رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

بررسی مشکلات ذوب آهن توسط دو وزیر

وزیر صنعت، معدن و تجارت از بررسی مشکلات مربوط به ذوب آهن در جلسه ای با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت پیگیری حل مشکلات آن خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از بررسی مشکلات مربوط به ذوب آهن در جلسه ای با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت پیگیری حل مشکلات آن خبر داد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، محمدرضا نعمت زاده در جلسه ای که امروز (شنبه) در محل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با اعلام خبر بررسی مشکلات ذوب آهن به همراه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در حال بررسی مشکلات ذوب آهن هستیم و با پیگیری سعی در حل مسائل مرتبط با آن داریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حمل و نقل در صنعت دریایی کشور کماکان جای رشد دارد، گفت: با وجود آب راه های مختلف در کشور کماکان برخی کشتی ها برای تعمیر به خارج از کشور روی آورده می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از رایزنی و مذاکره با صندوق توسعه ملی در ارتباط با صنعت کشتی سازی خبر داد و بیان کرد: با صندوق توسعه ملی در حال مذاکره هستیم تا از ظرفیت های موجود استفاده کنیم و راهی را در نظر بگیریم که چگونه می توان از منابع موجود استفاده کرد و یا در زمان ساخت در راهن بانک قرار داد.

نعمت زاده با تاکید بر اینکه دولت باید تسهیلات و حمایت های بخش خصوصی را در نظر قرار دهد، خاطرنشان کرد: باید با ارائه تسهیلات و حمایت از بخش خصوصی کار را پیش ببریم. بنده به شخصه این مسئله را حرام می دانم که اگر کاری که توان آن در داخل کشور وجود دارد، به خارج از کشور ارجاع شود. به طور مثال ما اخیرا از ال سی باز شده در پتروشیمی جلوگیری کرده و اعلام کردیم که باید حل شود و هر چند در این رابطه مخالفت هایی داشت اما با پیگیری کار قبل از واردات تجهیزات خارجی کار را آغاز کردیم اما پمپ، الکتروموتور و سایر تجهیزات مورد نیاز را در داخل ساختیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: باید همه مدیران و مسئولان جسارت لازم را داشته باشند و با رعایت نکات فنی، تولید داخل را مدنظر قرار دهند و در این بین همان طور که مصرف کنندگان به تولید داخلی اعتماد کرده اند، تولیدکنندگان نیز باید در این راستا اعتمادسازی کنند.

وی با تصریح اینکه کماکان بین شهرهای ساحلی ایران حمل و نقل دریایی مناسبی وجود ندارد، گفت: چرا باید زمانی که راه دریایی در کشور وجود دارد، از جاده تردد کنیم؟ هرچند برخی ها بهانه می گیرند که نرخ های دریایی بالاست که البته حق هم دارند البته می بینیم که با پشت کار می توان بسیاری از مسائل را حل کرد. به طور مثال ملاحظه کردیم که پس از رایزنی های انجام شده خط مسافربری و تجاری دریایی با عمانی ها راه اندازی شد و چنین مسائلی باید توسعه یابد.

محمدرضا نعمت زاده در ادامه صحبت هایش در جمع خبرنگاران از تبیین برنامه راهبردی صنایع دریایی در کشور خبر داد و اعلام کرد: این برنامه با نظر کارشناسی فعالان، کارشناسان و اساتید در نظر گرفته شده و امیدواریم با پیروی از این برنامه راهبردی در زمینه توانمندی طراحی، مهندسی و نیز تامین منابع مالی گام برداریم. قطعا شورای عالی صنایع دریایی در حال دنبال کردن برنامه مذکور است و امیدواریم که با همکاری کلیه بخش های مرتبط شاهد رونق صنایع دریایی و بهبود آن نسبت به گذشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه واحدهای بزرگی همچون ایزو ایکو و صدرا که مدت ها به صورت نیمه فعال درآمده و تقریبا تعطیل شده بودند، در حال حاضر به فعالیت خود ادامه می دهند اظهار کرد: این واحدها در حال تولید شناورها هستند و سکوهای مورد نیاز صنعت نفت را نیز در دستور کار خود قرار داده اند بنابراین امیدواریم با گسترش فعالیت آنها تمام تعمیرات مربوط به کشتی ها و ساخت تجهیزات صنعت کشتی سازی در داخل کشور مدنظر قرار گیرد چرا که ما توانسته ایم کشتی بالای ۱۰۰ هزار تن را در داخل کشور بسازیم و بنابراین می توانیم کار را ارتقا دهیم و با توجه به ایجاد دو حوزچه خشک در بندرعباس وضعیت تولید شناورهای بزرگ وجود دارد و در حال مذاکره با دو شرکت خارجی کره ای و چینی هستیم تا جهت مشارکت در پروژه صنایع دریایی اقدام کنیم.

وی در پاسخ به اینکه معاون معدنی وزارتخانه اعلام کرده است تجهیزات قدیمی در بخش معدن کشور استفاده می شود و امکان تولید این تجهیزات در داخل وجود ندارد، بیان کرد: در هفته گذشته جلسه ای با یکی از شرکت های فعال در این رابطه برگزار شد تا در جهت ساخت ماشین آلات راهسازی و ساختمانی و نیز ماشین آلات معدنی فعالیت کنیم و علاوه بر این باید بدانیم که آنها با چند شرکت خارجی در حال مذاکره درباره سرمایه گذاری های مشترک هستند تا بخشی از این ماشین آلات در داخل کشور ساخته شوند.

شاید ساخت برخی از این تجهیزات در داخل به صرفه نباشد که می توانیم آنها را وارد کنیم اما توانمندی خوبی در تامین ماشین آلات متوسط در ایران وجود دارد و پیش بینی می شود که ظرف یک سال شاهد تولید ماشین آلات مربوطه باشیم.

نعمت زاده در مورد مشکل ترخیص کشتی ها در گمرک یادآور شد: در گذشته موانعی چه در بخش مدیریتی چه در نحوه خصوصی سازی به دلیل تحریم ها وجود داشت و برخی از تعهدات ارائه شده به کشتی سازان با تاخیر روبرو می شد خوشبختانه این مشکل در حال حاضر برطرف شده و اگر صنایع کشتی سازی تعهدی داشته باشند، به آن عمل می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی