رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

گرما
نتایج تحقیق نشان می دهد؛

جهان در خطر گرمای مرگبار

نتایج یک پژوهش که در نشریه Nature climate change منتشر شده است، نشان می‌دهد، با ادامه روند موجود، ۷۵ درصد جهان تا سال ۲۱۰۰ حداقل بیست روز سال گرمایی کشنده را تجربه خواهند کرد.

نتایج یک پژوهش که در نشریه Nature climate change منتشر شده است، نشان می‌دهد، با ادامه روند موجود، ۷۵ درصد جهان تا سال ۲۱۰۰ حداقل بیست روز سال گرما کشنده را تجربه خواهند کرد.
به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از پایگاه خبری تحلیلی آب ایران: نتایج یک پژوهش که در نشریه Nature climate change منتشر شده است، نشان می‌دهد، با ادامه روند موجود، ۷۵ درصد جهان تا سال ۲۱۰۰ حداقل بیست روز سال گرمایی کشنده را تجربه خواهند کرد.

این پژوهش نشان می‌دهد، در حال حاضر این گرمای کشنده ۲۰ روزه در ۳۰ درصد جهان دیده می‌شود.  اما اگر تصاعد گازهای گلخانه ای همچنان با همین روند ادامه پیدا کند، این رقم تا سال ۲۱۰۰ میلادی، حتی ممکن است به ۷۴ درصد هم برسد. ادامه روند موجود که به آن business as usual گفته می‌شود، به این معنی است که هیچ تلاشی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای انجام نشود.

اما ما می‌دانیم که این اتفاق رخ نخواهد داد؛ در حال حاضر برای سومین سال پیاپی انتشار گاز‌های گلخانه‌ای ثابت مانده و پیش‌بینی می‌شود با سرمایه‌گذاری‌های هنگفت چین، هند و اتحادیه اروپا از سال ۲۰۲۵ روند کاهش را شاهد باشیم. همچنین با وجود ترامپ، آمارها نشان می‌دهد، حتی در آمریکا هم روند تولید انرژی‌های تجدید پذیر از مرز بی‌بازگشت عبور کرده و تلاش او برای زنده کردن زغال سنگ شکست خواهد خورد.

در این پژوهش که در دانشگاه هاوایی انجام شده است، محققان مقالات مرتبط به این موضوع را که بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۴ میلادی منتشر شده بود مورد بررسی قرار دادند. این جستجو منجر به یافتن بیشتر از ۹۰۰ مقاله با موضوع آب‌وهوای کشنده شد.

این اطلاعات نشان داد که در بازه زمانی مورد اشاره ۳۶ کشور دنیا شاهد ۸۰۰ حمله موج گرمای مرگبار بوده است. یکی از مهم‌ترین این مثال‌ها  موج گرمای سال ۲۰۰۳ پاریس است که منجر به مرگ ۵۰۰۰ نفر شد. همچنین موج گرمای مشابه در سال ۲۰۱۰ در مسکو منجر به مرگ ۱۰ هزار نفر شد.

محققان در ادامه تحقیق تلاش کردند مشخص کنند چه میزان از گرما یا رطوبت کشنده است. برای این کار آن‌ها اطلاعات تاریخی را با شرایط اقلیمی فعلی مقایسه کردند تا مشخص شود چه میزان از جمعیت زمین در هر سال احتمالا در معرض این امواج کشنده گرما قرار خواهد گرفت. همچنین تلاش کردند تا مشخص کنند، روندهای آینده چگونه خواهد بود. بر این اساس مشخص شد، در سال ۲۱۰۰ میلادی ۴۸ درصد از جمعیت زمین دست کم ۲۰ روز در سال با گرمای کشنده روبرو خواهند بود. این نتایج با فرض کم شدن از میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای مطرح می‌شود.

در سال‌های گذشته پژوهش‌های مشابهی مخصوصا درباره منطقه خلیج‌فارس و خاورمیانه انجام شده بود. نتایج این پژوهش‌های نشان می‌داد که مردم این منطقه حتی تا سال ۲۰۵۰ با امواج مرگبار گرمای بسیار شدید مواجه خواهند شد که حاصل رطوبت و گرمای طاقت فرسا است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی