رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

منابع آب های سطحی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی از آغاز سومین دوره طرح آماربرداری سراسری از منابع آب های سطحی و زیرزمینی خبر داد و گفت این طرح در استان مرکزی همزمان با دیگر نقاط کشور انجام می گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی از آغاز سومین دوره طرح آماربرداری سراسری از منابع آب های سطحی و زیرزمینی خبر داد و گفت این طرح در استان مرکزی همزمان با دیگر نقاط کشور انجام می گیرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو(پاون)، مهندس «عزت اله آمره ای» مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: آماربرداری سراسری از منابع آب استان همزمان با دیگر مناطق کشور هر ۵ سال یک بار صورت می گیرد که دوره اول و دوم آن در سال های ۸۲ و ۸۷ انجام شده است و در این دوره متناسب با برنامه پنجم توسعه کشور در سال ۹۶ انجام خواهد شد.
وي یکی از مهم‌ترین بخش‌های مطالعات منابع آب در استان ‌را تعیین تعداد منابع آبی، تعیین میزان تخلیه منابع آب زیرزمینی و حجم مصارف از جریان‌های سطحی برشمرد و اظهار داشت: هدف از انجام آمار برداری منابع و مصارف، دستیابی به بخش مهمی از اطلاعات مربوط به بیلان منابع آب در محدوده‌های مطالعاتی و حوضه‌های آبریز استان است که به دلیل حجم قابل توجه آنها، اثر تعیین‌کننده‌ای بر روی برآورد پتانسیل منابع آب دارد.
وی افزود: برای رسیدن به کل تعداد، تخلیه، مصرف و پراکنش منابع آب بهره برداری (سطحی و زیرزمینی) در یک زمان مشخص، عملیات آماربرداری سراسری صورت می گیرد .
آمره ای درباره دستاوردهای این طرح تصريح کرد: سراسری بودن و همزمان انجام شدن، آماربرداری توأمان از منابع و مصارف آب سطحی و زیرزمینی، دارا بودن دستورالعمل و فرم های مشترک آماربرداری، اعتبار عمرانی نهادینه شده، وابسته نبودن به منابع داخلی شرکت های آب منطقه ای، استفاده از اطلاعات آن برای «محاسبه بیلان کشوری» و نیز حفاظت و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی و شناسایی چاه های غیر مجاز از جمله دستاوردهای آماربرداری سراسری از منابع و مصارف آب های سطحی و زیرزمینی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی ضمن تأکید بر اهمیت موضوع آماربرداری در تصمیم گیری های مهمی از جمله محاسبات آب قابل برنامه ریزی و اخذ تخصیص های استانی، خواستار انجام خرد جمعی و همکاری عمومی در برگزاری هر چه بهتر آماربرداری شد.
وی ضمن ارائه گزارشی از روند پیشرفت این پروژه گفت: در حال حاضر استان به ۳ ناحیه تقسیم شده است و طبق برنامه قرار است ۳  شرکت آماربردار به طور جداگانه منابع آبی این ۳ ناحیه شامل چاه، قنات، چشمه، نهر، آب بند و غیره را برداشت و مورد بازبینی آماری قرار‌ دهند.
آمره ای ادامه داد: مشاور ناظر آماربردار انتخاب شده، و انتخاب شرکت های آماربردار نیز مراحل پایانی مناقصه را طی می کند .

همچنین در این جلسه در خصوص مراحل انجام کار، نحوه آماربرداری، نحوه نظارت ناظر بر فرآیند آماربرداری، عملیات صحرایی،کارهای دفتری  و بازه های زمانی آماربرداری بحث و تصمیم گیری شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی