رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

شرکت های دانش بنیان می توانند اقتصاد کشور را تکان دهند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: نیروهای مستعد و توانمند با ایجاد شرکت های دانش بنیان می توانند اقتصاد کشور را تکان داده و عامل تحرک و پویایی در بخش های مختلف شوند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: نیروهای مستعد و توانمند با ایجاد شرکت های دانش بنیان می توانند اقتصاد کشور را تکان داده و عامل تحرک و پویایی در بخش های مختلف شوند.

به گزارش گروه تولید و تجارت  ویکی پی جی به نقل از ایرنا ، سورنا ستاری شنبه شب در نشست تبادل نظر اعضای هیات علمی دانشگاههای سیستان و بلوچستان در زمینه مسائل علمی و فناوری در زاهدان اظهار داشت: از روز نخست فعالیت در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری به دنبال ورود راهکار جدید از طریق پژوهش در حوزه اقتصاد بودم.

 
وی ادامه داد: هیچ کشوری در دنیا به جایی نمی رسد مگر اقتصادی قدرتمند داشته باشد زمانی صنایع دستی ایران به مانند هالیوود بود اما با بی توجهی ناشی از دسترسی به پول مفت نفت جایگاهش نسبت به گذشته تنزل پیدا کرده است.

 
وی افزود: دانشگاهها مبدا تحرک و پویایی در حوزه ها مختلف از جمله اقتصاد، فرهنگ، کارآفرینی و توسعه هستند و وارد کردن یک مدل غربی به این حوزه به دردمان نمی خورد اما می توانیم به عنوان مثال از این روش که ۸۰ درصد بودجه دانشگاهها در غرب از محل فروش فناوری تامین می شود برای اجرای کارهای پژوهشی و تولید فناوری الگو برداری کنیم.

 
معاون رئیس جمهوری گفت: اگر فکر می کنید پژوهش بدون پول دولت به جایی نمی رسد اشتباه است زیرا نتیجه پژوهش با پول دولت تولید پیکان است زیرا دولت کارآیی لازم را ندارد.

 
وی افزود: تا زمانی که بخش خصوصی وارد کارهای پژوهشی نشود کارهای پژوهشی به جایی نمی رسد.

 
ستاری تاکید کرد: دولتی که با اقتصاد نفتی بالا بیاید هیچ احتیاجی به ملت پیدا نمی کند بر این اساس باید یک محیط کسب و کار جدید تعریف کرد.

 
وی گفت: سه هزار و ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کنند که تمامی آنها در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است و ۱۱۵ نوع خدمات و تسهیلات مختلف از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این شرکت ها ارائه می شود.

 
وی اظهار داشت: باید جهت دهی در کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان باشد که تحقق این امر مستلزم تعریف یک سری مولفه های جدید از جمله استفاده از نیروی انسانی توانمند است.

 
رئیس بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: نیروی انسانی فوق العاده در کشور وجود دارد که می توان با اطمینان به این بخش بهترین استفاده را از این ظرفیت برای توسعه کسب و کار و ترویج کارآفرینی کرد.

 
وی افزود: جوانان را استخدام نکنید که بگویید چه کار کنند بلکه استخدام کنید که بگویند برای بهبود وضعیت اقتصاد چه کار باید کرد.

 
ستاری گفت: ما در کارهای پژوهشی جاده خاکی زیاد رفتیم مردم از ما انتظار دارند تا نتیجه این کارها را در زندگیشان ببینند.

 
وی تاکید کرد: ۶۰ سال است پژوهشگاه نفت داریم کدام مشکل صنعت در این پژوهشگاه حل شد اما با ایجاد شرکت های دانش بنیان، این شرکت ها هستند که باید پاسخگو باشند.

 
وی افزود: تا زمانی که به این نتیجه نرسیم که باید از نیروهای انسانی خلاق که جیبشان از پول های پدر و مادرهایشان پرنشده است برای ایجاد شرکت های دانش بنیان بهره گیریم اقتصاد کشور درست نمی شود.

 
معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: قرار بود صنعت قالی بافی کشور را توسعه دهیم تا طرح های جدید ارائه شود نه اینکه این صنعت را با ایجاد مراکز دانشگاهی و کشاندن دختران قالی باف از پای دار قالی به مراکز علمی تعطیل کنیم که این دختران بعد از دانش آموخته شدن دیگر تمایلی به قالی بافی نداشته و خواستار شغل مناسب رشته شان باشند.

 
وی بیان کرد: با حمایت از نیروی انسانی با اعتماد به نفس و متکی به خود برای ایجاد شرکت های دانش بنیان می توانیم جامعه را تکان دهیم روز نخست که ایده مراکز دانش بنیان را در دانشگاه مطرح کردم مورد استقبال قرار نگرفت اما امروز همه دنیا دنبال عملکرد این مراکز هستند.

 
وی گفت: پژوهش های مرز دانش داستان متفاوتی است که با ۱۰۰ درصد پول معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شده چون مساله اقتدار ملی مطرح بوده در صورتی که این معاونت پولی ندارد تا برای پروژه های پژوهشی هزینه کند اما از ارتباطات خود برای همراه کردن بخش های مختلف در این مساله کمک می گیرد.

 
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: در بحث آب های ژرف نخستین چاه در کشور در حوزه آب های ژرف تا ۲ ماه آینده در سیستان و بلوچستان پیادسازی می شود که پایه خیلی از اتفاقات در آینده این استان خواهد بود.

 
وی افزود: سه سال پیش پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان فعالیتی نداشت اما در بازدید امروز خود از این مجموعه از حضور جوانان مستعد و فعالیت شرکت های دانش بنیان لذت بردم.

 
ستاری ادامه داد: هر چقدر بتوانیم به پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان کمک می کنیم تا جوانان بیشتری به فعالیت در این مجموعه روی آورند.

 
وی گفت: همچنین تا ۲ ماه آینده پروژه پایلوت در زمینه تبخیر آب در چاه نیمه های سیستان استارت می خورد.

 
وی تاکید کرد: گیاهان دارویی و گاو سیستانی از ظرفیت های بسیار خوب منطقه سیستان هستند که باید شرکت های دانش بنیان در این بخش ها سرمایه گذاری کنند.

 
رئیس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: هیچ فردی از خام فروشی به جایی نمی رسد الان ۹۶ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود و ایران ۴۵۰ میلیون دلار صادرات این محصول را دارد که در صورت متوقف شدن صادرات آن کارخانه های داروسازی و تولید رنگ و غیره دنیا دچار آسیب می شود.

 
ستاری ادامه داد: شرکت های دانش بنیان با حمایت بخش خصوصی می تواند به تولید محصولات مختلف از زعفران بپردازند و سود بسیاری را عاید خود کنند.

 
وی گفت: اگر فکر می کنید سیستان و بلوچستان با پول دولت آباد می شود اشتباه است در صورتی که دولت یازدهم در این استان سرمایه گذاری های زیادی کرده اما تا خود جوانان نخبه بومی با حمایت بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی پای کار نیایند در این استان اتفاقی نمی افتد.

 
به گزارش ایرنا سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان امروز /شنبه/ وارد زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان شد.

 
شرکت در شورای حفاظت از منابع آب سیستان و بلوچستان، بازدید از پارک علم و فناوری و نشست با دانشگاهیان و شرکت های دانش بنیان از جمله برنامه های معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سفر یک روزه به زاهدان است.

 

سیستان و بلوچستان با ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۱۴ نفر جمعیت و ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع وسعت پهناورترین استان کشور شناخته می شود که بنا به گفته علی اوسط هاشمی استاندار این استان افزون بر ۵۱ درصد جمعیت استان در روستاها و بقیه در شهرها سکونت دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی