رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

ضرورت مدیریت مصرف آب این بار در استان اردبیل
بی آبی در گوشه و کنار ایران؛

ضرورت مدیریت مصرف آب این بار در استان اردبیل

گرچه هنوز آژیر خطر برای خشکسالی در استان اردبیل به صدا درنیامده است اما وضعیت منابع آب در استان هر روز اورژانسی تر شده و کارشناسان بر ضرورت مدیریت منابع آب و مصرف آب تاکید می کنند.

گرچه هنوز آژیر خطر برای خشکسالی در استان اردبیل به صدا درنیامده است اما وضعیت منابع آب در استان هر روز اورژانسی تر شده و کارشناسان بر ضرورت مدیریت منابع آب و مصرف آب تاکید می کنند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا ، کارشناسان امور آب و مدیریت بحران می گویند: مدیریت مصرف در تمام بخش ها از جمله آب آشامیدنی ، کشاورزی و حتی صنعت در استان اردبیل ضروری است ضمن اینکه باید در بازیابی سفره های زیر زمینی استان نیز که وارد مرحله بحران شده است تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

 

کاهش ۱۰ تا ۲۶درصدی بارش ها در استان اردبیل
علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل به ایرنا گفت: متوسط مجموع بارش های این استان در سال زراعی جاری تا روزهای پایانی خرداد ماه به میزان ۲۶۹٫۵میلیمیتر ثبت شده که در مقایسه با سال زراعی دوره آماری به میزان ۳۰۳٫۹میلیمتر بیش از ۱۰ درصد کاهش داشته است .

 
به گفته وی ، این بارش همچنین نسبت به سال زراعی ۹۵- ۹۶ به میزان ۳۴۲٫۸ میلیمتر و۲۱ درصد کاهش را نشان می دهد.

 
دولتی مهر بیان کرد: بیشترین کاهش بارش سال زراعی ۹۵-۹۶ نسبت به دوره آماری متعلق به ایستگاه نمین با بیش از ۲۶درصد و نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته نیز بیش از ۳۸درصد می باشد.

 
وی اضافه کرد: در سال زراعی جاری فقط شهرستان بیله سوار مغان ۱۰درصد نسبت به دوره آماری افزایش بارش داشته و سایر مناطق استان با کاهش بین ۵ تا ۲۶درصد مواجه می باشد.

 
دولتی مهر بیان کرد : در سال زراعی جاری تمام مناطق استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بین ۱۵تا۲۶ درصد کاهش بارش را تجربه کرده اند که بیشترین کاهش مربوط به مناطق نمین و نیر است .

 
وی درباره بارش شمال استان اردبیل بعنوان مهمترین مرکز کشاورزی گفت: بارش در مقایسه با سال زراعی دوره آماری شمال استان تقریبا در حد نرمال بوده و مناطق مرکزی وجنوبی استان با کاهش ۱۵درصد مواجه می باشد .

 
وی اضافه کرد : میزان بارش شمال استان در مقایسه با سال زراعی گذشته ۱۶درصد ،مناطق مرکزی ۲۲درصد و مناطق جنوبی استان هم ۲۶ درصد همرا بوده است.

 

 وضعیت سفره های زیر زمینی استان اردبیل اسفناک است
در این حال نبی الله پاسبان عیسی لو معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل هشدار می دهد که وضعیت سفره های زیر زمینی استان اردبیل همچنان اسفناک است و باید برای احیا و نجات آن فعالیت و تلاش همه جانبه صورت گیرد.

 
بر اساس آمارها ، میزان ذخایر آبی دشت اردبیل از سال ۱۳۵۰ تاکنون به طور متوسط ۱۱ متر پایین رفته و سالانه ۱۵ سانتیمتر سفره های زیرزمینی پایین می رود ، این دشت جز دشت های ممنوعه بوده و اگر به همین منوال پیش رود در آینده جزو دشت های ممنوعه بحرانی خواهد شد.

 
به گفته پاسبان عیسی لو.با وجود تلاش و اقدام های مختلف برای ساماندهی و بهبود وضعیت دشت اردبیل، هنوز در این زمینه نارسایی های وجود دارد و در صورت تداوم وضعیت موجود کارگروه خشکسالی باید فعال و برای مقابله با تنش احتمالی آب برنامه ریزی شود.

 
وی احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی، طرح احیا و تعادل بخشی را یکی از طرح های مهم و اساسی در این زمینه دانست ضمن اینکه اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در این زمینه جز ضروریات است و نهادهای مرتبط باید در این زمینه اقدامات اساسی انجام دهند.

 

 مصرف بی محابای آب در سد یامچی منبع اصلی تامین آب آشامیدنی اردبیل

 
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اردبیل با اشاره به مصرف بیش از اندازه آب شرب سد یامچی افزود: مصرف آب شرب این سد از ۱۶ میلیون متر مکعب در سال های گذشته شروع شده و هم اکنون به ۲۴ میلیون متر مکعب رسیده است.

 
پاسبان عیسی لو افزود: مصرف آب در این سد به مراتب زیاد شده و نیاز است آب و فاضلاب شهری برنامه ریزی لازم در این مورد داشته باشد.

 
وی بیان کرد: وضعیت سد یامچی به لحاظ کمی و کیفی مطلوب نیست و در سال آینده هم روان آب خوبی در این مورد نخواهیم داشت و باید به فکر ذخیره سازی برای تامین آب شرب و کشاورزی اردبیل بود.

 
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اردبیل افزود: مصرف آب سد یامچی بی محابا صورت می گیرد و نیاز است به میزان پنج میلیون متر مکعب آب از این سد برای آینده ذخیره سازی شود.

 

 مصرف نا مطلوب آب در کشاورزی تهدید کننده منابع آبی استان
کارشناسان می گویند که مصرف آب به صورت بی رویه و غیر علمی از منابع آب استان بویژه در بخش کشاورزی حجم زیادی از این نعمت خداوندی را هدر داده و از ذخایر آن می کاهد.

 
اصغر سلیمان زاده مدیرعامل آب منطقه ای اردبیل گفت: با اینکه ذخیره آب در اثر بارندگی در اغلب سدهای استان مناسب بوده و در برخی از آنها حتی تا مرحله سرریز شدن نیز پیش رفته است اما مصرف آب بی رویه کشاورزان وضعیت تهدید کننده ای دربرخی از سدها از جمله سد یامچی و سبلان ایجاد کرده است.

 
وی افزود:سدهای یامچی در شهرستان نیر وسبلان در شهرستان مشگین شهر با وجود بارندگی های مناسب با کاهش آب مواجه هستند

 
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اردبیل با اشاره به میزان مخازن سدها در استان گفت: در استان اردبیل پنج سد بزرگ وجود دارد که حجم مخزنی برخی از آنها بیشتر و برخی دیگر هم کاهش داشته است

 
پاسبان عیسی لو اضافه کرد: در حال حاضر حجم مخزنی سد یامچی ۳۹٫۳ میلیون متر مکعب، سد سبلان ۹۰٫۵ میلیون متر مکعب ، سد قوری چایی ۹٫۲ میلیون متر مکعب ،گیلارلوی گرمی ۸٫۳ میلیون متر مکعب و سد سقزچی ۲٫۵ میلیون متر مکعب است.

 
وی میزان حجم مخزنی سد ارس را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: حجم مخزنی سد خداآفرین از ۳۷۸ میلیون متر مکعب به ۳۲۱ میلیون متر مکعب رسیده که کاهش حجم مخزن آب به میزان ۵۰ میلیون متر مکعب را نشان می دهد.

 

 

ضرورت فرهنگ سازی مصرف بهینه آب
کارشناسان معتقدند که با وجود هشدارهای زیاد هنوز عمق خطر کمبود آب برای بسیاری از شهروندان احساس نشده و ضروری است که در زمینه مصرف بهینه آب در بخش های مختلف آشامیدنی ، کشاورزی و صنعت فرهنگ سازی صورت گیرد.

 
سلیمان زاده مدیرعامل آب منطقه ای استان اردبیل معتقد است که برای حفظ و افزایش ذخیره آب در پشت سدها و نیز منابع زیرزمینی، تغییر الگوی کشت، تغییر روش آبیاری، استفاده از گونه های کشاورزی کم مصرف آب، آبیاری قطره ای وتحت فشار برای افزایش راندمان آبیاری اقدامی ضروری است.

 
او یکپارچه سازی اراضی ، کشت گلخانه ای وتوسعه گلخانه های صنعتی وکشاورزری را در کاهش سهم آب کشاورزی موثر دانست و بیان کرد: در صورت اعمال این اقدامات می توان سهم آب کشاورزی را کاهش وسهم آب صنعتی را افزایش داد

 
پاسبان عیسی لو معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اردبیل اصلاح مدیریت مصرف آب را ضروری خواند و گفت: با فرهنگ سازی توسط رسانه ها و نهادهای متولی می توان مصرف آب را مدیریت کرد.

 
وی از راه اندازی سامانه تلفنی ۳۱۷۱ خبر داد و افزود: این سامانه راه اندازی شده تا مردم بطور مستقیم بتوانند مشکل و دیدگاه و شکایات خود را به صورت شبانه روزی به گوش مسوولان برسانند.

 
وی به دیوار نویسی بویژه در روستاها اشاره کرد و گفت: شعارهای مهم و کلیدی را در قالب جملات کوتاه در دیوارهایی که در ملاء عام هستند با تزیین های خاص طوری که به چشم بیاید، طراحی می شود.

 

مدیر دفتر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای هم گفت: ایده های مناسبی برای اطلاع رسانی جامع و کافی برای احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی فراهم شده که با همکاری مسوولان اجرایی می شود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی