رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 20 April

نقش ﻣﺒﺤﺚ ۱۹ ﻣﻘﺮرات ﻣﻠﯽ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن در بهره وری انرژی

مدیر کل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو گفت: رعایت اصول ساخت و ساز به خصوص ﻣﺒﺤﺚ ۱۹ ﻣﻘﺮرات ﻣﻠﯽ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن نقش به سزایی در تامین و حفظ دمای آرامش داشته و موجب کاهش هزینه‌های انرژی خانوار‌ها می‌شود.

مدیر کل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو گفت: رعایت اصول ساخت و ساز به خصوص ﻣﺒﺤﺚ ۱۹ ﻣﻘﺮرات ﻣﻠﯽ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن نقش به سزایی در تامین و حفظ دمای آرامش داشته و موجب کاهش هزینه‌های انرژی خانوار‌ها می‌شود.
به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از ایرنا، ارجمند گفت: بیشترین مشکل و مساله به منازل و ساختمان‌های قدیمی باز می‌گردد که می‌توان با نصب پنجره‌های دو جداری و سایر اقدام‌ها تا حدی از این مشکل کاست.
مدیر کل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق با بیان اینکه دمای آسایش در تابستان برای ایران ۲۵ درجه سانتی گراد است، خاطر نشان کرد: اگر این دما رعایت شود تاثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی داشته و با صرفه جویی حاصله می‌توان زیرساخت‌های کشور را گسترش داد.
ارجمند گفت: دمای ۱۸ درجه سانتی گراد به عنوان دمای آسایش در زمستان می‌تواند مطرح باشد تا از مصرف انرژی زیاد برای گرمایش جلوگیری شود.
وی ابراز داشت: به ازای هر متر مکعب گاز و هر لیتر گازوئیل سه کیلو وات ساعت برق تولید و با یارانه بسیار بالا و مستقیم تحویل مصرف کننده می‌شود.
وی یادآور شد: قیمت واقعی انرژی برق بسیار بالاتر بوده که با صرفه جویی می‌توان صادرات انرژی داشت و درآمد حاصله را برای سرمایه گذاری در توسعه کشور مانند ساخت مدارس، بهسازی راه‌ها و مراکز درمانی صرف کرد.
ارجمند اظهار داشت: برای تولید، انتقال و توزیع برق به ازای هر کیلووات باید ۱۵۰۰ دلار صرف شود و از سوی دیگر میزان مصرف این انرژی در کشور بالاست.
وی بیان کرد: متوسط مصرف انرژی برق خانوار‌ها در ژاپن ۹۰۰ کیلو وات ساعت، در ایران ۲۵۰۰ کیلووات ساعت و درهرمزگان ۱۲ هزار کیلو وات ساعت است.
به گفته مدیر کل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق، با تولید هر کیلووات برق ۶۰۰ گرم کربن و آلایندگی وارد محیط زیست می‌شود، که صرفه جویی مصرف آن می‌تواندبه حفظ و پایداری محیط زیست کمک می‌کند.
ارجمند، فرهنگ مصرف انرژی در کشور هم باید مورد توجه قرار گیرد، اما هم اکنون مشاهده می‌شود که چراغ‌های روشنایی در طول روز روشن است.
وی ادامه داد: در کشور آلمان منشورهایی را برای رساندن نور آفتاب به زیر زمین قرار می‌دهند تا انرژی برق کمتر و هزینه پایین تری بابت آن بپردازند.
وی افزود: موضوع دیگر تولید دستگاه‌های مصرفی کم مصرف مانند یخچال‌ها و کولرهای گازی کم مصرف بوده که وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در این زمینه نقش دارند.
به گفته ارجمند با مجموعه این اقدام‌ها می‌توان به بهبود اقتصاد خانوار‌ها و همچنین کشور در زمینه مصرف انرژی کمک کرد.
وی یادآور شد: به عنوان نمونه ۸۰ تا ۷۰ درصد برق تولیدی استانی جنوبی مانند هرمزگان در منازل، سپس مراکز تجاری، کشاورزی و در نهایت اداره‌ها مصرف می‌شود.

وی اضافه کرد: هرچند حدود ۴۰ درصد بافت شهری بندرعباس را بافت فرسوده و یا حاشیه نشینی تشکیل می‌دهد که همین می‌تواند به عنوان فرصتی برای رعایت مبحث ۱۹ ساختمان در هنگام بازسازی باشد تا بتوان بدین وسیله در مصرف انرژی و هزینه خانوار‌ها درآینده صرفه جویی کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی