رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

سامانه بهین یاب

با توجه به تکالیف تعیین شده برای توسعه دولت اکترونیک، شفاف سازی امور و تسهیل ارایه خدمات به متقاضیان این حوزه، فرآیندهای ثبت درخواست و صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری واحدهای دارای فعالیت فنی مهندسی راه اندازی شد.

با توجه به تکالیف تعیین شده برای توسعه دولت اکترونیک، شفاف سازی امور و تسهیل ارایه خدمات به متقاضیان این حوزه، فرآیندهای ثبت درخواست و صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری واحدهای دارای فعالیت فنی مهندسی راه اندازی شد.

به گزارش گروه تولید و تجارتویکی پی جی به نقل از شاتا، تاکنون درخواست های صدور جواز تاسیس و پروانه واحدهای دارای فعالیت فنی و مهندسی از سوی متقاضیان به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها به صورت فیزیکی ارایه می شد و عملیات صدور این مجوز ها نیز به صورت دستی در سازمان ها انجام می گرفت که با هماهنگی معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری و همچنین دفتر آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت از این پس فرآیند صدور جواز تاسیس و پروانه واحدهای بهره برداری به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

 

بنا بر اطلاعیه صادر شده از سوی دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت از ۱۳ تیرماه ثبت درخواست توسط متقاضی صرفا از طریق سامانه بهین یاب انجام خواهد شد و از ۱۷ تیرماه در خواست هایی که به صورت فیزیکی و خارج از فرآیندهای مذکور در سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها بررسی و مجوزی برای آن ها صادر شود، از درجه اعتبار ساقط است. بر همین اساس ضروری است ضمن توقف عرضه فرم های فیزیکی، اطلاع رسانی لازم از سوی سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانی نیز صورت پذیرد.
همچنین از ۱۷ تیرماه امکان ثبت اطلاعات مجوزهای فیزیکی که تاکنون به صورت دستی در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت شده است، وجود نداشته و مسئولیت عدم ثبت مجوز در سامانه بر عهده سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانی خواهد بود و تنها مجوزهایی که تا قبل از این تاریخ به صورت فیزیکی صادر شده است، قابلیت ثبت دستی در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت را خواهند داشت.
گفتنی است که دسترسی به فرم ثبت درخواست برای متقاضیان از طریق ورود به بخش فناوری و لینک های «صدور جواز تاسیس واحد فنی مهندسی» و هم چنین «صدور پروانه فنی مهندسی» در سامانه بهین یاب امکان پذیر خواهد بود.
بر اساس اطلاعیه صادر شده، پس از ثبت درخواست توسط متقاضی، کارکنان سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها باید با مراجعه به فرآیند مربوطه در سامانه هماهنگ، نسبت به بررسی درخواست و صدور مجوز بر اساس گام های تعیین شده اقدام کنند که ایجاد دسترسی فرآیند مذکور و ارایه آموزش های لازم برای کارکنان استانی مشابه دیگر فرآیندهای سامانه هماهنگ از طریق ادمین های استانی انجام می گیرد و در این زمینه معین های هر استان در دفتر، آماده پاسخگویی به سئوالات احتمالی خواهند بود.
دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه صادره خود تاکید کرد که فرآیند الکترونیکی صدور مجوزهای تحقیق و توسعه نیز در حال پیاده سازی است که پس از عملیاتی شدن در این زمینه اطلاع رسانی لازم صورت می گیرد.

شایان ذکر است که از این ماه گزارش مجوزهای جواز تاسیس و پروانه واحدهای فنی و مهندسی به صورت سیستمی و فرآیندی در گزارش های روزانه، ماهانه و دوره ای وزارت صنعت، معدن و تجارت به تفکیک هر استان منتشر می شود و دیگر نیازی به ارایه گزارش های مکتوب برای عملکرد صدور مجوز در این حوزه نیست.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی