رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو و بحران کم آبی
قائم مقام وزیر نیرو خبر داد؛

رفع بحران کم آبی شهرهای بزرگ با منابع زیرزمینی

قائم مقام وزیر نیرو می گوید، برای تامین آب شرب شهرها و روستاها از آذرماه پارسال تاکنون ۳۵۰ حلقه چاه در سراسر کشور حفر شده است و بحران کم آبی شهرهای بزرگ با منابع زیرزمینی مرتفع شده است.

قائم مقام وزیر نیرو می گوید، برای تامین آب شرب شهرها و روستاها از آذرماه پارسال تاکنون ۳۵۰ حلقه چاه در سراسر کشور حفر شده است و بحران کم آبی شهرهای بزرگ با منابع زیرزمینی مرتفع شده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا ، «ستار محمودی» امروز (شنبه) گفت: همه این ۳۵۰ حلقه چاه، شامل منابع آبی جدید نمی شود و برخی از آنها احیاکننده چاه های قدیمی بود؛ به این ترتیب که چاه های قدیمی از رده خارج شده بودند و اکنون چاه های جدید به فاصله ۲۰ تا ۳۰ متریِ آنها حفر شده است.

 
وی ادامه داد: به طور میانگین ۳۵ درصد از آب شرب کشور از منابع سطحی (مانند سدها) و مابقی از منابع زیرزمینی (چاه ها) تامین می شود.

 
قائم مقام وزیر نیرو درباره منابع تامین آب شرب شهر تهران نیز گفت: حدود ۷۰ درصد از آب شرب تهران از آب های سطحی و ۳۰ درصد نیز از آب های زیر زمینی تامین می شود؛‌ بیشترِ این آب ها در مخازن با یکدیگر ترکیب و از مخازن به شبکه آب منتقل می شود.
قائم مقام وزیر نیرو با تاکید بر اینکه «با حفر چاه های جدید، بحران کم آبی شهرهای بزرگ را مرتفع کرده ایم»، گفت: در سال ۱۳۹۳ ، ۱۲ کلانشهر کشور از نظر تامین آب شرب در شرایط بحرانی قرار داشت؛ در سال ۱۳۹۴ این تعداد به هفت کلانشهر و پارسال به سه کلانشهر رسید؛ امسال هیچ یک از کلانشهرها از نظر تامین آب در شرایط بحرانی قرار ندارد.
به گفته وی، شرایط بحرانی یعنی به دلیل کمبود منابع آب شرب، شرکت آب منطقه ای در زمان اوج مصرف ناگزیر به نوبت دهی و جیره بندی آب در آن شهر است.
محمودی گفت: پارسال ۵۷۰ شهر با تنش آب شرب مواجه بود که این تعداد نیز امسال به ۳۰۰ شهر کاهش پیدا کرده است.
قائم مقام وزیر نیرو در تعریف «شهرِ دارای تنش آبی» نیز گفت: شرایط آبی این شهرها نسبت به سال قبل بدتر نشده است؛ منابع و مصارف در این شهرها سر به سر است و اگر مشترکان در این شهرها آب را با شیوه های درست و به صورت متعادل مصرف کنند، نیازی به جیره بندی و نوبت دهی آب نخواهد بود.
وی ادامه داد: مصرف آب در این شهرها اگر متعادل باشد، هیچ گونه تنشی در تامین آب به وجود نمی آید، آب محله ای قطع نمی شود و مشترکانی که در طبقه های سوم و چهارم ساختمان ها زندگی می کنند نیز با مشکل کمبود فشار آب روبرو نخواهند شد.
محمودی درباره کاهش منابع آب در ده های گذشته گفت: بر اساس آمارهای منابع آبی کشور، حدود ۴۸ سال پیش، ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آب به عنوان منابع آبی در کشور وجود داشته است؛ ۱۰ سال پیش این دخل در نتیجه تغییرات اقلیمی به حدود ۱۱۶ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرد و در ۶ سال گذشته این رقم به حدود ۱۰۰ میلیارد متر مکعب رسید.
قائم مقام وزیر نیرو افزود: بارش ها نسبت به پارسال سه درصد و نسبت به میانگین ۴۸ سال اخیر نیز سه درصد کاهش داشته ؛ این کاهش در بعضی از استان ها خیلی زیادتر و در برخی استان ها کمتر بوده است؛ امسال از بین ۳۱ استان کشور، نزولات جوی ۱۹ استان کمتر از پارسال بوده است.
وی تاکید کرد: با این حال برنامه ریزی ها از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته و تمهیداتی صورت گرفته است که با کمترین مشکل از این دو ماه عبور کنیم.
به گزارش ایرنا، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا نیز چندی پیش در ارتباط با تامین آب شرب شهرها و روستاهای کشور اعلام کرد: ۶ کلانشهر اصفهان، بوشهر، بندرعباس، شیراز، کرمان و مشهد و ۲۸۹ شهر کشور در معرض تنش آبی قرار دارند یعنی منابع آب و مصرف در این شهرها در حالت سربه سر است.
«رحیم میدانی» تاکید کرد در این وضعیت، کنترل مصرف از سوی مشترکان به‌ویژه در ساعت‌های اوج مصرف برای پایداری خدمات بسیار تعیین کننده است.
معاون وزیر نیرو به پیش بینی‌های سازمان هواشناسی درباره افزایش ۰٫۵ تا ۱٫۵ درجه سانتیگراد دمای هوا در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور و مصرف بیشتر آب اشاره کرد و از مردم خواست برای برخورداری از شبکه آب پایدار در زمان اوج مصرف، از مصرف طولانی خودداری و این امور را به زمانی خارج از این ساعت ها موکول کنند.

میدانی ساعت های اوج مصرف آب در روزهای غیر تعطیل را از ۱۶٫۳۰ تا ۲۱ و در روزهای تعطیل از ۱۰ تا ۱۴ و همچنین ۱۶٫۳۰ تا ۲۱ اعلام کرد و افزود: در این ساعت‌ها میزان مصرف آب به شدت افزایش می یابد و فشار بسیار زیادی به شبکه تحمیل می‌شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی