رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

سِروِرهای تأمین ­کنندۀ رایگان گرمای منازل

یک استارتاپ هلندی به نام Nerdalize راه­کار هوشمندانه‌ ای را برای بهره‌ برداری از انرژی اتلاف شده در سرورها ابداع کرده که به‌ صورت یک سیستم گرمایشی در آمده و به طور رایگان گرمای منازل را تأمین می ‌کنند.

یک استارتاپ هلندی به نام Nerdalize راه­کار هوشمندانه‌ ای را برای بهره‌ برداری از انرژی اتلاف شده در سرورها ابداع کرده که به‌ صورت یک سیستم گرمایشی در آمده و به طور رایگان گرمای منازل را تأمین می ‌کنند.

 

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از دفتر روابط­ عمومی سازمان انرژی­های تجدیدپذیر و بهره­ وری انرژی برق (ساتبا) ، فعالیت یک دستگاه لپ ­تاپ با تولید گرمای اضافی همراه است.

 

این مشکل برای مراکز دیتا که شامل هزاران سرور هستند، به مراتب بیش­ تر و به منزلۀ هدررفت انرژی و پول است. شرکت­ ها برای حل این مشکل، راه­کارهای مختلفی را از انتقال مراکز داده به نزدیکی مدار قطب گرفته تا راه ‌اندازی این مراکز در اعماق دریاها، مورد آزمایش قرار داده ­اند. اما به‌ نظر می‌ رسد راه ­کار شرکت Nerdalize مقرون به ‌صرفه ‌ترین راه برای حل این مشکل باشد.

 

شرکت یاد شده علاوه ­بر رفع انرژی اضافی سرورها، در پی بهره­ برداری از آن به عنوان یک سیستم گرمایشی برای گرم کردن منازل است.

 

بنابراین گزارش: راه­کار این استارتاپ بسیار ساده است و با دریافت هزینۀ اولیه، یک سرور را در خانۀ داوطلبان نصب و راه‌ اندازی می ‌کند. درواقع هزینۀ مذکور تنها برای نصب سرور است و درآمد استارتاپ از فروش فضای نصب سرور به شرکت‌های دیگر تأمین می ‌شود.

 

براساس این گزارش: این استارتاپ در سال ۲۰۱۵ میلادی در یک طرح پایلوت، نمونۀ اولیۀ یک سیستم گرمایشی دیواری را که داخل آن یک سرور کار گذاشته شده بود، رونمایی کرد.

 

این نمونۀ ضعیف بود و حدود یک ساعت طول می‌ کشید تا حرارت لازم برای گرم کردن یک اتاق کوچک را تأمین کند. اما اکنون با بهبود این سیستم کارآیی آن افزایش یافته و قرار است شرکت Nerdalize از ماه آگوست ۴۲ خانه را با استفاده از این سیستم به‌ گونه­ای تجهیز کند که برای گرم کردن دوش حمام این خانه‌ها به چیزی غیر از داده نیاز نباشد.

 

این گزارش می ­افزاید: به گفتۀ متخصصان این شرکت، طرح آن ‌ها امکان صرفه‌‌ جویی سالانه ۳۳۶ دلار را برای خانواده‌ ها فراهم می ‌کند و هزینۀ خدمات داده­ها را برای شرکت‌ ها به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌ دهد. هم­چنین راه ‌اندازی هریک از این سیستم ‌های حرارتی ، سالانه سه تن دی ­اکسیدکربن تولید شده توسط خانه‌ ها را کاهش می ‌دهد

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی