رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

بابک هدایتی مدیر بخش ابزار دقیق و کنترل شرکت شالوده آب
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مهندس بهزاد نیک زاد؛

مدیر دپارتمان مهندسی و بازرگانی شالوده آب: صنعت می تواند به آب کمک کند

نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر تهران كه امسال پانزدهمین دوره آن برگزار شد ميزبان شركت هاى فعال در صنعت تاسيسات سونا و استخر، و تجهیزات آشپزخانه بود.

نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر تهران كه امسال پانزدهمین دوره آن برگزار شد ميزبان شركت هاى فعال در صنعت تاسيسات سونا و استخر،  و تجهیزات آشپزخانه بود.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس بهزاد نیک زاد مدیریت دپارتمان مهندسی و بازرگانی و عضو هیئت مدیره شرکت شالوده آب ، انجام داده ایم.

 

لطفا خود و شرکت تان را معرفی کنید:

بنده مهندس بهزاد نیک زاد مدیر دپارتمان مهندسی و بازرگانی و عضو هیئت مدیره شرکت شالوده آب هستم.

شرکت شالوده آب یک شرکت تولیدی صنعتی است که از سال ۱۳۷۳ تحت برند شالوده آب وارد صنعت این کشور شده و به صورت تخصصی در زمینه گند زدایی آب فعالیت دارد.

مبنای فعالیت در این شرکت بر اساس کلر بوده و کلیه تجهیزاتی که برای گند زدایی از کلر استفاده می کنند جزو تولیدات این شرکت هستند ، تجهیزاتی اعم از سیستم های تزریق گاز کلر و ادوات مرتبط با آن و سیستم های تزریق کلر به صورت مایع و سیستم های نوین گند زدایی که با استفاده از آب نمک در محل کلر را تولید کرده و مورد استفاده قرار می دهند.

در این نمایشگاه با توجه به ارتباط موضوعی تجهیزاتی که در استخر های شنا سیستم های گند زدایی دارند سیسستم های نوینمان را معرفی کرده ایم که بر اساس الکترولیز آب و نمک هستند و سعی کردیم این سیستم ها را به مجموعه های ورزشی بشناسونیم که آنها می توانند در مجموعه های ورزشی خودشان بدون خطر و با ضریب ایمنی بالا از سیستم های الکترولیز ما استفاده کنند.

 

در مورد گند زدایی صحبت شد ، لطفا در مورد  لزوم استفاده از این سیستم ها بیشتر توضیح دهید.

هر آبی که به صورت مخزن یا آب جاری استحصال می شود بایستی مراحل و پروسه ای را بگذراند تا قابل استفاده باشد چه به صورت شرب و چه به صورت صنعتی و یا استفاده ای که در مجموعه های ورزشی دارد. یکی از اصلی ترین پروسه ها مبحث فیلتر و تصفیه آب است .

بعد از این که پارامترهای ظاهری و فیزیکی آب با فیلتراسیون بهینه شدند، برای مصرف بایستی در مرحله بعد این آب از عوامل بیماری زایی همچون میکروب ها باکتری ها و ویروس ها عاری بشود و در این مرحله است که مقوله گند زدایی وارد عمل می شود و این پروسه با استفاده از گاز کلر و یا خود کلر صورت می گیرد به این صورت که کلر را به شیوه الکترولیز ، گازی و یا مایع به آب تزریق می کنند تا در آب به یک کلر باقیمانده مشخص برسند که این کلر باقیمانده بین ۰٫۲ تا ۱ پی پی ام است.

این کلر باقیمانده در یک آب شرب عدم وجود عوامل بیماری زا را تضمین می کند چرا که اگر عوامل بیماری زا در آب وجود داشته باشند کلر با آنها ترکیب خواهد شد و وجود کلر باقیمانده به منزله ی عدم وجود میکروب و باکتری در آب است.

 

 در ارتباط با آب به چه پارامتر هایی بایستی توجه کرد؟

کشور ما از لحاظ منابع آبی ، کشور فقیری است و از طرفی خشکسالی سالیان اخیر باعث بحرانی تر شدن وضعیت آن شده است . این مسائل باعث شده اند که میزان آبهای ذخیره ایران مورد توجه باشد.

در کنار کمیت و مقدار آب، بایستی به کیفیت آبها نیز توجه شود، می توان گفت کیفیت آب مناطق مختلف ایران در حد مطلوبی است،  مناطقی همچون تهران که منابع آب آن سختی مناسبی داشته و کاملا قابل استفاده هستند.

با در نظر گرفتن این موضوع ، ما بایستی بتوانیم از این آب به بهترین شکل ممکن و به صورت بهینه استفاده کنیم . بدین صورت که مصرف دور ریز را در تجهیزاتمان پایین آورده و از هدر رفت آن جلوگیری کنیم.

توجه به این نکته لازم است که آب را حتی اگر کیفیت مناسبی نداشته باشد صرف وجودش کافی است و با پروسه هایی می توان حتی آب غیر قابل استفاده را قابل استفاده کرد.

این مهم است که مصرف کننده ها در خریدشان دستگاه هایی را مد نظر بگیرند که مصرف انرژی و مصرف آب آنها کمتر بوده و دور ریز  آب کمتری داشته باشند.

 

 

 به عنوان کارشناس حوزه آب ، به نظرتان وضعیت آب ایران چگونه است؟

از لحاظ کیفی آب نقاط مختلف با هم فرق دارد مثلا در خوزستان وقتی از کارون برای مصارف صنعتی آب برداشت می شود کیفیت آب پایین تر از آبهای زیر زمینی و سطحی تهران است ، بنابر این این موضوع به جغرافیای هر منطقه بستگی دارد ولی در مجموع آب یک نعمت خدادادی است که ما در حال حاضر در فقر  آبی به سر می بریم و این آب کاملا استعداد این را دارد که از حالت غیر قابل استفاده به حالت قابل استفاده تبدیل شود و نیاز است که در این زمینه ما رشد بیشتری داشته باشیم.

 

صنعت چه کمکی می تواند به آب بکند؟

ما بایستی در حفظ آب این نعمت خدادادی بکوشیم و در این راستا هر کسی بایستی نقش خود را ایفا کند.

نقش صنعت در این بین بسیار پر رنگ است. اجازه دهید مثالی عرض کنم که در آن ما نقش خود را به عنوان یک شرکت صنعتی برای کمک به آب ایفا کرده ایم.

در پروژه ای ما درصدد برآمدیم که مصرف آب کولینگ تاور پتروشیمی غدیر را کاهش دهیم.

کولینگ تاور برج خنک کننده ای است که سیکل بسته ای دارد. داخل کارخانه ها آب در گردش است و گرما را از تجهیزات می گیرد و این آب در کولینگ تاور دوش می شود. کولینگ تاور ها برج های خنک کننده بزرگی هستند که این آب در آن دوش شده و گرما از آن گرفته شده و سپس این آب وارد حوضچه ها شده و مجددا پمپ شده و داخل خطوط هدایت می شود .

مساله ای که وجود دارد این است که کولینگ تاور ها اکثرا سیمانی هستند  که این امر باعث  می شود در این برج ها جلبک ایجاد شود.برای شکل نگرفتن جلبک شرکت های صنعتی از آب ژاول استفاده می کردند.

کلر موجود در آب ژاول جلبک ها را از بین می برد و نهایتا سدیم موجود در آن در آب ته نشین می شود. با گذشت زمان غلظت سدیم در آب افزایش یافته که این امر استفاده کنندگان را وادار به انجام دورریز آب یا اصطلاحا انجام بلودان می نماید که به کاهش ناخالصی آب کمک می کند.

شرکت شالوده آب در پتروشیمی غدیر، یک سیستم را به صورت پایلوت و آزمایشی از سیستم تزریق آب ژاول به سیستم تزریق گاز کلر تبدیل کرد . زمانی که از گاز کلر استفاده کردیم مصرف آب دور ریز و آب بلودان را به شدت کاهش دادیم و با این کار کمک خیلی بزرگی به مصرف آب در این صنعت شد.

این خود باعث صرف جویی چندین هزار متر مکعبی شد که تنها داخل یکی از پروژه ها پیاده سازی شد.

صنعت به چه طریق دیگری می تواند به آب کمک کند؟

مثال دیگر استفاده از آب شیرین کن هاست. قبل از این که آب شیرین کن ها به صورت غشایی در صنعت ساخته شوند استفاده از آب دریا به منظور شرب هزینه های بالایی داشت و تقریبا چیزی بود که رها شده بود و هیچ وقت به آب دریا به عنوان آبی که بتوان از آن نوشید نگاه نمی کردند ولی از وقتی که سیستم های آب شیرین کن غشایی آمد و فیلتر های میکرو توسط صنعت درست شد ، می بینیم که امروزه در کنار سایت های تولید برق سایت های تولید آب هم دایر شده است و این سیستم ها می توانند آب مورد نیاز شهر ها را تامین کنند و این باعث شده است که یک منبع آبی عظیمی به منابع آب ایران اضافه شود. و این نقشی است که صنعت می تواند بر آب بگذارد.

 

مشکلات و دغدغه ی تولیدتان را هم بگویید.

خیلی از مشکلات را می توان با مسائل مالی حل کرد که  این مسائل مالی می تواند به صورت وام های با بهره کم تعریف شود و یا این که زیر ساخت هایی در اختیار شرکت ها قرار داده شود زیر ساخت هایی همچون فضا و سوله که نیاز های اولیه را مرتفع کند

اینها بایستی در اختیار تولید کننده قرار گیرد با بازپرداخت های بلند مدت که تولید کننده بتواند کار خود را با آسودگی آغاز کند.

معافیت های مالیاتی نیز به منظور حمایت از تولید کننده می تواند در نظر گرفته شود چرا که بخش بیشتری از انرژی شرکت های تولیدی صرف دغدغه های این چنینی می شود.

 

 

آیا دولت از شرکت های فعال در حوزه آب حمایت کافی را دارد؟

چیزی که من خودم مشاهده کردم این بود که در دولت یازدهم به مسائل زیست محیطی و منابع آبی اهمیت داده شد و سعی کردند که شرکت های فعال در حوزه آب زیر چتر حمایتی بگیرند ولی هنوز ساز و کارها کامل نیست.

 

 

صفحه معرفی شرکت شالوده آب در پرتال جامع صنعت تاسیسات ویکی پی جی:

شركت شالوده آب

 

 

بابک هدایتی مدیر بخش ابزار دقیق و کنترل شرکت شالوده آب

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی