رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

کیفیت ساخت و ساز

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص لزوم حضور مجریان ذی صلاح در عرصه ساخت و ساز گفت: در کشور ما حضور سازندگان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی از چند بعد ضرورت دارد.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص لزوم حضور مجریان ذی صلاح در عرصه ساخت و ساز گفت: در کشور ما حضور سازندگان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی از چند بعد ضرورت دارد.
به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از سازمان نظام مهندسی استان تهران ، مهندس بیژن خطیبی مطرح کرد: در عرف عمومی جامعه اگر فردی به بیمارستانی مراجعه و ادعا کند توانایی عمل جراحی کردن را دارد مسئولان بیمارستان حتی اجازه یک تزریق را هم به وی نمی دهند. به عبارت دیگر در تمام دنیا قانون به گونه ای وضع شده که افراد فاقد صلاحیت اجازه دخالت در کار پزشکی را ندارند.

مشکل اصلی عمل نکردن به قانون است

وی در خصوص این معضل اظهار کرد: معتقدیم در قانون نظام مهندسی در خصوص لزوم حضور مجریان ذی صلاح هیچ مشکلی وجود ندارد، آیین نامه هایی نیز که در این خصوص نوشته شده اشکالی ندارند. مشکل اصلی عمل نکردن به قانون است.

وی با بیان اینکه راهکار کاربردی در این خصوص همدلی و عمل کردن به قانون مجریان ذی صلاح است، افزود: بعد از این اتفاق می توان در خصوص اشکالات احتمالی که برخی به این قانون وارد می دانند صحبت کرد.آنچه اهمیت دارد این است که قانون صراحتا عنوان کرده ساختمان باید توسط مجریان و سازندگان ذی صلاح ساخته شود.
مهندس خطیبی با بیان اینکه این یک امر ضروری است که قانون مجریان ذی صلاح فرهنگسازی شود و همزمان باید یک پشتوانه قوی برای عملیاتی شدن آن وجود داشته باشد، اظهار کرد: از همین رو اخیرا سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ابلاغیه ای را صادر و به همه ناظران تاکید کرده است ساختمان های فاقد مجری ذی صلاح اجازه فعالیت ندارند و اگر فعالیت کنند مهندس ناظر متخلف خواهد بود.
وی تاکید کرد: طبق آمار سالانه ۱۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه صرف ساخت و ساز در کشور می شود، از سوی دیگر به گفته کارشناسان، عمر مفید ساختمان ها امروز به طور میانگین ۳۰ سال است. حال اگر میانگین ۳۰ سال را بر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان تقسیم کنیم سالانه ۴ هزار میلیارد تومان از سرمایه کشور هدر می رود. در این شرایط اگر به ازای هر سال فقط یک سال به عمر ساختمان ها افزوده شود سالانه ۴هزار میلیارد تومان به بودجه و سرمایه ملی کشور کمک کرده ایم. حال حساب کنید اگر ۱۰ سال به عمر مفید ساختمان ها افزوده شود از هدر رفت چه هزینه ای جلوگیری می شود.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین در خصوص پایین بودن عمر مفید ساختمان ها گفت: معضل عمر کم ساختمان در ایران دو دلیل عمده دارد؛ افت کیفیت ساخت، کیفیت پایین مصالح. تنها علت افت کیفیت ساخت و ساز در کشور ما عدم حضور مجریان و سازندگان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی است. این تصور غلطی است که کیفیت ساختمان را می توان بدون هزینه افزایش داد. مسلما کالای باکیفیت گران تر از کالای بی کیفیت است ولی این هزینه بالاتر در طول زمان برگشت دارد و به واقع یک سرمایه گذاری محسوب می شود.
خطیبی در خصوص علت دوم نیز گفت: دائما شعار می دهیم در ساخت و ساز از مصالح غیراستاندارد استفاده می شود اما هیچ مرجعی به این موضوع رسیدگی نمی کند. یکی از علل استفاده از مصالح غیراستاندارد هم عدم حضور سازندگان ذی صلاح است.
وی در ادامه با بیان اینکه از سوی دیگر در کشور ما کیفیت ساخت نیز دارای اشکالاتی است، اظهار کرد: تمام توان سازمان های نظام مهندسی این است که از مهندسان ناظر خود بخواهند در یک پروژه ساختمانی اگر مجری و سازنده ذی صلاح حضور نداشت دستور توقف و به مالک اظهارنامه قضایی بدهند، حال اگر شهرداری با وجود این اخطار پروژه را متوقف نکرد و مجوز پایان کار صادر کرد و مالک هم اقدامی نکرد، مسئولیتی به گردن مهندس ناظر نخواهد بود.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد: امیدواریم در دولت جدید فارغ از هر گرایش سیاسی، قانون لزوم حضور مجریان و سازندگان ذی صلاح اجرایی و شهرداری ملزم به رعایت آن شود؛ نه به خاطر قشر مهندسان بلکه به خاطر مردمی که جان خود را به دلیل حوادث ناشی از نبود ایمنی در ساختمان ها از دست داده اند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی