رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

کمبود آب در شهرک ها و نواحی صنعتی سمنان به مرز بحران رسید

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت : استان سمنان در منطقه ای خشک کشور قرار گرفته است و باید بپذیریم که دچار کمبود شدید آب هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت : استان سمنان در منطقه ای خشک کشور قرار گرفته است و باید بپذیریم که دچار کمبود شدید آب هستیم.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از جماران، بهروز اسودی  سهم‌آب بخش صنعتی از کل آب استان را حدود چهار درصد اعلام کرد و گفت : به ازای هر لیتر آب تخصیصی به صنعت، زمینه اشتغال برای ۷۰ نفر فراهم شده است که در صورت تامین آب برای بخش صنعت حداقل به میزان یک تا ۲ درصد، ایجاد اشتغال بسیار بالاتری را شاهد خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد : هم اکنون حفر حدود ۱۸ حلقه چاه با دبی حدود ۳۴۰ لیتر آب نسبت به آب واحدهای صنعتی اقدام شده است که برای واحدهای بزرگ صنعتی استان سمنان مانند شرکت چوب تراش نقطه و اتومبیل سازی فردا نیاز به تامین ۶۰ لیتر آب در ثانیه هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت : درباره دغدغه های آبی سرمایه گذاران باید به این ‌مقوله اشاره کرد که واحدهای نامبرده باید بدون دغدغه نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنند اما مسئولان استانی به ویژه استاندار و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان در راستای تامین آب بخش صنعت باید تلاش کنند.

اسودی اضافه کرد : برای استفاده بهینه منابع آبی موجود برای شهرک های صنعتی شاهرود، دامغان، سمنان، گرمسار و ایوانکی پنج تصفیه خانه را با ظرفیت چهار هزار و ۶۶۰ مترمعکب در شبانه روز احداث در سه سال گذشته احداث شده است.

وی در رابطه با استفاده از پساب صنعتی در استان افزود : در زمان حاضر میزان دریافتی پساب حدود ۲۰ لیتر در ثانیه است که این میزان پس از تصفیه، مستقیم در آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد و در شهرک صنعتی سمنان که به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی استان و یکی از بزرگترین شهرک های صنعتی در منطقه تلقی می شود، ۲ تصفیه خانه وجود دارد.

وی اضافه کرد : اکنون در شهرک های صنعتی استان حدود ۵۲۰ هکتار فضای سبز ایجاد شده است که این میزان به وسیله ۳۲۰ کیلومتر شبکه آبیاری قطره ای آبرسانی می شود.

استان سمنان هزار و ۷۰۰ پروانه بهره برداری در بخش صنعت و معدن و بیش از ۴۰ هزار بهره بردار در بخش های مختلف کشاورزی دارد، سهم اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از ۳۸ درصد و در کشاورزی بیش از ۱۴ درصد و تولید ناخالص استان سمنان در حدود ۱۸٫۲ درصد مربوط به بخش کشاورزی و حدود ۲۲ درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.

میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه روز و در استان سمنان ۱۶۰ لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که هفت درصد از آن به مصارف خانگی اختصاص دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی