار دارد.

 

با این وجود هرچه شاهد افزایش مصرف برق در کشور به ویژه در ساعت پیک (ساعت های ۱۲ تا ۱۶ و ۱۹ تا ۲۳) باشیم، مدیریت تأمین برق کشور سخت تر و سخت تر خواهد شد و شاهد افزایش خاموشی های پراکنده در میانه روز در کلانشهرهای کشور خواهیم بود.

 

این موضوع زمانی حساس تر می شود که اعلام شده امروز و فردا شاهد افزایش قابل توجه دمای هوا در کل کشور خواهیم بود. این گرمای شدید هوا در استانهای خوزستان، بوشهر، ایلام، گلستان، گیلان، مازندران و مناطق مرکزی کشور شدید پیش بینی شده است.

به نظر کارشناسان هواشناسی، گرمای کم سابقه ای در سراسر ایران در تابستان سال جاری پیش رو داریم که این مسئله نیاز به مدیریت بیشتر مصرف برق را در کشور ضروری کرده است.

 

راهکارها :

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از ایلنا ، بررسی های صورت گرفته نشانگر آن است که حدود ۲۶ درصد از برق مصرفی در خانه ها مربوط به وسایل سرمایشی است.

به طور کلی این نوع وسایل را می توان به دو بخش کولرهای گازی و کولرهای آبی تقسیم بندی کرد.

درخصوص کولرهای گازی باید گفت که استفاده از این کولرها، هزینه برق مشترکان را به شدت افزایش می دهد بنابراین تا حد امکان از آن استفاده نکنید و یا در صورت لزوم در ساعات اوج بار از آن ها استفاده نکنید، همچنین نصب کندانسورهای کولرگازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی این کولرها خواهد شد؛ علاوه بر این موارد به این نکته نیز توجه کنید که برای استفاده از کولر گازی بهتر است کولرهای دارای آرم استاندارد و با رتبه انرژی بالا انتخاب شود، در صورتی که از یک کولر گازی با رتبه A به جای کولر با رتبه G استفاده شود بیش از ۴۰ درصد در میزان مصرف برق صرفه جویی خواهد شد.

همچنین موارد دیگری مانند تمیز کردن فیلترهای کولر و نصب سایبان روی کولر می تواند هزینه های مربوط به کولر گازی را کاهش دهد ولی در هر صورت توجه داشته باشید که هزینه کم مصرف ترین کولر گازی حدوداً ۴ برابر هزینه کولرهای آبی است. بنابراین تا حد امکان سعی کنید مصرف کولر گازی را به حداقل برسانید.

کولرهای آبی هزینه کمتری نسبت به کولرهای گازی دارند وانرژی کمتری مصرف می کنند، ولی رعایت نکات زیر باعث می شود که هزینه استفاده از این کولرها، نسبت به قبل کاهش بیشتری پیدا کند.

* سعی کنید هر سال پوشال های کولرهای آبی را تعویض کنید، چون این کار باعث می شود کولر انرژی کمتری مصرف کند.به طور معمول این اقدام باعث کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق کولرهای آبی می وشد.

* سعی کنید در طول روز کولر را روشن نگذارید و همچنین از دور آهسته کولر استفاده کنید.

* با نصب یک سایبان روی کولر، از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی