رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

تعیین تکلیف وضعیت زغال سنگ یکی از چالش های بزرگ استان کرمان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن استان کرمان وصول و به خزانه کشور واریز شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن استان کرمان وصول و به خزانه کشور واریز شده است.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، «مهدی حسینی نژاد» در نشست هم اندیشی و رسیدگی به مشکلات معادن زغال سنگ استان کرمان با حضور رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان و جمعی از کارشناسان حوزه معدن افزود: امروز ۲۰۰ میلیارد تومان بابت حقوق دولتی و موارد دیگر در استان کرمان وصول و به حساب خزانه کشور واریز شده که طبق قانون، ۱۵ درصد این مبلغ باید به خزانه استان برگشت داده شود.

وی خاطرنشان کرد: مجموع پولی که از خزانه به حساب استان کرمان واریز شده ۰٫۰۵ درصد است و مجموع اعتباری که به حساب وزارت صنعت، معدن و تجارت واریز شده ۱۴ درصد در گذشته و سه درصد در سال های اخیر بوده که همین امر موجب می شود که وزارت صنعت و معدن هم اعتباری که بخواهد در توسعه زیرساختهای استانها هزینه کند، نداشته باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: از مجموع پولی که استان به حساب خزانه واریز می کند، باید ۱۵ درصد به حساب استان کرمان واریز شود که این اتفاق رقم نمی خورد.

حسینی نژاد با بیان این که درخواست ما تنها دریافت سهم استان کرمان است، خاطرنشان کرد: از این ۲۰۰ میلیارد تومان که به حساب خزانه واریز شده می توانیم حداقل ۶۰ میلیارد تومان را در استان برای کارهای زیادی که برنامه ریزی کرده ایم، هزینه کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: برای استان کرمان اولویت هایی را مشخص کرده ایم و به دنبال آن هستیم که در یک مرحله بخش زغال سنگ این استان را تعیین تکلیف کنیم و در مراحل بعدی هم به ترتیب یک بخش را احیا و توانمند کنیم، چون این پول سال ها در اختیار استان کرمان نبوده است.

وی تصریح کرد: معتقدیم باید به گونه ای برنامه ریزی شود که ۱۵ درصد پول در ابتدای امر به حساب خزانه استان کرمان و مابقی به خزانه کشور واریز شود تا با این کار اشتغالزایی زیادی در این استان رقم زده شود.

حسینی نژاد با بیان این که تعیین تکلیف وضعیت زغال سنگ یکی از چالش های بزرگ استان کرمان است، گفت: طی سه سال گذشته در راستای ساماندهی وضعیت زغال سنگ این استان تلاش های زیادی انجام شده اما بنا به دلایل مختلفی به نتایج مطلوبی نرسیدیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: عامل اصلی زیان انباشته شرکت های زغال سنگ استان کرمان، قیمت تمام شده زغال است که با بررسی ها، برخی فاکتورهایی که این شرکت را درگیر کرده شناسایی شده است که باید برای رفع آن ها اقدام کنیم.

حسینی نژاد گفت: امروز می توانیم ۶۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی را به استان کرمان اختصاص دهیم و این حقوق دولتی اگر طبق قانون به حساب خزانه استان واریز شود در همه حوزه های رفاهی، زیرساخت های عمرانی و معدنی استان یک تحول بزرگ بر جا خواهد گذاشت و مشکلات معادن استان نیز برطرف می شود.

براساس این گزارش، سالانه حدود ۶۳ میلیون تن مواد معدنی در استان کرمان استخراج می شود که ۲۱ درصد استخراج کل کشور را در بر می گیرد.

۴۲ نوع ماده معدنی از ۳۸۰ معدن در استان کرمان استخراج می شود و مس، سنگ آهن، زغال سنگ ، کرومیت و تیتانیوم از مواد معدنی شاخص این استان است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی