رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

ثبات در مصرف برق در بخش گرمایش و سرمایش ساختمان­ها با بهره­ مندی از انرژی­های نو و بهینه­ سازی مصرف انرژی

براساس مطالعات جدید محققان آزمایشگاه «Quadracci» در “انستیتوی زمین” «Earth Institute» در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا، شهرهای کشورهای در حال توسعه جهان، ممکن است به زودی تبدیل به بزرگ ­ترین مصرف­ کنندگان برق در دنیا شوند.

براساس مطالعات جدید محققان آزمایشگاه «Quadracci» در “انستیتوی زمین” «Earth Institute» در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا، شهرهای کشورهای در حال توسعه جهان، ممکن است به زودی تبدیل به بزرگ ­ترین مصرف­ کنندگان برق در دنیا شوند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از دفترروابط عمومی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا):

این مطالعه که در “مجله انرژی” « journal Energy» منتشر شده، با مقایسۀ میزان برق مصرفی ۳۵ شهر در سراسر جهان به بررسی رابطه بین دمای محیط و تقاضای برق، پرداخته است. از این تعداد، هجده شهر متعلق به کشورهای صنعتی ایالات متحده آمریکا و ژاپن و هفده شهر دیگر در کشورهای درحال توسعه از جمله؛ جنوب آسیا، شرق میانه و آفریقا بوده است. بررسی ­ها نشان می­ دهد که بیشترین تقاضای برق مصرفی مربوط به بخش گرمایش و سرمایش ساختمان ­های اداری و مسکونی است.

به­ طوری­که در ۳۳ شهر موردنظر، محققان “سیگنال­ های خنک ­کننده” “cooling signal” قابل­ توجه ­ای (افزایش مصرف برق طی روزهای گرم­تر) مشاهده کرده­ و تنها دو شهر آفریقایی “مبابانه و نایروبی” به دلیل قرار داشتن در ارتفاعات کوهستانی مستثنی بوده ­اند.

“مایکل ویت”، «Michael Wait»، فوق دکترای آزمایشگاه «Quadracci»، در این زمینه می ­گوید: با نگاهی به میزان مصرف برق در فصل ­های سرد و گرم سال به این نتیجه­ رسیده­ ایم که پایین­ تر و بالاتر از یک دمای خاص در این شهرها، تقاضای برق در بخش گرمایش و سرمایش افزایش می ­یابد و در ادامه می ­افزاید: در این تحقیق علاوه بر بررسی میزان مصرف برق در زمان­ های متفاوت در این شهرها، می­ خواهیم به راهکاری برای کاهش انتشار گازهای­ گلخانه­ ای و استفاده بیشتر از انرژی  ­های تجدیدپذیر نیز دست یابیم.

لازم به ذکر است ویت و همکارانش بیشتر به مناطق گستردۀ شهری که اطلاعات آن را در اختیار داشته ­اند، تمرکز کرده­ اند و در همین راستا دکتر ویت می ­گوید: این مطالعات نشان می ­دهد اگرچه هم ­اکنون استفاده از انرژی برای گرمایش و سرمایش شهرهایی با بازارهای نو ظهور بسیار کمتر از شهرهای کشورهای صنعتی است.

(هدف اصلی بر این است که دمای آسایش طوری تنظیم شود که برای هر درجه به ازای هر شخص، مصرف انرژی از ۳۵ تا ۹۰ وات به ۲ تا ۹ وات کاهش یابد.) اما در واقعیت تقاضای روزانه برق، سال به سال در حال افزایش است. ویت در ادامه اشاره می­ کند که در میان شهرهای کشورهای توسعه یافته در سراسر جهان نیز، مصرف برق سال به سال با توجه به شرایط آب و هوایی به­ طور قابل ­ملاحظه­ ای تغییر می ­کند و به­ طور کلی،”روند کلی افزایش تقاضا بسیار آشکار است.”

دکتر ویت در ادامه می ­گوید: رشد مصرف برق علاوه بر افزایش تقاضای برق موجب نگرانی­ های زیست­ محیطی نیز خواهد شد. بنا به گفتۀ وی؛ ژنراتورهای مقرون به صرفه به دلیل ظرفیت ­های پایین از بهره ­وری کم­تری برخوردارند و علاوه ­بر کربن بیشتر به جرأت می­ توان گفت؛ اکسید نیتروژن (NO2) بیشتری را نیز به فضا منتشر می ­نمایند، همچنین مصرف بالا و نوسانات آن موجب مشکلات دیگری نیز می­شود.

در همین راستا در آگوست سال ۲۰۰۳، در ایالت اوهایوی آمریکا یک سیم با ولتاژ بالا به یک شاخۀ درخت برخورد کرد و موجب قطع شبکۀ برق در بسیاری از مناطق شمال شرق آمریکا و شرق کانادا شد. در جولای ۲۰۱۲ نیز، کشور هند بزرگترین خاموشی تاریخ را، با قطع شبکۀ برق ۷۰۰ میلیون مشترک تجربه کرد.

ویت در این تحقیق اشاره می­ کند که در بخش گرمایش، استفاده از پمپ­های حرارتی با بهره­ وری انرژی بالا، به­ جای استفاده از وسایل گرمایش الکتریکی معمولی به کاهش بار شبکه برق بسیار کمک می­ نماید و در بخش سرمایش نیز، برخی از شکل­ های پاسخگویی بار با ارسال یک سیگنال به ترموستات، سیستم سرمایش روشن و خاموش می ­شود که می­ تواند در بهره ­وری انرژی بسیار موثر باشد.

وی در ادامه تاکید می ­کند؛ راه­ حل­ های موجود بسیار به شرایط آب و هوایی منطقه و همچنین نزدیکی به منابع انرژی خورشیدی، بادی و آبی بستگی دارد. علاوه بر این، طراحی ساختمان­ ها در کاهش نیاز به تهویه مطبوع بسیار موثر است و در صورت نیاز به سیستم تهویه مطبوع، باید از نمونه ­های راندمان بالا نیز بهره برد. در نهایت امید است با شناسایی روند مصرف و تفاوت پتانسیل ­های بهینه ­سازی انرژی در تکنولوژی و همچنین آموزش الگوهای مصرف بهینۀ انرژی، برنامه­ ریزی درازمدتی برای این راهکارها صورت گیرد.

 

 تهیه وترجمه: سرکارخانم صحراگرد کارشناس ارشددفترروابط عمومی ساتبا

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی