رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
  • السبت ۹ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 19 June

مدیریت انرژی

شرکت های تاسیساتی کشور سهم بزرگی در پیشرفت این صنعت دارند ولی این شرکت ها با مشکلات و دغدغه های بسیاری درگیر هستند که به منظور آشنا شدن با وضعیت آنها به سراغشان رفتیم تا حرف هایشان را بشنویم.

نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر تهران كه امسال پانزدهمین دوره آن برگزار شد ميزبان شركت هاى فعال در صنعت تاسيسات سونا و استخر،  و تجهیزات آشپزخانه بود.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس بهزاد شعبانی عضو هیئت مدیره شرکت اتوماسیون نقره ای  ، انجام داده ایم.

 

لطفا خود و شرکت اتان را معرفی کنید:

بنده بهزاد شعبانی عضو هیئت مدیره شرکت اتوماسیون نقره ای هستم.

فعالیت شرکت اتوماسیون نقره ای در زمینه سیستم های هوشمند ساختمان است که به تازگی محصول جدیدی تحت عنوان سیستم های گرمایش قرنیزی تولید کرده ایم تا در ترکیب با سیستم های هوشمند ساختمان بتواند بهره وری سیستم های گرمایشی را افزایش دهد.

سیستم های گرمایش قرنیزی نسبت به رادیاتور های بلوکی فضای کمتری را اشغال می کنند و دور تا دور ساختمان چرخیده شده و گرما را به صورت یکنواخت در سطح ساختمان توزیع می کنند.

در این سیستم سرعت چرخش سیال گرم بیشتر بوده و ما افت فشار کمتری خواهیم داشت که این امر باعث می شود مصرف انرژی بهینه تر شود.

در این شرکت ما می توانیم سیستم های گرمایش قرنیزی و دیگر سیستم ها را  به سیستم های هوشمند و شیرهای کنترلی متصل کنیم تا بتوانیم مصرف انرژی و کارکرد سیستم هایمان را مدیریت کنیم.

 

لطفا در مورد سیستم های هوشمند توضیح دهید و در مورد تاثیر این سیستم ها بیشتر توضیح دهید؟

این شیرها باعث می شوند شما سیستم گرمایش خانه را از دور کنترل کنید مثلا با موبایل بتوانید روشن کنید و خاموش کنید و می توان درجه اتاق را به دمای مطلوب تنظیم کرد و درحالت مطلوب ثابت نگه داشت.

مسلما رفتار این چنینی باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی در سیستم ها خواهد شد و افزایش بهره وری آنها خواهد شد.

 

به نظر شما رویکرد مردم ایران به مدیریت انرژی ساختمان هایشان چگونه است؟

مدیریت انرژی در ایران مبحثی است که مورد اغماض قرار گرفته است و این سیستم ها بایستی در ایران جا بیافتند. در این سیستم هزینه اولیه داریم ولی در دراز مدت می توان در مصرف انرژی ذخیره سازی کرد.

در این سیستم با مدیریت انرژی می توان ۳۰ الی ۴۰ درصد مصرف انرژی را کاهش داد و ین مسئله ای است که مصرف کننده ها بایستی به آن توجه کنند.

 

دغدغه های شما به عنوان یک تولید کننده تاسیساتی ایرانی چیست؟

 

ما سیستم جدیدی را در ایران گسترش می دهیم و در تلاشیم مدیریت مصرف انرژی را در ایران فرهنگ سازی کنیم . این امر کاری زمان بر بوده که نیاز است دولت نیز تلاش خود را در جهت فرهنگ سازی مدیریت انرژی بکند

فرهنگ سازی نیاز به صرف زمان و هزینه دارد.

شرکت هایی که در زمینه ذخیره سازی و مدیریت مصرف انرژی فعال اند نیاز به حمایت بیشتری دارند چرا که این شرکت ها رسالت بزرگی انجام می دهند.

بایستی به این شرکت ها بیشتر بها داده شود تا فرهنگ درست مصرف انرژی ومدیریت انرژی بیشتر نهادینه شود.

 

نگاه دولت به شرکت هایی این چنینی چگونه است؟

ما بیشتر دوست داریم که دولت در بحث اطلاع رسانی و فرهنگ سازی به ما کمک کند.ترویج محصولاتی این چنینی در نهایت به سود مردم و کشور است و نیاز است که دولت در گسترش و فراگیر کردن محصولات این چنینی بیشتر به شرکت ها کمک کند.

دولت حمایت هایی دارد ولی کافی نیست. در این شرکت در بخش مهندسی و بازریابی و تولید در حدود ۲۰ نفر به صورت مستقیم فعال هستند و افراد بسیاری نیز به صئورت غیر مستقیم با ترویج این سیستم ها دارای شغل می شوند. مسلما حمایت دولت باعث ایجاد شغل در این فیلد خواهد شد.

 

استقبال مردم از تجهیزات مدیریت کننده انرژی چگونه است؟

استقبال مردم از سیستم هایی این چنینی بسیار خوب است. مصرف کننده ها موقعی که نسبت به مزایای محصولات این چنینی شناخت پیدا می کنند عکس العمل خوبی نشان می دهند.

عامل دیگری که می تواند باعث استقبال محصولات شود توجه به خدمات پس از فروش است.

 

نقش خدمات پس از فروش در ترویج یک محصول به چه شکلی می تواند باشد؟

محصولات تاسیساتی ارتباط مستقیمی با زندگی مردم دارند، این محصولات به طور مستقیم با آب و حالتهای مختلف آن در ارتباط اند و اگر در سیستم هایی که آب در آنها در جریان است نتوانیم آن را کنترل کنیم می تواند ضرر ها و خسارات زیادی را به مصرف کننده برساند بنابر این شرکت های تاسیساتی در ارائه خدماتشان بایستی دقت لازم را داشته باشند و به خدمات پس از فروش بیشتر بها دهند.

سرعت در خدمات پس از فروش هم بسیار مهم است. هیچ چیز سختر از این مسئله برای یک شرکت فعال در زمینه سیستم های گرمایشی نیست که در فصل زمستان خانواده ای به خاطر معیوب بودن تجهیزات آنها دچار مشکل شود و متحمل سرما شود.

 

ما دوست داریم محصولی ارائه دهیم که مصرف کننده از ما راضی باشد.  مسلما هدف بیشتر شرکت های تاسیساتی همچون ما رساندن منافع مشترک بین تولید کننده و مصرف کننده است که ما به این مسئله بها داده ایم و امید واریم همه شرکت های تاسیساتی به منظور پیشرفت این صنعت به آن بها دهند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی