رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

دریاچه ارومیه دوباره سرخ شد!

دریاچه ارومیه چندین بار در سالهای گذشته به رنگ سرخ درآمده است که این اتفاق دوباره رخ داده و نگرانی هایی که در مورد بحران آب این دریاچه وجود دارد ، مسئولان را بر آن داشت تا در مورد علل ایجاد این پدیده توضیح دهند.

دریاچه ارومیه چندین بار در سالهای گذشته به رنگ سرخ درآمده است که این اتفاق دوباره رخ داده و نگرانی هایی که در مورد بحران آب این دریاچه وجود دارد ، مسئولان را بر آن داشت تا در مورد علل ایجاد این پدیده توضیح دهند.
به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ،معاون مرکز پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه با اشاره به علل ایجاد این پدیده گفت: شکوفایی جلبکی و باکتری های شور پسند و نیز پیدایش دوباره آرتمیا به میزان کم در این دریاچه از عوامل قرمز شدن آب دریاچه است.
دکتر آق افزود: در شرایط عادی رنگ جلبک «دونالینا سالینا» در دریاچه ارومیه سبز رنگ است که با افزایش غلظت نمک و در شرایط غیر طبیعی این جلبک برای حفظ بقای خود اقدام به ترشح رنگیزه قرمز رنگ می کند.
وی گفت:  تا ورود دوباره آب به دریاچه و مساعد شدن نسبی حال دریاچه این نگین فیروزه ای همچنان سرخ رنگ خواهد بود.
آق با اشاره به افزایش ۷۴سانتی متری سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال ۹۳ اضافه کرد: در حال حاضر افزایش دمای هوا و تبخیر آب و کاهش آبهای ورودی دریاچه، باعث کاهش ۱۸ سانتی متری سطح تراز دریاچه ارومیه شده است.
تراز دریاچه ارومیه یک هزار و ۲۷۰ متر و ۷۸سانتی متر است.
به گزارش ویکی پی جی این دریاچه چندین بار در سالهای گذشته به رنگ سرخ درآمده است به طور مثال، در تیر ماه سال گذشته نیز سرخ شده بود که مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه، آقای خلیل ساعی در این باره گفته بود : با توجه به نمونه‌برداری‌ها از سطح دریاچه در دریاچه آرتمیا و جلبک آغاز به رشد داشته و قرمز شدن دریاچه نیز می‌تواند به دلیل وجود آرتمیا در منطقه و دریاچه باشد.
موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و مرکز تحقیقات آرتمیای کشور نیز در بررسی های سال گذشته خود اعلام کرده بود:

نتایج تحقیقات نشان می دهد، رنگ آب در همه دریاچه ها و منابع آبی بزرگ و عمیق تحت تاثیر رنگ مواد محلول یا جوامع میکروارگانیسم های موجود در آنها متغیر است. تغییر شرایط اقلیمی و اکولوژیکی در دریاچه ارومیه باعث ایجاد تغییر در جمع های میکروارگانیسم های آن شده است و این امر به نوبه خود تغییر رنگ آب این دریاچه را در پی دارد.

دریاچه ارومیه دریاچه ای بسته با شوری بالاتر از اشباع و در شرایط دمایی بالا در وضعیت فعلی و کمبود اکسیژن باکتری هایی نمک دوست از جنس های هالوباکتریوم و هولوکوکوس و آرکوباکترها به شدت تکثیر پیدا کرده، به طوری که تراکم آنها در این شرایط به حدود ۱۰۳ تا ۱۰۵ عدد در میلی لیتر آب دریا رسیده است.

این باکتری ها پروکاریوت هستند یعنی رنگیزه های داخل سلول آنها به صورت پراکنده در سیتوپلاسم و بدون غشاء محافظ قرار گرفته است، بنابراین براحتی نور خورشید را جذب و آن را منعکس می کنند که این امر باعث ایجاد رنگ قرمز مایل به صورتی تا زرشکی آب دریاچه ارومیه می شود.

نقش باکتری های شورپسند پروکاریوت بسیار قوی تر از نقش جلبک دونالیلا در رنگ قرمز آبهای اشباع از نمک نظیر دریاچه ارومیه است.

همچنین در شوری های بسیار زیاد جلبک دونالیلا ویریدس سبزرنگ کاهش و در عوض دونالیلا سالینای قرمز رنگ افزایش می یابد که می تواند دلیل دیگر قرمز شدن آب دریاچه باشد.

به گزارش ویکی پی جی ، اشباع شدن شوری آب و افزایش شدید دما، رشد شمار باکتری های هالوفیل را در دریاچه ارومیه باعث شده و وجود این باکتری ها بتازگی از سوی برخی دانشمندان نیز گزارش شده است.

در گزارشی دیگر نیز آمده بود: مجموعه میکروارگانیسم های دریاچه ارومیه اغلب از جلبک های سبز آبی از گروه “دونالیلا” است و هم اکنون در پی افزایش بیش از حد شوری آب و رسیدن آن به حد اشباع، اکسیژن محلول در آب دریاچه کاهش یافته و موجب تغییر رنگ آب این تالاب شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی