رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

تولید و تسهیلات

نشست خبری روز گذشته معاون امور صنایع وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت در حالی برگزار شد که نمایندگانی از تشکلهای صنعتی و تولیدی به بیان نقطه نظرات خود در موضوعات مختلف از طرح انتزاع وزارت بازرگانی و صنعت گرفته تا حادثه معدن زمستان یورت پرداختند.

نشست خبری روز گذشته معاون امور صنایع وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت در حالی برگزار شد که نمایندگانی از تشکلهای صنعتی و تولیدی به بیان نقطه نظرات خود در موضوعات مختلف از طرح انتزاع وزارت بازرگانی و صنعت گرفته تا حادثه معدن زمستان یورت پرداختند.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از شاتا در این نشست  رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران مهمترین دستاورد دولت یازدهم را توافق هسته ای دانست وگفت : کنترل تورم از ۴۰ درصد به ۱۰ درصد و کنترل سایر عوامل بازدارنده بخش تولید در دولت یازدهم مورد توجه بوده است.
ابوالفضل روغنی ادامه داد : دولت یازدهم با توجه به افق ۱۴۰۴ و رسیدن به اهداف از بهترین مدیران و نخبگان استفاده کرد اما چالشها آنقدر بزرگ بود که هنوز صنعت با مشکلات بسیاری مبتلاست .
وی تصرح کرد : مهمترین بحث که خارج از کنترل وزارت صنعت است نظام بانکیست.
وی افزود : با انتزاع صنعت و بازرگانی مخالفیم چرا که بر اساس گزارش یونیدو در ۷۵ درصد کشورها ایندو وظیفه در یکجا متمرکز است.
دبیر کل کنفدراسیون صنعت نیزگفت : یکی از مواردی که باید پیگیری شود مقابله جدی با فساد است و و باید مبارزه از سوی تمام ارکان حاکمیت صورت گیرد ودولت به تنهایی نمی تواند کار صد درصدی انجام دهد.
وی ادامه داد : دولت سعی خود را در کاهش حجم قوانین و اجرای آنها کرده و و قوانین حمایتی تولید باید مورد توجه قرا بگیرند.
داریوش مهاجر افزود :  واگذاریهای شرکتها به بخش خصوصی اغلب به نتیجه نرسیده و بدهی ها ی زیادی را به صنعت تحمیل کرده است.
در ادامه رییس خانه صنعت ، معدن و تجارت جوانان ایران گفت : چابک سازی دولت و واگذاری تصدی گری به بخش خصوصی  و جوان سازی دولت از اهداف اصلی ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی بود و ۶ سال از آزمون این اهداف می گذرد و تفکیک آنها بازگشت به گذشته است.
سید علی صدری  افزود : در دولت یازدهم سه ابزار حمایتی در تولید داشتیم. ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و بسته رونق تولید و ستا داقتصاد مقاومتی و این در حالی است که در ستاد تسهیل استان تهران ۴ هزار مصوبه در سال ۹۵ داشتیم  که عمده آنها بانکی و بیمه و دارایی و … بوده است و در این زمینه دستگاهها ی اجرایی استان همراهی کردند.
وی افزود : همچنین حدود ۱۷۸۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان تهران تزریق شد و ستاد اقتصاد مقاومتی در استان تهران ۹ مصوبه داشت که لکه های صنعتی بلا تکلیف و ناحیه ها و گسترش شهرکهای صنعتی از جمله آنها بود.
وی پیشنهاد کرد به جای یارانه نقدی کارت خرید ایرانی اعطا شود.
وی اضافه کرد : در حادثه معدن زمستان یورت سازمان صنعت ،‌معدن و تجارت استان اختیا رپلمپ این واحد را  نداشته است و باید دستگاه قضایی آرا تعطیل می کرده و کارفرما نیز به تعهداتش عمل نکرده و استانداردها ی تولید و ابزارها و ماشین آلات مورد نیاز برای حفظ و تامین امنیت کارکنان وجود نداشته است.
در ادامه نماینده انجمن مدیران صنایع نیز تصریح کرد : انجمن مدیران صنایع نیز مخالف بازگشت به عقب در تفکیک بازرگانی و صنعت است.
حسین حقگو گفت : قانون ادغام دو وزارتخانه صنایع  و معادن و بازرگانی در حالی تدوین شد که ظرف ۶ ماه باید مصوبه ساختار نوشته می شده که متاسفانه انجام نشد و در فضای تحریم و وضعیت بانکی و نظام بانکی و ارزی و بحرانی  به جا مانده از دولت قبل حرکت این وزارتخانه رو به جلو بوده .

وی گفت: انتظار بخش خصوصی این است که دولت سیاستگذاری و بخش خصوصی محوریت داشته باشد و مکانیسم  و کارگروههایی طراحی شود برای حمایت از تولید .

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی